Odpowiednie ocieplenie poddasza - jak to zrobić?

08.03.2019 Docieplenia

Ocieplenie poddasza oraz dachu cieszy się coraz to większą popularnością. Jest to ściśle związane z chęcią pomniejszenia kosztów, które w sezonie zimowym, na skutek ogrzewania budynku mogą osiągnąć gigantyczne rozmiary.

Eksperci informują, że nieocieplone poddasze może być jednoznaczne z traceniem do 25% energii, dlatego rodzi się pytanie – jakie materiały zastosować, aby ciepło pozostawało w pomieszczeniach?

Metody ocieplania

Wyróżnia się dwie podstawowe metody w ocieplaniu dachów, a mianowicie metodę międzykrokwiową oraz ocieplanie nakrokwiowe. Co ciekawe, jeszcze parę lat temu w Polsce stosowana była tylko metoda międzykrokwiowa, jednakże uległo to już zmianie. W obu metodach można wskazać zarówno wady, jak i zalety, a tylko ich dokładna charakterystyka pozwoli wykonać dobre wyboru.

Izolacje międzykrokwiowe cały czas cieszą się większą popularnością, jednakże należy zdawać sobie sprawę, że po instalacji można zauważyć pojawianie się mostków termicznych, które występują na krokwiach. Fachowcy zdają sobie z tego sprawę, dlatego starają się zapobiegać temu zjawisku i układają jeszcze jedną warstwę wełny bądź styropianu pod krokwiami. Mimo wszystko w tej metodzie można zauważyć pojawienie się wilgoci. A wilgoć jest jednoznaczna z traceniem właściwości o charakterze termicznym. Jest to metoda przystępna cenowo, skąd wynika jej ogromna popularność.

Z kolei izolacje nakrokwiowe poza estetycznym wyglądem mają również inne pozytywne cechy. Nie korzysta się w nich z wełny mineralnej, ale pomocą w ocieplaniu służą odpowiednie płyty izolacyjne. Płyty te zostają nałożone na krokwie bądź deskowanie dachu. Ta metoda oferuje dużą trwałość na nacisk oraz wpływ wielu środków chemicznych, z których korzysta się w dzisiejszym budownictwie. Nie istnieje możliwość na pojawienie się mostków termicznych, gdyż ocieplenie zostaje ułożone w sposób równomierny na całym dachu.

Pierwsza z opisywanych izolacji jest bardziej przystępna cenowo, jednakże przez wzgląd na wiele zalet należy się dokładnie zastanowić, która z omawianych metod będzie lepsza do ocieplenia własnego domu.

Klasyczne ocieplanie poddasza jest jednoznaczne z wykorzystaniem wełny, która posiada pożądaną jakość i do jej produkcji używa się wełny mineralnej. Na półkach sklepów można znaleźć oprócz najbardziej znanej wełny mineralnej z włókna szklanego, także wełnę mineralną z włókna skalnego. Ludzie w wielu przypadkach sięgają po znane im rozwiązania, nie zdając sobie sprawy z innych wariantów oraz zalet z nimi związanych.

Poddasze krokwie

Materiały do ocieplenia

Wełna mineralna charakteryzuje się niepalnością oraz znaczną lekkością, a oprócz tego jest wprost idealnym materiałem do izolacji ciepła, a na dodatek przepuszcza parę wodną. Wełna służy również jako izolacja akustyczna. Wełna jest materiałem elastycznym oraz plastycznym, dlatego idealnie wpasowuje się w wolne przestrzenie występujące między krokwiami.

Do ocieplenia poddasza oraz dachu można wykorzystać również styropian. Precyzując, chodzi o płyty styropianowe, dla których cechą charakterystyczną są podłużne nacięcia, odpowiadające za znaczną elastyczność. Do ich produkcji korzysta się ze styropianu grafitowego, który sprawdza się idealnie jako izolacja termiczna. Klasyczny styropian służy do ocieplenia podkrokwiowego. W dzisiejszych czasach na rynku można spotkać także płyty stworzone z polistyrenu ekstrudnowanego, które także posiadają szereg zalet.

Oprócz wymienionych metod do ocieplania używa się pianki poliuretanowej. To metoda, która zostaje wykorzystana przede wszystkim w nowoczesnym budownictwie i nosi ona nazwę izolacji natryskowych. Pianka ta ma swoje zastosowanie w izolacji dachu oraz fundamentów. Należy wspomnieć o bardzo szybkim tempie ocieplania, dlatego sięgają po nią wszystkie osoby, które goni czas. Pianka PUR zostaje tworzona na budowie, dzięki zastosowaniu odpowiedniego agregatu. Warto zadawać sobie sprawę, że jest to metoda, która musi zostać nałożona przy pomocy specjalistów. Kiedy właścicielom domu zależy na ociepleniu dachu oraz poddasza samodzielnie, rekomenduje się styropian oraz wełnę mineralną.

Podsumowując, wełna mineralna umożliwia bardzo dobrą izolację termiczną oraz akustyczną, dlatego cieszy się największą popularnością wśród wszystkich materiałów. Wełna odpowiada za zapełnienie każdej szczeliny oraz ciężko dostępnych miejsc, a oprócz tego jest niepalna.

Z kolei styropian nie zostaje wykorzystywany zbyt często, mimo iż charakteryzuje się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi. Nie oferuje on jednak izolacji akustycznej, przez co w przestrzeni roznoszą się niepożądane drgania. Oprócz tego, styropian wykazuje niewielką sprężystość, co jest związane z możliwością pojawienia się niechcianych odkształceń.

Oba materiały nie poddają się z łatwością cięciu oraz szlifowaniu, a kiedy obrabia się wełnę dodatkowym minusem jest jej pylenie.

Ostatnia metoda, czyli pianka poliuretanowa, to najbardziej polecana metoda. Zajmuje ona każdą szczelinę oraz nie umożliwia generowania mostków termicznych. Dzięki zastosowaniu pianki, dom posiada swoistą barierę dla wilgoci, czyli nie pojawią się niechciane grzyby oraz pleśń. Niestety, nie jest ona dostępna na każdą kieszeń.

Znajdź nas

Allegro Facebook