Oszczędne domy

30.09.2013 Inne

Planując budowę domu warto się dzisiaj zastanowić jakie korzyści może przynieść budowa domu energooszczędnego. Być może dla wielu osób koszty pierwszych inwestycji będą duże, ale w przeliczeniu na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat użytkowania nieruchomości wszystko zaczyna wyglądać bardzo obiecująco.

Według specjalistów dom wybudowany w wysokim standardzie energetycznym może przynieść użytkownikom oszczędności rzędu nawet dwustu tysięcy złotych w przeciągu dwudziestu lat. W jaki sposób? Przede wszystkim decydując się na inwestycję trzeba być świadomym, że kosztów budowy domu nie należy liczyć od chwili zakupu działki budowlanej do momentu oddania domu do użytku, ale należy wziąć pod uwagę również cały czas jego eksploatacji. A zatem inwestycja w dom to inwestycja wieloletnia. Takie spojrzenie daje zupełnie inny obraz ponoszonych kosztów.

Standard energetyczny budynku

Wybierając projekt domu i jego standard energetyczny trzeba wiedzieć, że wybór ten będzie decydował o przyszłych rachunkach za energię. Właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę dwa standardy energetyczne domu: NF 40 i NF 15. NF 40 to standard, którego zapotrzebowanie na energię użytkową potrzebna do ogrzewania i wentylacji domu wynosi nie więcej niż 40 kWh/m2 przez jeden rok użytkowania. NF 15 to standard, którego zapotrzebowanie na energię użytkową potrzebną do ogrzewania i wentylacji domu wynosi nie więcej niż 15 kWh/m2 przez rok użytkowania. Co ciekawsze, dla przyszłych inwestorów, budując dom w jednym z powyższych standardów, można ubiegać się o dofinansowanie inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W przypadku budowy domu w standardzie NF 40 zwrot kosztów budowy wynosi 30 tysięcy złotych, a w przypadku budowy domu w standardzie NF 15 - 50 tysięcy złotych.

Zakładając budowę w jednym z powyższych standardów trzeba mieć świadomość, że koszty budowy będą większe, konieczny będzie odpowiedni projekt domu i wykwalifikowany wykonawca, umiejący zrealizować inwestycję według określonych norm i wytycznych. Ponadto ewentualną dotację otrzymuje się dopiero po zakończeniu inwestycji i po przedstawieniu pełnej dokumentacji – projektów, pozwoleń, certyfikatów, rachunków itp.

Właściwe źródło ciepła

Mimo wysokich wymagań i większych kosztów inwestycji, nadal jednak można mówić o oszczędnościach. Trzeba jednakże spełnić jeszcze jeden warunek – wybrać odpowiednie źródło ciepła, które w sposób rzeczywisty obniży rachunki przy długoletnim okresie eksploatacji. Przykładowo decydując się na alternatywne źródła energii, takie jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła można zaoszczędzić nawet 40% w porównaniu do standardowych systemów grzewczych. Jest to bardzo kusząca wizja, którą potwierdzają analizy przeprowadzone przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE).

Odpowiedni projekt domu

Jeśli jesteśmy już zdecydowaniu co do budowy domu w wysokim standardzie energetycznym, wówczas warto rozejrzeć się za kompleksowymi projektami domów energooszczędnych, dzięki którym można nie tylko zyskać niższe opłaty eksploatacyjne, ale również bardzo wysoki komfort mieszkania. W projektach tego typu jest zawarte wszystko to, co w budowie domu energooszczędnego będzie najważniejsze, m. in.:

- kształt budynku – zwarta bryła budynku, z niskim stosunkiem przegród zewnętrznych do objętości budynku, płaski lub dwuspadowy dach , mała ilość geometrycznych mostków termicznych itp.,

- okna – najczęściej trzyszybowe, otoczone specjalnymi kołnierzami, osadzone tak, aby zminimalizować obecność mostków termicznych,

- dobra izolacja przegród zewnętrznych – współczynnik U poniżej 0,2 W/m2K,

- wentylacja zapewniając odzysk ciepła z wywiewanego powietrza – rekuperator,

- szczelność budynku – unikanie niekontrolowanych strat ciepła, zapewnienie wymiany powietrza wyłącznie przez wentylację.

Znajdź nas

Allegro Facebook