Znasz odpowiedzi na te 7 pytań? Najważniejsze informacje o przydomowej oczyszczalni ścieków

10.08.2020 Inne

Twoja działka nie jest podłączona do gminnej sieci kanalizacji? Chcesz, aby Twój dom był bardziej przyjazny środowisku i ekologiczny? A może po prostu nie chcesz ciągle wzywać szambiarki i płacić za wywóz ścieków? Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest odpowiedzią na wszystkie powyższe problemy i jednocześnie pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

 

 

Co to jest przydomowa oczyszczalnia ścieków i jak działa?

Zgodnie z polskim prawem definicja przydomowej oczyszczalni ścieków brzmi następująco – jest to urządzenie lub szereg urządzeń, których zadaniem jest neutralizacja ścieków wytwarzanych przez dane gospodarstwo domowe. Składają się zazwyczaj z osadnika gnilnego oraz kosza filtracyjnego (doczyszczającego).

W osadniku oddziela się tak zwana frakcja stała za pomocą zjawiska zwanego sedymentacją. Cząstki stałe opadają na dno zbiornika, a pozostałe tworzą płynną zawiesinę. Już na tym etapie zachodzi znaczna część procesu filtracji. W osadniku bezustannie zachodzą procesy fermentacji i rozkładu beztlenowego.

Następną częścią procesu oczyszczania jest przepompowanie wstępnie przefiltrowanej cieczy do dalszych części układu oczyszczania. Zasada dalszej filtracji zależna jest od rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków.
 

Rodzaje przydomowej oczyszczalni ścieków

W zależności od metody filtracji wyróżnia się kilka różnych rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków:

  • Drenażowe (z drenażem rozsączającym lub filtrem piaskowym)
  • Biologiczne (z osadem czynnym lub filtrem biologicznym)
  • Roślinne
     

​Drenażowe

Oczyszczalnie drenażowe wykorzystują przepuszczalny grunt. Ścieki po odstaniu się w osadniku trafiają przez sieć rurek do odpowiednio przygotowanego podłoża (poletka filtracyjnego) przez studzienkę rozdzielczą. Poletko jest stale napowietrzane przez układ napowietrzający. Umożliwia to pracę organizmom tlenowym, które przeprowadzają dalszą filtrację.
 

Biologiczne

Oczyszczalnie biologiczne działają podobnie jak drenażowe, z tym, że odstane ścieki trafiają do komory napowietrzania. W przypadku zastosowania osadu czynnego ścieki są nieustannie napowietrzane, co umożliwia zachodzenie procesów rozkładu tlenowego przez mikroorganizmy i bakterie.

Ścieki są też poddawane stałej recyrkulacji, która przyśpiesza proces oraz gwarantuje równomierne oczyszczanie. W systemach ze złożem (filtrem) biologicznym druga komora oczyszczalni jest wypełniona specjalnie przygotowanym złożem.

Wykonuje się je najczęściej z kształtek polietylenowych lub PVC. Na ich powierzchni żyją ogromne ilości bakterii, które tworzą swoistego rodzaju błonę biologiczną. To właśnie ona odpowiada za filtrację ścieków. Jest to samoczynnie napędzający się ekosystem – bakterie żerują na ściekach, które pozwalają im się dalej reprodukować. Część złoża co jakiś czas obumiera i trafia do osadnika, a miejsce po nim zajmują świeżo rozmnożone bakterie.
 

Roślinne

Oczyszczalnie roślinne, zwane też hydrofitowymi są raczej rzadko spotykane. Wymagają bardzo dużej przestrzeni i są dość drogie w zakupie. Za filtrację odpowiadają w nich bakterie żyjące w ziemi oraz korzeniach roślinnych. Ścieki trafiają z osadnika do specjalnie przygotowanego podłoża wypełnionego żwirem lub innym rodzajem tłucznia.

Rosną w nim rośliny, które filtrują część ścieków oraz automatycznie je napowietrzają. Jednocześnie zachodzą procesy tlenowe i beztlenowe, które zapewniają wysoką wydajność filtracji. Są to systemy praktycznie bezobsługowe, natomiast wymagają dużo większej przestrzeni. Znajdują się też nad powierzchnią ziemi, przez co trzeba je odpowiednio wkomponować w otoczenie budynku.
 

Czy warto wybudować oczyszczalnię przydomową?

Zdecydowanie tak – własna przydomowa oczyszczalnia ścieków pozwala zaoszczędzić znaczne ilości pieniędzy. Wymaga też dużo mniejszych nakładów pracy niż zwykłe szambo. Co prawda zawartość osadnika należy dokładnie wyczyścić, ale jest to system na tyle efektywny, że czynność ta wypada niezwykle rzadko. Nie można tego natomiast powiedzieć o klasycznych szambach. Te musimy regularnie opróżniać, a to wiąże się z kosztowną wizytą fachowców z lokalnego zakładu komunalnego.

Własna oczyszczalnia pozwala nam też ulżyć już i tak przeciążonym układom kanalizacyjnym gminy lub powiatu. Dbamy też o nasze środowisko naturalne, a niektóre systemy oczyszczania ścieków umożliwiają bezpośrednie nawożenie naszego ogrodu.

Kolejną zaletą przydomowych oczyszczalni jest możliwość otrzymania dofinansowania z budżetu naszej miejscowości. Gminy chętnie je przyznają, gdyż wpływa to na poprawę stanu lokalnej flory i odciąża komunalne oczyszczalnie ścieków.
 

Jak zrobić oczyszczalnie przydomową?

Przydomowa oczyszczalnia jest na tyle skomplikowana, że samemu będzie nam ją ciężko wykonać. Instalacja wymaga ogromnej uwagi, a wszelkie błędy konstrukcyjne mogą być tragiczne w skutkach dla naszego portfela. Dlatego też warto skorzystać z usług fachowców. Ich doświadczenie oraz profesjonalny sprzęt pozwoli przeprowadzić montaż zgodnie ze sztuką, co zagwarantuje długą i bezproblemową eksploatację. Specjaliści dokładnie dobiorą schemat przydomowej oczyszczalni do naszych potrzeb i zaproponują nam optymalne rozwiązanie.
 

Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków powoduje brzydki zapach oraz jak często trzeba ją opróżniać?

Brzydkie zapachy są najczęściej przyczyną niewłaściwej eksploatacji, nieopróżniania osadnika lub błędów konstrukcyjnych. Pod żadnym pozorem nie wolno wrzucać do kanalizacji produktów wolno rozkładających się. Należą do nich między innymi patyczki do uszu, podpaski, tampony, pieluchy. Nie powinno się też stosować agresywnych środków do udrażniania rur. Zabijają one florę bakteryjną, przez co filtracja następuje dużo wolniej. Częstą przyczyną brzydkich zapachów jest podłączanie rynien dachowych. Deszczówka nawet w małych ilościach potrafi „przelać” zbiornik oczyszczalni, co w konsekwencji utrudni oczyszczanie. Pamiętajmy też o regularnym opróżnianiu i czyszczeniu osadnika – z reguły powinno robić się to raz na rok, chociaż niektóre systemy mają inne interwały czasowe.

 

Czy potrzebuję pozwolenie na budowę lub pozwolenie wodnoprawne oraz czy można dostać na nią dofinansowanie?

Zgodnie z polskim prawem budowa przydomowej oczyszczalni ścieków nie wymaga pozwolenia na budowę, jeśli jej wydajność nie przekracza 7,5 m3 na dobę. Należy jednak zgłosić chęć założenia instalacji lokalnym organom władzy, które do inwestycji odpowiednio się ustosunkują.

Warto też dowiedzieć się, czy w naszej okolicy można ubiegać się o dofinansowanie na taką inwestycję. Wiele samorządów hojnie udziela dofinansowań, które pozwalają w znacznej mierze sfinansować montaż przydomowej oczyszczalni.
 

Jaki jest koszt własnej oczyszczalni ścieków?

Bardzo dużo zależy tutaj od tego, ile ścieków będziemy produkować w ciągu doby. Czym więcej domowników, tym większa musi być wydajność instalacji. Liczy się też rodzaj oczyszczalni, na który się zdecydujemy. Osadniki zaczynają się już od 2 tysięcy złotych.

Najtańsza oczyszczalnia drenażowa z rozsączaczem kosztuje około 4 tysięcy. Drożej wychodzi oczyszczalnia biologiczna. Jej koszt wynosi od 7 tysięcy złotych. Systemy roślinne ciężko jest wycenić, gdyż bardzo często są projektowane pod wystrój ogrodu, dlatego też ich cena może się bardzo wahać. Do powyższych szacunków należy doliczyć koszt robocizny, który powinien zamknąć się w około 2 – 3 tysiącach złotych.

Wykonanie oczyszczalni przydomowej może przynieść wiele korzyści. Zachęcamy cię do sprawdzenia naszej kategorii, w której znajdziesz wszystkie niezbędne produkty

Mamy nadzieje że artykuł był pomocny i zapraszamy do naszego sklepu internetowego.

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook