Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy

Układanie kostki brukowej - Jedyny Poradnik Jakiego Potrzebujesz

10.09.2020

Układanie kostki brukowej na podjeździe krok po kroku

Kostka brukowa to jeden z najbardziej praktycznych materiałów do wykańczania posesji domu. Łączy ze sobą odporność na warunki atmosferyczne z ogromną wytrzymałością na obciążenia mechaniczne.

Co więcej, ogromny wybór jej wzorów i kształtów pozwala tworzyć praktycznie niczym nieograniczone kompozycje architektoniczne idealnie dopasowane do fasady budynku. W tym artykule podpowiemy, jak prawidłowo ułożyć kostkę brukową tak, by pięknie zdobiła nasz dom przez wiele lat.

Kostka brukowa ułożona w kółko


Dobór odpowiedniej kostki brukowej oraz grubości warstw technologicznych

Grubość poszczególnych warstw technologicznych oraz rodzaj kostki zależy w dużej mierze od rodzaju podłoża. Sprawa jest stosunkowo prosta, jeśli inwestor posiada dane geodezyjne swojej działki. Natomiast w przypadku, kiedy takich informacji nie ma, to niezbędne jest dokonanie dokładnych pomiarów geodezyjnych.

Kluczowe jest też określenie, jakim obciążeniom będzie poddawana kostka. Zazwyczaj, czym większa masa pojazdów poruszających się po bruku, tym większa musi być grubość samej kostki.

Jeśli na posesji będą parkować tylko samochody osobowe, to możliwe będzie zastosowanie cieńszych warstw technologicznych i wykonanie płytszego korytowania.

Natomiast jeśli regularnie będą po niej przemieszczać się samochody ciężarowe lub ciężkie maszyny, koniecznym będzie zwiększenie grubości poszczególnych warstw oraz zapewnienie maksymalnej nośności.
 

Potrzebne narzędzia

Układanie kostki wymaga przestrzegania ścisłych procesów technologicznych, ponieważ tylko to gwarantuje jej długowieczność. W przeszłości do brukowania używano głównie narzędzi ręcznych, ale oferują one niższą precyzję oraz znacznie wydłużają czas pracy.

Podłoże wykopane przy pomocy szpadla i łopaty nigdy nie będzie tak równe, jak to wybrane za pomocą łyżki koparki. Dlatego też eksperci budowalni doradzają, aby większość prac związanych z przygotowaniem podłoża powinna być przeprowadzana przez maszyny budowlane.

Szara kostka brukowa

W celu dokonania niezbędnych pomiarów oraz wytyczenia głębokości i naniesienia spadków niezbędne będzie skorzystanie z niwelatora wraz ze specjalną łatą pomiarową.

Tylko w ten sposób możliwe będzie osiągnięcie jednolitych wymiarów na całej działce. W celu wyznaczenia granic potrzebne będą paliki oraz sznurek murarski. Paliki można samodzielnie wykonać z zaostrzonego pręta zbrojeniowego.

Do większości prac ziemnych stosuje się koparko-ładowarki, które umożliwiają kopanie, podsypywanie, rozgarnianie oraz niwelowanie powierzchni roboczej. W przypadku układania kostki brukowej na mniejszej powierzchni często stosuje się minikoparki gąsienicowe.

Ich niewielkie rozmiary umożliwiają precyzyjne manewrowanie, a do ich transportu wystarczy laweta samochodowa. Kluczową czynnością potrzebną do przygotowania podłoża jest odpowiednie ubicie go. W tym celu niezbędna okaże się zagęszczarka gruntu.

Do układania kostki brukowej niezbędne będą też narzędzia ręczne. Na placu budowy nie może zabraknąć łopat oraz szpadli do wykonywania drobnych poprawek po koparce.

Do rozprowadzania materiału przydadzą się natomiast stalowe grabie i łaty a do spoinowania i czyszczenia kostek posłużą wytrzymałe szczotki budowlane. Aby bruk został odpowiednio osadzony w warstwie podsypki, potrzebny będzie młotek brukarski.
 

Od czego zacząć układanie kostki brukowej?

Pierwszym procesem związanym z brukowaniem jest tak zwane korytowanie. Polega ono na wybraniu wierzchniej warstwy ziemi lub humusu. Wysokość korytowania zależy od rodzaju ziemi oraz wymaganej nośności gotowego podłoża.

W celu wyznaczenia powierzchni wykopu należy wbić w podłoże przygotowane wcześniej paliki i przeciągnąć między nimi sznurek murarski. Następnie po przenalizowaniu próbek geodezyjnych oraz określeniu obciążenia kostki wyznacza się głębokość wykopu. Najczęściej wynosi ona pomiędzy 30 a 50 centymetrów. Ważne jest, aby zastosować spadek wynoszący miedzy 2% a 3%. Dzięki temu zabiegowi na gotowej powierzchni nie będą powstawać kałuże.

Po wybraniu wierzchniej warstwy ziemi należy wyrównać podłoże. Dobrą praktyką jest również zagęszczenie powierzchni wykopu, która pozwoli dodatkowo ustabilizować kolejne warstwy technologiczne.
 

Odpowiednie obrzegowanie powierzchni kostki brukowej

W celu zabezpieczenia bruku przed obciążeniami poziomymi niezbędne jest dokładne obramowanie z każdej strony. W zależności od projektu działki można stosować szereg różnych rozwiązań. Wykonuje się je ze specjalnych palisad, krawężników lub w przypadku powierzchni chodnikowej z obrzegowań trawnikowych. 

Obramowanie kostki brukowej powinno zostać wkopane w zagęszczone podłoże. Jeśli bruk będzie narażony na duże obciążenia, to obrzegowanie należy wmurować przy pomocy cementu półsuchego lub zaprawy murarskiej.

Niezwykle ważne jest przestrzeganie odpowiedniej wysokości obramowania, by nie wyróżniało się na tle ułożonej kostki. W tym celu posłuży rozciągnięty wcześniej sznurek murarski wytyczający zadany poziom podłoża. Obrzegowanie musi zostać ułożone przy zachowaniu odpowiednich krzywizn, w czym pomocna okaże się poziomica.
 

Podbudowa, czyli fundament kostki brukowej

Po wykonaniu korytowania i instalacji obrzegowania można przejść do wykonania kolejnej warstwy technologicznej. Jest nią podbudowa, która składa się z kruszywa lub drobnego gruzu. Jej zadaniem jest wzmacnianie podłoża, równomierne przenoszenie obciążeń oraz umożliwienie odpływu wody.

Wzory z kostki brukowej

Podbudowa dla chodników o niskim obciążeniu ma zazwyczaj grubość wynoszącą około 20 centymetrów. W przypadku domków jednorodzinnych oraz drogi dojazdowej do garażu stosuje się warstwy o wysokości od 35 do 50 centymetrów. Jeśli natomiast po kostce brukowej będą regularnie poruszać się ciężkie samochody i maszyny, to niezbędne będzie zastosowanie grubości wynoszącej nawet do 60 centymetrów.

Dobra podbudowa powinna składać się z kilku różnych frakcji kruszywa o różnej średnicy. Wstępne jej rozprowadzanie odbywa się przy pomocy koparko-ładowarki. Następnie brukarze ręcznie wyrównują jej poziom łopatami i grabiami. Ważne jest, aby poszczególne frakcje były wysypywane, rozpoczynając od najgrubszego kruszywa, a kończąc na najcieńszym. Zapewni to doskonałą kompresję i zagęszczenie materiału.

Podbudowa powinna być rozprowadzana warstwami wynoszącymi od kilku do kilkunastu centymetrów. Po osiągnięciu równej powierzchni kruszcu rozpoczyna się ubijanie całej warstwy zagęszczarką. Proces ten należy przeprowadzić z dużą starannością, gdyż to właśnie od dokładnego ubicia kruszcu zależy wytrzymałość ułożonej kostki brukowej.
 

Podsypka jako końcowy element przygotowania podłoża

Aby umożliwić dobre osadzenie kostki brukowej, niezbędne jest wykonanie podsypki. Pełni ona również rolę warstwy wyrównawczej, pozwalając skorygować ewentualne nierówności w podbudowie lub w wysokości kostek. Jako materiał na podsypkę stosuje się drobnoziarnisty piasek płukany lub grys o średnicy kilku milimetrów.

Podobnie jak podbudowę trzeba ją równomiernie rozprowadzić na całej powierzchni roboczej. W tym celu zazwyczaj stosowana jest koparko-ładowarka, chociaż można też ją rozwozić taczkami. Po wstępnym rozprowadzeniu podsypki musi ona zostać idealnie wyrównana.

Zadanie to można sobie ułatwić poprzez umieszczenie w niej w równych odstępach specjalnych prowadnic pełniących rolę szyn. Do ich wykonania można użyć rurek PCV lub równych desek.

To właśnie po tych „szynach” przesuwamy łatę, rozprowadzając materiał oraz zgarniając jego nadmiar. Po wyrównaniu całej warstwy nie można po niej chodzić ani jej zagęszczać!

Ważne jest też, aby podsypka była nieco wyższa, ponieważ po ułożeniu na niej kostki i zagęszczeniu jej całość osiądzie o kilka milimetrów.
 

Układanie kostki brukowej

Proces brukowania rozpoczyna się od skrajnego narożnika obrzegowania. Kostkę brukową układa się od zewnętrznej krawędzi do środka, uważając jednocześnie, aby nie wejść nogą na podsypkę.

Bardzo ważne jest, aby zachować zbliżone do siebie odstępy pomiędzy poszczególnymi kostkami, gdyż w przeciwnym wypadku gotowa powierzchnia będzie nierówna.

oświetlona nocą kostka brukowa

Sama szczelina pomiędzy brukiem wynosi zazwyczaj kilka milimetrów. Jeśli kostki zostaną ułożone za blisko siebie, to otwory na spoinę będą zbyt wąskie, przez co spoina nie będzie należycie trzymać.

Konieczne jest też, aby układając bruk trzymać się zadanego wcześniej spadku. Gdyby pojawiły się różnice w wysokości ułożonych kostek, można je delikatnie skorygować przy pomocy młotka brukarskiego.
 

W jaki sposób należycie przeprowadzić spoinowanie kostki brukowanej?

Spoinowanie to przedostatnia czynność, od której zależy końcowa trwałość nawierzchni. Podobnie jak w przypadku kafelków jest to etap, którego nie wolno robić „po macoszemu”. Do wykonania spoiny stosuje się piasek płukany o maksymalnej granulacji wynoszącej 2 milimetry.

Należy rozprowadzić go w postaci cienkiej warstwy na kostkę brukową, a następnie przy pomocy szczotki budowlanej wprowadzać go w szczeliny. Ważne są płynne ruchy oraz skrupulatność. Odstępy pomiędzy kostkami powinny zostać całkowicie wypełnione.

Po zakończeniu spoinowania konieczne jest, aby dokładnie usunąć pozostały piasek z powierzchni bruku. Pominięcie tego procesu może grozić uszkodzeniem kostki podczas jej późniejszego ubijania. Spoinowanie powinno zostać przeprowadzone kilkukrotnie na zmianę z zagęszczaniem kostki.

 

Jak prawidłowo zagęścić kostkę brukową?

Zagęszczenie kostki pozwala jej lepiej ułożyć się w podłożu oraz wzmacnia spoinę. Proces ubijania bruku nie jest skomplikowany, ale wymaga dokładności i cierpliwości.

Płyta zagęszczarki musi zostać wyposażona w specjalny odbojnik z tworzywa sztucznego. Zabezpiecza on powierzchnię kostki brukowej przed ewentualnym uszkodzeniem. Dodatkowo takie akcesorium dużo lepiej rozprowadza energię, dzięki czemu bruk lepiej układa się w podłożu. 

Po wstępnym zagęszczania kostki należy ponownie rozpocząć spoinowanie, a następnie wyczyścić powierzchnię bruku i wznowić zagęszczanie. Czynność tę należy powtarzać do osiągnięcia jednolitej powierzchni kostki.

 

Ile kosztuje ułożenie kostki brukowej?

Często poruszaną przez inwestorów kwestią są koszty. Kostka brukowa jest znacznie droższa niż inne rozwiązania takie jak sam żwir, ale oferuje dużo lepsze właściwości. Prawidłowo położony bruk tworzy niemal jednolitą warstwę.

Dodatkowo jest wyjątkowo odporny na ścieranie oraz na szkodliwe warunki atmosferyczne. Nie blaknie też w słońcu i potrafi wytrzymać kilkadziesiąt lat. Koszt położenia kostki brukowej zależny jest od jej rodzaju, wielkości oraz warunków geodezyjnych i związanych z nimi dodatkowych czynności budowalnych. Dopłaty wymaga również układanie bruku w artystyczne wzory lub mozaiki.

Ceny samego materiału zaczynają się od około 30 złotych za m2, a pojedyncze obrzeża to koszt powyżej 10 złotych za sztukę. Ze względu na różnorodność oraz stopień skomplikowania trudno jest jednoznacznie ocenić koszt samej robocizny.

Według rynkowych stawek najprostsze zlecenia brukarskie realizowane są od 50 złotych za m2. Decydując się na montaż kostki brukowej o stosunkowo prostym wzorze przy domu jednorodzinnym przez profesjonalną firmę, zapłacimy co najmniej 75 złotych za m2.

 

Jak w praktyce wygląda kwestia transportu kostki brukowej?

W tej kwestii dużo zależy od tego, jaką firmę brukarską zdecydujemy się zatrudnić. Dobry fachowiec przedstawi katalogi wielu producentów oraz doradzi, biorąc pod uwagę specyfikację techniczną oraz właściwości geodezyjne posesji.

Następnie w naszym imieniu zamówi materiał albo poleci nam konkretną składnicę. Kostka brukowa ze względu na wagę oraz gabaryty transportowana jest na europaletach. W zależności od jej grubości na pojedynczą paletę mieści się od 8 m2 do ponad 15 m2, a jej waga wynosi około półtorej tony.

Transport realizowany jest przy pomocy ciężarówki lub tira z naczepą. Pojazdy niemal zawsze wyposażone są w HDS (hydrauliczny dźwig samochodowy), co znacznie ułatwia rozładunek materiału na posesji.

 

Porady – czyli jak szybko i dobrze położyć kostkę brukową?

Przede wszystkim należy odpowiednio przemyśleć front prac. Posiadanie analizy geodezyjnej gleby znacznie ułatwi dobór głębokości oraz zagęszczenia podłoża. Niezbędne jest też określenie zastosowania kostki oraz obciążeń, jakim będzie ona poddawana podczas eksploatacji.

Warto również jeszcze przed skontaktowaniem się z firmą brukarską dokładnie przemyśleć całą koncepcję oraz odpowiednio rozplanować wzór, w jakim będzie układany bruk. Ułatwi to fachowcom wycenę zlecenia oraz ich późniejszą pracę.

 

Czy można samemu ułożyć kostkę brukową?

Teoretycznie tak, ale należy wziąć pod uwagę ogrom prac z tym związanych. Głównym problemem może okazać się spektrum sprzętu niezbędnego do realizacji tego zadania.

Jeśli kostka brukowa układana jest na dużej powierzchni, takiej jak na przykład wjazd na posesję oraz garaż, to niezbędne będzie wykonanie korytowania koparką. Wynajęcie jej wraz z operatorem wiąże się z dużym kosztem, a wypożyczenie wiąże się z jej transportem, do którego będzie potrzebna laweta.

Dodatkowo firmy często wymagają, aby osoba wypożyczająca posiadała kurs operatora koparki lub koparko-ładowarki. Kolejną maszyną, którą trzeba będzie wypożyczyć, jest zagęszczarka. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe koszty, może okazać się, że położenie kostki brukowej we własnym zakresie wyjdzie drożej niż wynajęcie profesjonalnej firmy brukarskiej.

Mamy nadzieję że artykuł był dla ciebie przydatny. Chcieliśmy jak największą porcje wiedzy w przystępny sposób.

Zachęcamy cię do wejścia na nasz sklep internetowy. Znajdziesz tam wiele przydatnych akcesoriów i materiałów budowlanych.

Jeżeli myślisz o ułożeniu kostki brukowej to zapraszamy cię do sprawdzenia naszych kategorii poświęconych temu tematowi:

- Akcesoria przydatne układaniu kostki brukowej. Znajdziesz tam między innymi krzyżyki dystansowe, wsporniki samopoziomujące i kilka innych rzeczy.

 - Stopnie, palisady i obrzeża. Są to płyty, które pozwolą ci na ciekawą aranżacje ogrodu.

- Ogrodzenie i murki. Ponownie, jeżeli chcesz w jakiś sposób urozmaicić twoją posesję (lub ją odgrodzić) to jest to kategoria dla ciebie.

Kategorii jest oczywiście więcej, zachęcamy cię do ich sprawdzenie.

Powrót do listy

Promocje