Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy
19.12.2021

Poznaj najważniejsze, praktyczne porady dotyczące wyboru i użytkowania pistoletu lakierniczego. Wyjaśniamy, jak kupić odpowiedni model, jaką dyszę dobrać czy jak wyczyścić sprzęt, żeby pistolety lakiernicze zachował swoją funkcjonalność przez lata.

 

Co to jest pistolet lakierniczy i jak działa


Choć pistolet lakierniczy służy do pokrywania lakierem różnych powierzchni, najpowszechniejszym zastosowaniem jest używanie go w lakiernictwie samochodowym. Jego działanie jest bardzo łatwe do zrozumienia – bazuje na wykorzystaniu sprężonego powietrza z podłączonego kompresora, które rozbija lakier na drobne cząstki, wypychając je przez dyszę.
 

Posługiwanie się pistoletem lakierniczym nie wymaga bardzo zaawansowanych umiejętności, choć zdecydowanie warto przygotować się do jego pierwszego użycia. Jedynie bardziej doświadczeni fachowcy posiadają natomiast praktyczną wiedzę dotyczącą tego, jak skutecznie wyczyścić pistolet lakierniczy, jak go ustawić, jaką dyszę dobrać czy wreszcie do czego kupić wariant HP, HVLP czy LVLP.

 

Pistolet lakierniczy HP czy HVLP, a może LVLP – który wybrać?
 

Najpopularniejszy podział pistoletów ciśnieniowych obejmuje modele:

  • wysokociśnieniowe – HP,
  • niskociśnieniowe – HVLP,
  • niskociśnieniowe z niskim zużyciem materiału – LVLP.

 

Pistolety wysokociśnieniowe HP
 

Pistolety wysokociśnieniowe znajdują się w sprzedaży najdłużej, ponieważ wykorzystują najstarszą ze znanych technologii. Lakier jest „wystrzeliwany” przez pistolet pod sporym ciśnieniem, choć na minus należy odnotować stosunkowo duże rozpylenie farby, przez co dochodzi do pewnych strat.

 

Pistolet niskociśnieniowy HVLP
 

Ciśnienie pracy tego pistoletu jest niższe od HP z uwagi na większą liczbę otworów. Praca z tym urządzeniem okazuje się wydajniejsza, ponieważ marnuje się mniej farby. Warunkiem efektywnej pracy jest jednak połączenie z kompresorem o dużej mocy.

 

Pistolet niskociśnieniowy z niskim zużyciem materiału LVLP
 

To zdecydowanie najnowocześniejsze narzędzie w poniższym zestawieniu. Choć do pracy tego pistoletu wystarczy kompresor działający ze średnią siłą, jego efektywność jest bardzo wysoka, bo prawie nie traci się lakieru. Tym samym LVLP łączy zalety HP i HVLP.
 

Wybór jednego z trzech omówionych rodzajów pistoletu zależy zatem od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji, a także od ceny – samego pistoletu oraz niezbędnych dysz, którym poświęcamy uwagę w dalszej części tekstu.

 

Jaka dysza do czego, czyli ustawienie pistoletu lakierniczego
 

„Jaka dysza do czego?” to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które przymierzają się do zakupu i eksploatacji pistoletu lakierniczego. Wybór ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ niewłaściwie dopasowana dysza może spowodować niechciany efekt malowania powierzchni, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do uszkodzenia sprzętu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zatem skonsultować zakup z profesjonalistami lub pracownikami sklepu.

 

Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim:

  • rodzaj podłoża, które ma być pokryte za pomocą pistoletu,
  • typ emalii, która ma być rozprowadzona pistoletem.


W malowaniu wysokociśnieniowym karoserii samochodowej pistoletem HP używa się dysz:

  • 1,4 lub 1,6 do podkładów,
  • 1,7 lub 1,9 do lakierów uniwersalnych,
  • 1,6 lub 1,8 do wypełniaczy,
  • od 1,2 do 1,4 do lakierów bezbarwnych i baz.


W malowaniu niskociśnieniowym karoserii samochodowej pistoletem HVLP używa się dysz:

  • 1,7 lub 1,9 do wypełniaczy i podkładów,
  • 1,3 lub 1,4 do baz,
  • od 1,3 do 1,5 do lakierów bezbarwnych i uniwersalnych.

 

Pistolet lakierniczy z dolnym czy górnym zbiornikiem?
 

Jednym z kryteriów wyboru pistoletu lakierniczego jest też jego budowa, a konkretnie: umiejscowienie zbiornika. Zasobniku zlokalizowane na górze pistoletu są co do zasady mniejsze, a lakier kieruje się do dyszy siłą grawitacji, co sprzyja pracy z wykorzystaniem mniejszego ciśnienia.

Polecany do lakierowania detali. Zbiorniki na dole pistoletu są zazwyczaj większe, więc poleca się je do pokrywania większych powierzchni. Z uwagi na swoją budowę wymagają zastosowania wyższego ciśnienia, aby lakier wydostał się z dyszy.

 

Jak wyczyścić pistolet lakierniczy?
 

Przyszli i obecni użytkownicy zastanawiają się też, jak myć pistolet lakierniczy, ponieważ jest to urządzenie wielokrotnego użytku. Dbanie o jego czystość to podstawa zachowania funkcjonalności w dłuższej perspektywie, dlatego już od pierwszego użycia warto stosować się do wytycznych producenta i porad doświadczonych fachowców.
 

Istnieją różne „szkoły” czyszczenia i konserwacji pistoletu. Możesz spotkać się zarówno z poradami wskazującymi na konieczność bardzo precyzyjnego mycia każdego elementu narzędzia, jak i opinie, że wystarczy przecieranie głównych podzespołów rozpuszczalnikiem. Gdzie leży prawda? Jak zwykle – pośrodku.
 

Najważniejsze elementy wymagające pielęgnacji to:

  • części mające bezpośrednią styczność z lakierem – komora, iglica, kubek,
  • zewnętrzna powierzchnia pistoletu, na której osiada odkurz z lakierowania.


Należy zachować ostrożność przy zdejmowaniu i zakładaniu poszczególnych elementów, podobnie jak w trakcie ich oczyszczania. Pistolet lakierniczy można czyścić ręcznie, np. specjalnymi szczoteczkami czy wyciorami, ale i automatycznie przy użyciu profesjonalnych myjni lakierniczych.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, mamy nadzieję że okazał się pomocny. Zapraszamy również na naszą stronę internetową.

Powrót do listy

Dlaczego Mal Drew?

  • Świetna opinia
  • 30 dni na zwrot!
  • Od 40 lat na rynku
  • Zakupy na termin!