Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy

Dom energooszczędny - co to jest? Czy warto? Dom pasywny a energooszczędny?

22.03.2021

Dom energooszczędny jest inwestycją na długi lata. W dzisiejszym tekście szczegółowo poruszymy tę zagadnienie. Po jego przeczytaniu będziesz wiedzieć o jakie kwestie zadbać aby twój obecny lub przyszły dom był energooszczędny. Będzie to bardzo dobre wprowadzenie lub utrwalenie sobie tego tematu.

W artykule poruszamy kwestie takie jak:

  • Co to jest dom energooszczędny?

  • Dom pasywny a energooszczędny - jakie są różnice?

  • Dom energooszczędny cena - z jakimi wydatkami należy się liczyć?

  • Jak wykorzystać w tym celu styropian, styrodurwełnę mineralną?

  • Dom energooszczędny projekt - co w nim uwzględnić?

  • i wiele więcej.

Gotowy? No to zaczynamy!

 

Co to jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to dom, który posiada konstrukcję mającą na celu jak najbardziej zminimalizować zużycie energii. Jeżeli chodzi o konkretne wartości to budynek taki powinien zużywać mniej niż 70 kWh/m2 rocznie. W standardowym domie jest to około 120 kWh.

Jest to więc spadek o 42%. Różnicę tą z pewnościom zauważymy podczas płacenia rachunków.

 

Traktuje energooszczędny dom jako inwestycje

Planując budowę domu warto się dzisiaj zastanowić jakie korzyści może przynieść budowa domu energooszczędnego.
 

Być może dla wielu osób koszty pierwszych inwestycji będą duże, ale w przeliczeniu na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat użytkowania nieruchomości wszystko zaczyna wyglądać bardzo obiecująco.


 

Według specjalistów dom wybudowany w wysokim standardzie energetycznym może przynieść użytkownikom oszczędności rzędu nawet 250 tysięcy złotych w przeciągu dwudziestu lat.
 

W jaki sposób? 
 

Przede wszystkim decydując się na inwestycję trzeba być świadomym, że kosztów budowy domu nie należy liczyć od chwili zakupu działki budowlanej do momentu oddania domu do użytku, ale należy wziąć pod uwagę również cały czas jego eksploatacji.
 

A zatem inwestycja w dom to inwestycja wieloletnia. Takie spojrzenie daje zupełnie inny obraz ponoszonych kosztów.
 

To trochę jak z autami. Co z tego że kupimy grata za 2000 zł , jeżeli 5 razy tyle wydamy na naprawy u mechaników. Czy w takim przypadku nasze auto było tanie?

 

Dlaczego warto?

Przede wszystkim jest to oszczędność. Raz zainwestowane pieniądze, pozwolą na mniejsze wydatki przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Wszyscy widzimy jak szybko potrafią rosnąć ceny energii.
 

Trend ten przez najbliższe lata raczej się nie zmieni ze względu na OZE (odnawialne źródła energii), które są dobre dla środowiska ale do najtańszych nie należą.

Kolejną kwestią są różnego rodzaju dofinansowania. Jeśli zagłębisz się w temat to bardzo możliwe że znajdziesz jakąś dotację na tego rodzaju inwestycje. Już teraz widać że coraz więcej krajów Unii Europejskiej stara się dążyć do jak największej neutralności klimatycznej.
 

Ekologiczna konstrukcja domu staje się coraz bardziej wymagana poprzez wszelkiego rodzaju normy budowlane.

 

Dom pasywny a energooszczędny?

Pojęcia te przez wiele osób są używane w sposób zamienny. Jest to jednak błąd. Energooszczędny dom buduje się z myślą o minimalizacji zużycia energii.
 

Domy pasywne zakładają to samo plus mają na celu odzyskiwać i pozyskiwać energię (np przez panele słoneczne). Ich zużycie energii powinno być mniejsze niż 15 kWh na m2 rocznie (energooszczędne 70 kWh na m2 rocznie)
 

Każdy dom pasywny jest energooszczędny ale nie każdy dom energooszczędny jest pasywny.

 

Właściwe źródło ciepła

Mimo wysokich wymagań i większych kosztów inwestycji, nadal jednak można mówić o oszczędnościach.
 

Trzeba jednakże spełnić jeszcze jeden warunek – wybrać odpowiednie źródło ciepła, które w sposób rzeczywisty obniży rachunki przy długoletnim okresie eksploatacji.
 

Przykładowo decydując się na alternatywne źródła energii, takie jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła można zaoszczędzić nawet 40% w porównaniu do standardowych systemów grzewczych. Jest to bardzo kusząca wizja, którą potwierdzają analizy przeprowadzone przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE).

 

Odpowiedni projekt domu

Jeśli jesteśmy już zdecydowani co do budowy domu w wysokim standardzie energetycznym, wówczas warto rozejrzeć się za kompleksowymi projektami domów energooszczędnych, dzięki którym można nie tylko zyskać niższe opłaty eksploatacyjne, ale również bardzo wysoki komfort mieszkania.

W projektach tego typu jest zawarte wszystko to, co w budowie domu energooszczędnego będzie najważniejsze.
 

No właśnie, a co będzie najważniejsze? Przedstawimy Ci teraz najistotniejsze kwestie.
 

Czynniki wypływające na energooszczędność dom

 

Wielkość Domu

Zacznijmy dosyć oczywistej cechy, mającej jednak ogromny wpływ na nasze rachunki. Chodzi tu oczywiście o wielkość domu. Im mniejszy tym jest to prostsze. Wynika to z mniejszej objętości koniecznej do ogrzania oraz mniejszej powierzchni przez, którą będzie uciekać ciepło.

 

Kształt domu 

Prostokątny kształt domu będzie o wiele łatwiej ogrzać od tego zbudowanego z różnym zaokrągleniami, wybrzuszeniami itp. Wyniki to z mniejszej powierzchni, przez którą może uciekać ciepło.
 

Dodatkowo do największych strat dochodzi w różnego rodzaju narożnikach, kątach, narożnikach irp. Warto zwrócić na to uwagę przy etapie projektowania. Dodatkowym atutem jest niższy koszt wykonania takiego budynku (oraz mniejsze prawdopodobieństwo błędu).

 

Rodzaj dachu

Wiąże się to nieco z poprzednim punktem. Płaski dach sprawdzi się lepiej ponieważ stworzy mniejszą powierzchnię, przez którą może uciekać ciepło.
 

Minimalizujemy w ten sposób objętość, ilość okien oraz zgięć i narożników naszego domu. O ile nie zależy Ci bardzo na poddaszu, takie rozwiązanie z pewnością jest wskazane.

 

Rozkład pomieszczeń względem stron świata

Jest to rzecz która wielu osobom nie przyjdzie do głowy. Wszystko rozchodzi się o to by jak najlepiej wykorzystać ciepło i światło jakie daje nam słońce, w naszym obszarze geograficznym. W praktyce wygląda to tak:
 

Umieszczając salon lub jadalnię (albo inne pomieszczenie, z którego korzysta się przez większość dnia) od południa, wtedy dostarczymy do niego wiele słońca przez większość dnia.
 

A przykładowo od strony północnej lepiej jest umieścić garderobe, pomieszczenia gospodarcze, garaż itp, ponieważ jest to strona znacznie gorzej nasłoneczniona.
 

Wschód jak łatwo się domyślić jest dobrze nasłoneczniony rano, kosztem wieczoru. Idealne miejsce na sypialnię.

 

Odpowiednia termoizolacja

Jest to w obecnych czasach absolutna podstawa jeśli chodzi o budowę energooszczędnego domu. Termoizolacja fundamentów, piwnicy, ścian, poddasza oznacza eliminację najważniejszych miejsc, przez które możemy tracić ciepło.
 

Niezwykle istotna jest przy tym dokładność i solidność wykonania. W innym przypadku w naszym budynku powstaną mostki termiczne, czyli miejsca, przez które tracimy spore ilości ciepła.
 

Obecnie najczęściej używa się materiałów termoizolacyjnych takich jak styropian, styrodur, wełna mineralna i pianki PUR.

 

Odpowiednia wentylacja

Miejscem, które zabiera często bardzo duże ilości ciepła jest wentylacja. Tyczy się to szczególnie tej klasycznej grawitacyjnej. Dlatego też niezwykle ważnym jest zakupienie rekuperatora.

Jest to urządzenie, dzięki któremu odzyskamy duże ilości wytworzonego przez nas ciepła, które w innym przypadku wysłalibyśmy na dwór.

 

Odpowiednie szczelne okna

Okno zawsze będzie miejscem, szczególnie narażonym na utratę ciepła. Naszym zadaniem jest jak najbardziej zminimalizować te straty. Po pierwsze, warto unikać okien bardzo dużych szczególnie tych sięgających do ziemi.
 

Po drugie, jeżeli decydujemy się na wielkie okna w pomieszczeniu, które jest ogrzewane, to straty będą jeszcze bardziej widoczne. 

Wielkość i rozstawienie okien na powyższym zdjęciu do energooszczędnych rozwiązań z pewnością nie należą.

Kolejną kwestią jest wybranie odpowiednich okien, które przepuszczają jak najmniejszą ilość ciepła. Idealne do tego będą okna trzyszybowe. Konieczne jest też zadbanie o odpowiednie ich uszczelnienie.

 

Brak dziur

Myślę że nie będzie to w Twoim przypadku problemem, ale wolimy o tym wspomnieć. Jeżeli posiadasz jakiś dziury, przez które ucieka ciepło to priorytetem jest i naprawienie. Oczywista kwestia, jednak lepiej o niej wspomnieć.
 

Skuteczna walka z mostkami termicznymi

Tyczy się to poniekąd wszystkich poprzednich punktów. Powinieneś iść na otwartą wojnę z mostkami termicznymi, czyli miejscami przez które ucieka ciepło. Należy je odnajdywać i likwidować. W przeciwnym przypadku nasze prace termoizolacyjne będą o wiele mniej efektywne.
 

Mamy nadzieję że nasz artykuł był dla ciebie przydatny i przekazał Ci solidną porcje wiedzy na temat domów energooszczędnych. Zachęcamy także do wejścia na nasz sklep internetowy (prawy górny róg).

Powrót do listy