Tynkowanie ścian krok po kroku

25.10.2019 Chemia budowlana

Dzięki tynkowaniu ściana nabiera wiele cennych właściwości. Staje się odporniejsza na ogień i wilgoć, a zarazem gwarantuje uzyskanie wewnątrz budynku przyjaznego i bezpiecznego mikroklimatu. Tynkowanie ścian sprawia jeszcze, że wnętrze staje się znacznie piękniejsze.

Dlatego coraz częściej tynkowanie sprawdza się jako doskonałe podłoże pod tapetowanie, malowanie, płytki czy inne warstwy wierzchnie. Wystarczy tylko zadbać o odpowiednie materiały tynkarskie (zaprawy), jak i ich właściwe zastosowanie. Czy tynkowanie ścian okazuje się takie proste? O czym należy pamiętać podczas nakładania tynku? Poznajmy kilka cennych wskazówek!

Najczęściej wykorzystywane w budownictwie są tynki gipsowe i tynki cementowo-wapienne. Wybór powinien zależeć od wymagań i parametrów danego podłoża. Jak to dokładnie wygląda?

 

Tynki dopasowane do podłoża:

- pomieszczenia suche (salon, sypialnia) - tynki gipsowe nakładane na cegłę, pustaki i beton komórkowy. Gips do takiego tynkowania reguluje wilgotność powietrza za pomocą właściwości higroskopijnych. To sprawia, że takie pomieszczenia stają się cieplejsze, panuje w nich przyjemniejszy mikroklimat. Najbardziej polecany i niezawodny okazuje się tynk gipsowy marki Baumit Ratio Glatt L zapewniający uzyskanie gładkiej powierzchni. To sprawia, że jest idealny pod malowanie.

pomieszczenia wilgotne (łazienka, piwnica, pralnia) - tynki cementowe oraz cementowo-wapienne. Są najlepszym rozwiązanie pod płytki i tapety. Jeśli jednak za pomocą takiego gipsu chcemy następnie kleić płytki, to tynk cementowy zostawiamy na ostro bez zacierania do uzyskania gładkiej powierzchni. Dalsze klejenie płytek okazuje się znacznie łatwiejsze, ponieważ klej do płytek o wiele lepiej przylega do powierzchni. Natomiast tynki cementowo-wapienne o wiele lepiej nadadzą się do późniejszego położenia tapety. Dzieje się tak, ponieważ można go łatwo wyrobić i zacierać, a zarazem uzyskuje wysoką paroprzepuszczalność. To sprawia, że ściana jest w stanie oddychać, co przeciwdziała gromadzeniu się wody i pleśni.


 

Tynkowanie zacznij od dobrego podłoża.

Dobry tynk utrzyma się na ścianie, jeśli wcześniej zadbamy o zapewnienie mu mocnej bazy. Nie ma
tutaj znaczenia, jaki tynk nakładamy (maszynowy czy ręczny).

1. Na początek należy przygotować podłoże do tynkowania - ma być suche, nieprzemarznięte, nośne, pozbawione kurzu oraz innych zanieczyszczeń osłabiających jego przyczepność.

2. Dokładne oczyszczenie - usuwamy jeszcze odpadające resztki tynku, tapety i farby. Wszystko po to, aby uzyskać jak najwyższą trwałość kładzionego tynku i nie dopuścić do jego odpadania po pewnym czasie.

3. Po takim czyszczeniu wystarczy zagruntować i czekać do wyschnięcia - rodzaj gruntu zależy od danej ściany: do ścian porowatych i silnie chłonnych (cegła, beton komórkowy) idealnie sprawdza się grunt wyrównujący chłonność i zwiększający przyczepność; do ścian gładkich i zwartych oraz mało nasiąkliwych nadaje się grunt poprawiający jej przyczepność. Nanoszenie gruntu może odbywać się za pomocą pędzla oraz wałka. Jeśli do zagruntowania jest większa powierzchnia, można użyć specjalnego agregatu malarskiego.

4. Zabezpieczenie pewnych miejsc - przed tynkowaniem warto jeszcze skutecznie zabezpieczyć narożniki przez nierdzewne profile ochronne. Także miejsca narażone na pęknięcia warto ochronić siatką tynkarską.

5. Listwy tynkarskie - przydają się szczególnie na ścianach o większych powierzchniach i tam, gdzie chcemy położyć płytki ceramiczne. Są świetne podczas zaciągania i pionowania warstwy.


Dalsze tynkowanie krok po kroku:


1. Posiadamy już przygotowane podłoże pod tynkowanie. Ale to nie wszystko. Należy jeszcze przygotować zaprawę tynkarską. Jeśli tynkujemy ręcznie, to taką zaprawę możemy przygotować w pojemnikach z odpowiednią ilością czystej wody. Na początku powoli mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Zaprawa powinna posiadać odpowiednią konsystencję, zgodnie ze wskazówkami producenta na opakowaniu.

Pamiętajmy: Gotowa zaprawa tynkarska utrzymuje swoje właściwości przez kilka godzin (2-3h), więc po tym czasie już nie warto jej nakładać. Nie próbujmy tutaj nawet rozcieńczać tej zapomnianej zaprawy wodą, ponieważ osłabiamy w tej sposób wytrzymałość tynku, co może wpłynąć na jego odpadanie i pękanie!

2. Teraz przystępujemy do nałożenia przygotowanej zaprawy na ścianę. Zawsze stosujemy tutaj metodę jednowarstwową tynku gipsowego. Grubość tej warstwy powinna wahać się od 15 do 20 mm. Można nakładać zaprawę ręcznie lub mechanicznie. Podobnie, gdy stosujemy tynki cementowe lub cementowo-wapienne możemy stosować metodę jednowarstwową. Natomiast tam, gdzie występują nierówne powierzchnie tynki te warto nanieść na ścianę 2 a nawet 3 razy. Wymaga to nanoszenia na początek mocniejszej warstwy tynku, która okaże się chropowata. A to sprawi, że naniesienie kolejnej warstwy nie będzie stanowić żadnej trudności. Należy jednak pamiętać o czasie całkowitego wyschnięcia danej warstwy tynku.

3. Bez względu na sposób nanoszenia tynku na sufit lub ścianę, wykończenie tynkowania odbywa się podobnie. Kiedy nałożymy zaprawę, to następnie wyrównujemy ją za pomocą łaty tynkarskiej. Gdy wstępnie się zwiąże, to powstałe nierówności wyrównujemy łatą trapezową, a następnie pacą gąbkową czy filcową. Ostatecznie ściągamy powłokę stalową łatą lub czymś podobnym.
 

Widać więc, że tynkowanie nie okazuje się takie proste. Nakładanie tynku i wyrównanie wymaga precyzji, a zarazem zastosowania odpowiednich materiałów i narzędzi. Odpowiednia wytrwałość i wprawa również sprawia, że udaje się idealnie tynkować. Jeśli więc dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z tynkowaniem, to najlepiej, gdy zaczynamy od mniej atrakcyjnych pomieszczeń (np. piwnica). Po nabraniu doświadczenia w tynkowaniu, możemy dalej zająć się kuchnią, łazienką czy sypialnią.

 

Znajdź nas

Allegro Facebook