Sufity podwieszane i rodzaje oświetlenia

05.07.2017 Sucha zabudowa

Decydując się na montaż sufitu podwieszanego, warto znać jedną kluczową zaletę tego rozwiązania. Mowa tu o możliwości skorzystania z różnego rodzaju oświetlenia. 
 

Coraz modniejsze i popularne wśród potencjalnych klientów stają się diody, taśmy LED oraz punktowe światła. Decydując się na takie rozwiązania jedynym ograniczeniem jest nasza kreatywność.
 

Zalety oświetlenia w sufitach podwieszanych

Niewątpliwą zaletą sufitów podwieszanych jest fakt, iż podczas ich montażu posiadamy dużą przestrzeń, która nie jest widoczna, a w której możemy poprowadzić instalację elektryczną w jakikolwiek sposób.

Tak więc niezależnie od tego czy zdecydujemy się na montaż najzwyklejszych świetlówek, węży świetlnych, halogenów, neonów, czy systemach ledowych. Sama instalacja, nie sprawia wielu problemów.

Przy dzisiejszych technologiach oświetlenie może posiadać różne barwy, natężenie jak i ukierunkowanie.

 Co oznacza to w praktyce?

Możemy decydować, które części pokoju będą bardziej lub mniej podświetlone. Dodatkowo możemy swobodnie wybierać kolor oświetlenia, jego intensywność. Stajemy się wtedy panami naszego oświetlenia. Ogranicza nas jedynie nasza kreatywność. 

Umieszczenie świateł może być punktowe jak i montowane na specjalnych taśmach.

led-ceiling-recessed-lights-4
 

Taśmy oraz listwy LED

Jednym z najnowocześniejszych sposobów jakim możemy oświetlić pomieszczenia jak i inne przestrzenie jest wykorzystanie systemów LED. Rynek jest coraz bardziej "zasypywany" produktami tego typu. Ludzie generują coraz większy popyt na takie rozwiązanie. Jest to bardzo efektowne i funkcjonalne rozwiązanie.

Największe zalety takiego rozwiązania to:

  • Energooszczędność - "Ładne światełka" nie sprawią że nasze rachunki za prąd urosną do ogromnych wartości.
  • Trwałość - Raz wykonane oświetlenie będzie nam służyć przez długie lata.
  • Estetyka  - Jak już pisaliśmy, ogranicz nas tylko wyobraźnia
  • Łatwy montaż - Aplikacja oświetlenia nie będzie procesem bardzo długotrwałym i skomplikowanym

Wybór takiego oświetlenia pozwala uzyskać nastrojowe światło, odbijane
od sufitu lub ściany.

 

Taśmy Led

Pierwszym i zarazem najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie taśmy LED. Mocuje się ją za pomocą taśm samoprzylepnych, dzięki czemu można je mocować nawet w zaokrąglonych miejscach.

Umieszczone diody mogą być ułożone gęsto lub rzadko na taśmie bądź listwie. Występują one w wersjach zwykłych jak i wodoodpornych, co pozwala na montaż w miejscach takich jak łazienka.

Coraz częściej klienci wybierają sterowane lampki, które mogą zmieniać natężenie światła np. za pomocą specjalnego pilota. Można wybrać także wariant w wersji kolorowej RGB, który jest coraz bardziej powszechny.

Dołączany jest do niego sterownik, dzięki któremu wybierzemy interesującą nas barwę lub ustawimy na automatyczną zmianę. Ceny listw oraz taśm wahają się w granicach od 25 do 500 zł za 5 metrów długości. Cena może wydawać się duża, jednak jest to świetna inwestycja dla osób ceniących sobie ładny efekt wizualny.
 

Żarówki punktowe LED

Ten rodzaj oświetlenia powoli wypiera tradycyjne rozwiązania, a nawet reflektory halogenowe. Decydującym czynnikiem jest tu znaczna oszczędność energii, duże bezpieczeństwo oraz wygoda użytkowania.

Rozstaw oraz liczba punktów oświetlenia LED, zależna jest od wnętrza pomieszczenia, projektu jak i indywidualnych potrzeb użytkownika. Nie jest to jednak częsty wybór, gdy chcemy w pełni oświetlić pomieszczenie ze względu na słabą moc.

Wybierany raczej jako opcja do budowania nastroju bądź podświetlenia konkretnego fragmentu pomieszczenia. Cena takiego rozwiązania to przeważnie przedział od 10 do 60 zł.
 

Lampy halogenowe

Nadal bardzo popularne rozwiązanie, pomimo rosnącej konkurencji w postali lamp LED. Chętnie stosowane w przypadku systemów sufitów podwieszanych. Lampy halogenowe są niskonapięciowe i dają szerokie możliwości przy kreacji pomieszczeń za pomocą oświetlenia. 

Ich montaż wymaga jednak profesjonalnego podejścia przy rozmieszczaniu oraz starannego i precyzyjnego zamontowania na suficie. Jeżeli chcemy je podłączyć do sieci ogólnej musi być wykorzystany odpowiedni transformator. Maksymalna moc danego transformatora uniemożliwia niestety umieszczenie dowolnej liczny takich reflektorów na suficie.

Moc żarówki również powinna być odpowiednio dobrana aby jej oprawka najzwyczajniej się nie stopiła. Przy rozmieszczaniu takich lamp najważniejsze jest to, aby pamiętać o odpowiednim dystansie pomiędzy nimi.

Zapobiegnie to powstawaniu zacienionych miejsc lub obszarów gdzie oświetlenie nachodziłoby na siebie. Zakres cenowy jest bardzo szeroki, tak więc za jedną lampę możemy zapłacić od 20 do nawet 600 zł.
 

Sufit podwieszany ze spotami

Spoty są tzw. niskonapięciowymi reflektorkami, które bardzo często pojawiają się w aranżacjach sufitów podwieszanych. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się prostym rozwiązaniem, jednak ich montaż jest skomplikowany i wymaga szczególnej precyzji.

Aby uzyskać odpowiedni efekt, należy zachować odpowiednią odległość pomiędzy stropem, a reflektorem.

Podłączane są do sieci elektrycznej tylko i wyłącznie przy użyciu specjalnego transformatora, którego odległość od danego spotu powinna wynosić około 20 cm. Gdy zdecydujemy się na montaż takiego oświetlenia, należy pamiętać o odpowiedniej kolejności działań.

Pracę rozpoczyna się od stabilnego zamocowania sufitu, następnie w przestrzeni pomiędzy sufitem stałym a podwieszanym montuje się instalację elektryczną.

Gdy już sufit jest zamontowany, w oznaczonych miejscach ołówkiem rysujemy odpowiedniej wielkości okręgi, w których następnie należy wyciąć otwory wiertarką, wyposażoną w otwornice.

Kolejnym krokiem jest podłączenie przewodów zamocowanych w suficie do kostki łączeniowej, przy czym mocuje się oprawkę z żarówki do kostki zaciskowej.

Transformatorek mocowany jest w suficie wraz z oprawami spotu w otworach. Ostatnimi czynnościami jakimi trzeba wykonać to wkręcenie żarówki, nałożenie specjalnego pierścienia sprężynującego, a na końcu podłączenie całości do prądu i sprawdzenie czy cała instalacja świetlna odpowiednio działa.
 

Inne rozwiązania

suspended-ceiling-grid-light-panels-photo-9

Gdy zdecydujemy się na rozwiązanie systemowe sufitów podwieszanych, producenci często oferują zintegrowane oświetlenie, które w odróżnieniu od zwykłego jest w pełni zintegrowane z sufitem.

Oznacza to, że po montażu, żaden z elementów oprawy czy zawieszenia nie będzie widoczny, a same światło idealnie wkomponuje się we wzór sufitu.

Jednym z renomowanych producentów takich rozwiązań jest OWA. Firma z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie, oferuje sufity podwieszane OWA, często wraz z wmontowanym oświetleniem, zależnie od rozwiązania, które wybierzemy - znaleźć je możemy w wybranych hurtowniach budowlanych oraz w sklepach internetowych.

Jak widać, przy doborze oświetlenia do sufitów podwieszanych, należy kierować się indywidualnymi potrzebami, energooszczędnością oraz końcowym efektem wizualnym, jaki chcemy uzyskać w pomieszczeniu.

Jeżeli zastanawiasz się nad montażem sufitu podwieszanego, zachęcamy cię do:

​Mamy nadzieje że artykuł był pomocny i zachęcił cię do zamontowania sufitu podwieszanego. 

 

 

 

 

Znajdź nas

Allegro Facebook