Styropian szary czy biały - co wybrać?

17.06.2020 Materiały budowlane

Wchodząc do lokalnego marketu budowlanego albo przeglądając oferty internetowe, spotkamy się z całą gamą kolorystyczną styropianów. Wbrew pozorom odcienie nie służą artystycznemu przyozdobieniu domu, lecz pełnią konkretną funkcję. Czym więc różni się styropian szary (grafitowy) od styropianu białego?

(R)ewolucja technologii ociepleniowej

Styropian, czyli spieniony polistyren to materiał dociepleniowy stosowany powszechnie w budownictwie na masową skalę od lat 50 ubiegłego wieku. Od dłuższego czasu wzrastają wymagania techniczne dotyczące przenikalności termicznej ścian budynków. Dodatkowo w przypadku domów pasywnych dochodzą do tego nowoczesne normy ekologiczne, które wymuszają na inwestorach dokładniejszą izolację cieplną, aby zminimalizować straty energii.

Aby im sprostać, należy wykonywać grubsze ocieplenia lub szukać materiałów o niższej przepuszczalności termicznej. Dlatego też w ciągu ostatnich kilku lat szturmem na rynek wchodzi styropian grafitowy, cechujący się naturalnie szarym odcieniem. Do jego produkcji dodaje się cząstki grafitu, co znacząco obniża jego przepuszczalność cieplną.

Pozwala to osiągnąć współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,031, czego najlepszym przykładem jest styropian Polstyr EPS S 031 FASADA ENERGY SAVER. Dzięki lepszej izolacji możemy pozwolić sobie na cieńszą warstwę ocieplenia niż w przypadku styropianu białego tej samej firmy EPS S 042 FASADA.

Architektoniczne wyzwania – poradzi sobie z nimi tylko styropian szary

Stojąc przed wyborem odpowiedniego styropianu fasadowego, mamy bardzo wiele możliwości. Projektanci bardzo często biorą pod uwagę specjalne sytuacje, w których grubość izolacji jest kluczowa dla zachowania proporcji architektonicznych. Chcąc spełnić wyśrubowane wymagania inwestorów, muszą oni projektować cieńsze izolacje fasad, które jednocześnie będą dobrze chronić przed utratą ciepła.

W końcu jednym z najmniej estetycznych widoków jest okno schowane za ponad 20-stocentymetrową warstwą ocieplenia. Wielu ekspertów poleca styropian grafitowy KNAUF Therm EXPERT λ 32. W przeciwieństwie do swojego białego brata KNAUF Therm TECH λ 40 pozwala on zaoszczędzić około 3cm na grubości przy ocieplaniu pustaka ceramicznego o współczynniku 0,31 W/(m·K). Cieńsza warstwa izolacji wokół okna powoduje, że do mieszkania wpada więcej światła, a sam budynek ma bardziej „smukłą” sylwetkę.

Styropian szary wcale nie taki drogi, jak go malują

Oczywiste jest, że styropian grafitowy z racji bardziej skomplikowanego procesu technologicznego produkcji musi być też droższy. Nie powinniśmy się jednak od razu zniechęcać na starcie. Bardzo ciekawą opcją, będącą jednocześnie niezwykle przystępną kosztowo, są szare styropiany, o nieco wyższej przepuszczalności. Przykładowo styropian marki Arsanit Thermo Fasada EVO 035 o współczynniku lambda wynoszącym 35 potrafi być tańszym wyborem niż styropiany białe o tej samej przepuszczalności.

Styropian EPS czy może XPS?

Przeglądając oferty sklepów z materiałami budowlanymi, możemy spotkać się także z innymi rodzajami styropianów. Często posiadają one nietypowe kolory, takie jak różowy czy niebieski. Jest to właśnie specyficzna odmiana płyt dociepleniowych powstająca z polistyrenu ekstrudowanego XPS.

Tego typu materiał jest trwalszy i nieco bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jego kolejną zaletą jest wyjątkowo niska (praktycznie zerowa) chłonność wilgoci. Dodatkowo przewodzi on jeszcze mniej ciepła niż nawet najlepsze ocieplenia grafitowe takie jak styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX, którego lambda wynosi aż 31.

Niestety XPS to stosunkowo drogi materiał, dlatego jego głównym zastosowaniem jest najczęściej wykonywanie izolacji piwnic, fundamentów oraz podłóg przy gruncie. Jeśli nie jesteśmy pewni, który styropian wybrać, to powinniśmy zajrzeć do dokumentacji technicznej naszego budynku lub skonsultować się z wykwalifikowanym architektem.

Co w takim wypadku powinniśmy wybrać? Biały czy grafitowy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Styropian biały jest do dziś popularnym wyborem na polskich placach budów. Głównie przemawia za nim cena oraz bardzo duża dostępność.

Dobrze izoluje, więc doskonale nada się do ocieplania fundamentów, dachów i powierzchni, w których nie zależy nam koniecznie na uzyskaniu jak najcieńszej warstwy. Bardzo dobrze tłumi także dźwięki, więc nawet cienka jego warstwa pozwoli znacząco wytłumić hałasy.

Z kolei styropian szary charakteryzuje się jeszcze mniejszym współczynnikiem przewodzenia cieplnego. Pozwala to na zastosowanie cieńszej warstwy docieplenia, co ułatwi wykonanie parapetów i obróbek blacharskich, a także wysmukli sylwetkę budynku.

Dodatkowo grafitowa odmiana przyda się także w nowoczesnym budownictwie, w którym inwestor stawia duży nacisk na energooszczędność domu i jak najmniejsze straty cieplne. Pamiętajmy, że początkowo nieco droższa inwestycja szybko nam się zwróci i pozwoli znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie oraz klimatyzowanie budynku.

Bez względu na rodzaj, każdy typ styropianu znajdziecie w naszym sklepie internetowym. W dodatku w niezwykle atrakcyjnych cenach!

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook