Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy
30.05.2022

Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić taras z płyt OSB, czy budowa i zadaszenie takiej konstrukcji jest dobrym pomysłem, a także czego potrzebujesz do podjęcia prac i jak wykorzystać ich efekty – ten artykuł powinien pomóc w znalezieniu wszystkich niezbędnych odpowiedzi.

 

Taras z OSB – dlaczego warto?

Na wstępie zastanówmy się, dlaczego w ogóle warto zrobić taras z płyt OSB. Po pierwsze, drewnopochodna płyta kompozytowa jest materiałem łatwo i powszechnie dostępnym, którego cena pozostaje wciąż konkurencyjna.

O ile ceny drewna (nie wspominając o problemach z jego dostępnością) nieustannie zaskakują na minus, o tyle OSB do budowy przydomowych konstrukcji lub wykończeń wewnątrz budynku pozostaje nadal atrakcyjnym wyborem. Jeżeli zatem nie chcesz wydać fortuny, a zależy Ci na dobrym, praktycznym tarasie – kompozyt typu 3 lub 4 okazuje się w sam raz.


Budowa tarasu (zarówno podestu, jak i całej konstrukcji z zadaszeniem) z OSB jest zadaniem stosunkowo łatwym, ponieważ nie wymaga sięgania po bardzo zaawansowane narzędzia czy skomplikowane systemy łączeń.

Nie raz i nie dwa na materiał kompozytowy decydują się osoby, które w teorii nie mają dużego doświadczenia w pracach remontowo-budowlanych, ale z takim zadaniem jak budowa własnego tarasu radzą sobie bardzo dobrze.


Ponadto taras z OSB można przystosować do własnych potrzeb i modyfikować według uznania. Jest to na tyle lekka i „niezobowiązująca” konstrukcja, że każdy może mieć na nią indywidualny pomysł. W dalszej części artykułu podpowiemy zresztą, jak możesz go zaaranżować, aby końcowy efekt był zarówno praktyczny, jak i estetyczny.

Krata, Listwa, Drewniana Podłoga

 

Taras z OSB również jako tymczasowe rozwiązanie

Już wyżej wspomnieliśmy o tym, że budowa czy zadaszenie tarasu z płyt OSB ma wiele walorów – od dostępności i ceny materiału, po stosunkową łatwość w wykonaniu. To wszystko sprawia, że realizacja podobnej konstrukcji idealnie sprawdza się zarówno w perspektywie wielu lat użytkowania, jak i przejściowo, tymczasowo.


Dlaczego właściwie budować taras „na chwilę”? Odpowiedzi może udzielić wiele osób, które zdecydowały się na własny dom stawiany od podstaw. Często zdarza się tak, że ze względu na brak czasu i środków wykończenie domu od zewnątrz i aranżację ogrodu trzeba odłożyć w czasie.

Na niejednej posesji widzisz piękny, nowy budynek, w którym są już mieszkańcy – ale otoczenie obiektu świadczy, że nie wszystko zostało jeszcze dokończone.

Drewno, Ławki, Stoły, Ława, Z Drewna

Warto przy tym pamiętać, że stabilny, przestrzenny taras jest wartością dodaną – spełnia wiele praktycznych zadań, nie tylko zdobi budynek. Warto mieć go jak najszybciej. Dlatego sięgnięcie po płyty OSB jest dobre w każdej sytuacji na lata i na chwilę, przejściowo, do momentu wymurowania lub dobudowania większej konstrukcji z innych materiałów niż kompozyt.


Własny taras z płyt OSB to przestrzeń, na której można np.:

  • odpoczywać,
  • suszyć pranie,
  • ustawiać meble,
  • spotykać się ze znajomymi i spożywać posiłki,
  • ustawiać rośliny doniczkowe.

Szablon, Struktura, Tło, Drewno

 

Trwały, solidny taras – z jakich płyt OSB?

Nie każda płyta OSB nadaje się do wykonania tarasu czy jego zadaszenia. Najtańsze OSB typu 1 i 2 znajdują wiele zastosowań wewnątrz budynków, ale nie warto wybierać ich do prac na zewnątrz.

Wynika to z faktu, że ich spoiwem są żywice mocznikowo-formaldehydowe, które nie chronią przed działaniem wody. Klejenie płyt typu 3 i 4 jest pod tym względem dużo solidniejsze, ponieważ do warstwy środowej używa się kleju poliuretanowego, a warstwy zewnętrznej – żywicy melaminowo-uretanowej.


Dlatego jeżeli planujesz samodzielną budowę tarasu z płyt OSB i chcesz zrobić solidną konstrukcję, która jest odporna na działanie wilgoci, koniecznie wybierz kompozyt typu 3 lub 4. Sprawdź, jakie płyty oferujemy aktualnie w asortymencie hurtowni internetowej Mal-Drew.

Drewno, Podłoga, Parkiet, Tło

 

Jak zrobić taras z płyt OSB – krok po kroku

W pierwszej kolejności wyznacz przestrzeń, w której zamierzasz wykonać taras. Naturalnym wyborem wydaje się południowa ściana domu, czyli najintensywniej nasłoneczniona. Wiele osób ceni też tarasy zlokalizowane po wschodniej lub zachodniej stronie budynku.


Gdy wytyczysz już teren pod konstrukcję, dokładnie go wyrównaj. Następnym krokiem jest montaż legarów. Od szerokości ich rozstawu zależy, jakich wymiarów płyty będą potrzebne w dalszej części prac. Osadzenie płyt OSB na legarach jest dość łatwe – wystarczy zamówić odpowiednie gwoździe, które znajdziesz w ofercie Mal-Drew. Wcześniej warto zaizolować taras od wewnątrz i użyć w tym celu właściwie dociętej wełny mineralnej.


Gdy płyty OSB są już zamocowane, a cała konstrukcja jest równa i stabilna, możesz zdecydować się np. na montaż podestu tarasowego z kompozytu. Cena pojedynczej płyty 30 x 30 cm waha się w przedziale kilkunastu-kilkudziesięciu zł.

Ich montaż jest bardzo prosty i nie wymaga angażowania fachowców. Możesz też rozważyć zastosowanie eleganckiej i trwałej podłogi ceramicznej, którą montuje się do płyt OSB – materiału, jak widać, bardzo uniwersalnego.

Deski Drewniane, Ostrza Do Drewna, Taras

 

Wykończenie tarasu z płyt OSB

Płyta OSB jest na tyle trwałym i uniwersalnym materiałem, że bez problemu może posłużyć np. jako zadaszenie tarasu lub budulec ścian bocznych. Jej konstrukcja może wymagać nieco większego zaangażowania, np. poprzez wykorzystanie rusztowania czy konieczność inwestycji w dodatkowe materiały budowlane, ale ostatecznie to wciąż dość szybkie i stosunkowo tanie rozwiązanie na atrakcyjny i praktyczny taras.


Efekt końcowy jest uzależniony od Twoich decyzji i pomysłów. Wspominaliśmy, że do OSB możesz zamocować płytki z innego kompozytu albo ceramiki. Aranżacja może skupić się na wstawieniu mebli, roślin czy innych elementów mających wpływ na estetykę i sposób spędzania czasu na tarasie. Tarasie, który, choć nie kosztuje dużo, jest doskonałym uzupełnieniem dla domu.


Podobnie jak przy wielu innych inwestycjach, zapraszamy na zakupy w hurtownii internetowej Mal-Drew.

Narzędzia ręczne i maszyny, płyty, materiały budowlane, łączniki, akcesoria, preparaty... mamy wszystko, czego potrzebują fachowe ekipy oraz amatorzy-majsterkowicze.

Jeśli jesteś zainteresowany wykorzystaniem płyt OSB, to serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego artykułu na temat tworzenia podłogi z tego materiału.

Znajdziesz tam wiele praktycznych porad i wskazówek dotyczących prawidłowego wykonania podłogi z płyt OSB. Dzięki nim Twój projekt podłogi będzie nie tylko wytrzymały, ale także estetyczny, dodając unikalnego charakteru Twojemu wnętrzu.

Artykuł pod tym linkiem:
https://www.maldrew.com.pl/blog/podloga-z-plyty-osb



Dlatego przejdź od pomysłu i planu do listy zakupów, a po odwiedzeniu Mal-Drew online skup się już na pracach budowlanych i wykończeniowych. Powodzenia!

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu. Mamy nadzieję, że był on przydatny. Zapraszamy również do naszego sklepu internetowego.

Powrót do listy

Dlaczego Mal Drew?

  • Świetna opinia
  • 30 dni na zwrot!
  • Od 40 lat na rynku
  • Zakupy na termin!