Pianka pistoletowa firmy Fischer – właściwości i zastosowanie

10.06.2020 Chemia budowlana

W obecnych czasach nie znajdziemy fachowca, który nie miałby w swoim podręcznym arsenale puszki z produktem poliuretanowym. Pianki budowlane szturmem weszły w branżę wykończeniową oraz remontową. Oferują bardzo wysoki stopień izolacji termicznej oraz akustycznej, a dodatkowo są proste i szybkie w aplikacji. Do czego zatem przydadzą się najbardziej?

Właściwości pianek poliuretanowych

Piany poliuretanowe PUR powstają poprzez fuzję poliolu oraz izocyjanianu, które są aplikowane za pomocą specjalnego pistoletu. W wyniku zmieszania dwóch powyższych składników tworzy się charakterystyczna pianka, kilkudziesięciokrotnie zwiększająca swoją objętość.

Gotowy produkt jest odporny na wysoką amplitudę temperatur, jednocześnie nie tracąc właściwości. Piana montażowa fischer zachowuje swoje parametry techniczne w zakresie od -40 °C do +90 °C, co pozwala stosować ją w nawet najbardziej wymagających środowiskach. Jej ogromną zaletą jest obojętność biologiczna, która sprawia, że tak wykonane izolacje są odporne na grzyby, pleśń oraz wilgoć. Stanowi też dobrą barierę dla wszędobylskich gryzoni, które mają problem z przegryzaniem się przez nią, ze względu na specyficzny smak.

Zastygniętą piankę można bez problemu docinać, malować, a nawet ze sobą kleić. PUR jest też nieszkodliwy dla zdrowia, chociaż podczas aplikacji zaleca się stosowanie rękawic ochronnych. Fachowcy niezwykle cenią sobie też szybkość pracy montażową pianką pistoletową marki fischer, która wstępnie zastyga po kilkunastu minutach, a swoje pełne właściwości uzyskuje w ciągu 45 minut.

Zastosowanie pianek poliuretanowych

Produkty tego typu znajdują szereg różnego rodzaju aplikacji. Nieodłącznie kojarzą się z izolowaniem okien oraz drzwi, a także z wypełnianiem szczelin podczas montażu framug. Można stosować je także jako wypełnienie ubytków ocieplenia, albo izolować nimi szczeliny dylatacyjne. Przydadzą się też podczas klejenia blach lub całych paneli ściennych.

Korzystając z piany poliuretanowej fischer, możemy też kleić obwody płyt styropianowych zgodnie z normą DIN 4108-2, a nawet wypełniać duże szczeliny wokół kanałów wentylacyjnych. Kolejnym ciekawym zastosowaniem dla pianek jest bezpośrednie wykonywanie nimi izolacji termicznych budynków w szczególności powierzchni przemysłowych, gospodarczych oraz strychów i poddaszy. Pozwala to w bardzo krótkim czasie ocieplić oraz wygłuszyć duże powierzchnie.

Konkurencyjna metoda ocieplania wełną mineralną zajmuje znacznie więcej czasu, pylące opiłki materiału stanowią spory problem da wykonawców. Izolacja wykonana pianką jest też bardzo szczelna, ponieważ dokładnie wypełnia wszystkie napotkane szczeliny, praktycznie eliminując powstawanie mostków cieplnych.

PUR samoczynnie przywiera do powierzchni aplikacji tworząc, sztywną otulinę i zapewnia jednolite pokrycie całej przestrzeni. W razie potrzeby można też nakładać na siebie kilka warstw jedna po drugiej.

Specjalistyczne piany poliuretanowe

Niestety, znaczącą wadą technologii PUR jest wysoki poziom łatwopalności. W przypadku niektórych projektów budowlanych wymagane jest stosowanie specjalistycznych środków montażowych spełniających wyśrubowane normy bezpieczeństwa.

Odpowiedzią na potrzeby tego typu jest ogniochronna pianka fischer o stopniu odporności B1. Znajdzie ona zastosowanie w przypadku ognioodpornego i dymoszczelnego izolowania ścian oraz przegród przeciwpożarowych. Wielu ekspertów poleca ją też do montowania niektórych instalacji elektrycznych, dzięki czemu zabezpieczymy je przed bezpośrednim wpływem ewentualnego pożaru.

Jak używać pianki montażowej?

Użycie preparatu polega na zamontowaniu opakowania z pianką poprzez nakręcenie na specjalny pistolet do jej aplikacji. Przed rozpoczęciem nakręcania koniecznie musimy sprawdzić, czy w aplikatorze został zakręcony zawór. W przeciwnym wypadku strumień pianki może wytrysnąć nam z pistoletu w niekontrolowany sposób, marnując pieniądze oraz brudząc nas jak i miejsce pracy.

Preparat aplikujemy bezpośrednio w pożądane miejsce, pozwalając mu całkowicie wypełnić szczelinę, a następnie po jego zaschnięciu usuwamy nożykiem do tapet zbędny nadmiar. W przypadku pobrudzenia sąsiedniej powierzchni możemy użyć specjalnego zmywacza do piany, który szybko pozwoli rozprawić się z nadmiarem PUR.

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook