Wewnętrzne ocieplanie domu i błędy przy jego wykonaniu

09.02.2018 Docieplenia

Zdarza się, że ocieplanie domu od wewnątrz jest często jedynym rozwiązaniem mającym na celu poprawić izolacyjność cieplną ścian. Ocieplanie wnętrza jest bardziej ryzykownym wyzwaniem niż wykonanie tradycyjnej izolacji na zewnątrz budynku. Składa się na to wiele czynników, które mogą  sprawić trudności przy pracach. Dowiedz się, na co zwracać szczególną uwagę, aby jak najwięcej zyskać ocieplając dom od środka.

Ocieplanie od środka jest dużo mniej korzystne niż tradycyjne ocieplanie od zewnątrz. Niestety zdarzają się sytuacje, w których jest to jedyna możliwość. Mała popularność takiego zabiegu spowodowana jest z wieloma trudnościami jakie można napotkać podczas pracy.

 

Konieczność ocieplenia od wewnątrz – kiedy?

–    Dom posiada elewacje, której nie chcemy bądź nie możemy zniszczyć. Może to być klinkier, kamień lub zabytkowa elewacja.

–    Znajduje się pod konserwatorskim nadzorem.

–    Właściciele w wypadku bliźniaczej lub szeregowej zabudowy nie zawsze chętnie podchodzą do termomodernizacji.

–    Współwłaściciele nie wyrażają zgody na ocieplanie całego budynku.

 

Problematyczność wewnętrznego ocieplenia

Podstawowym problemem przy decyzji ocieplania budynku od środka jest fakt, że po takim zabiegu konstrukcja (strop, ściany zewnętrzne) znajdą się w strefie nieogrzewanej. Gdy nie ma ocieplenia, cała ściana ma wówczas wyższą temperaturę i tylko mała część zewnętrznego fragmentu znajduje się w temperaturze nie przekraczającej 0 stopni. Przekłada się to na ewentualne szkody w murze, które spowodowane mogą być zamarzającą wodą w murze, będą powierzchniowe. Po instalacji ocieplenia wewnątrz budynku, temperatura poniżej 0 obejmie większość grubości muru ponieważ ciepło przestanie przez niego uciekać. Sprawia to, że ściana jest o wiele chłodniejsza i bardziej podatna na działania niskich temperatur. Przekłada się to wówczas na uszkodzenia konstrukcyjne, które mogą być spowodowane przez zawilgocenie ściany i przedostawanie się mrozu głębiej struktury muru.

 

Paroizolacja

Jeżeli już zdecydujemy się na ocieplanie od wewnątrz – ściany trzeba odpowiednio ochronić przed działaniem wilgoci. Paroizolacja jest elementem, który przeciwdziała przenikaniu pary wodnej przedostającej się z wnętrza domu do środka przegrody. Tradycyjnym sposobem na konstrukcję przegrody jest umieszczenie od środka materiału o najwyższym oporze. Natomiast im dalej na zewnątrz, tym opór kolejnej warstwy powinien być mniejszy. Izolując ściany od środka zaburzony zostaje układ warstw, co oznacza, że należy ograniczyć dostawanie się pary wodnej do środka przegrody.

Para przenika inaczej przez różne materiały ociepleniowe, ze względu na ich różne współczynniki oporu dyfuzyjnego. Dlatego rodzaj materiału, który wybieramy do ocieplenia od środka ma wpływ na kondensację pary wodnej, jest to spowodowane jej zachowaniem w przegrodzie zależnym od tempa przepływu.

Cała konstrukcja ocieplenia musi być dostosowana do wartości tego parametru. Z tego względu bardzo często wełnę mineralną używaną do ocieplania od środka przykrywa się folią paroizolacyjna o wysokim oporze dyfuzyjnym. Sama paroizolacja aby dobrze działała, musi być szczelnie złączona taśmą dwustronnie klejącą bądź specjalnym klejem – również wokół okien.

 

Odpowiedni projekt

Jeżeli chcemy uniknąć popełnienia błędów przy ocieplaniu budynku od wewnątrz, najlepszym rozwiązaniem bez wątpienia będzie zlecenie przygotowania projektu osobie, która zna fizykę budowli. Doświadczona osoba działająca w tej dziedzinie wykona odpowiednie obliczenia mające na celu sprawdzenie, czy wewnątrz ocieplanej przegrody nie wystąpi kondensacja pary. Każdy przypadek izolacji od wewnątrz wymaga indywidualnego podejścia oraz projektu. Upewnijmy się więc, że hurtownia budowlana, z której będziemy pozyskiwać materiały ma odpowiedni asortyment.

Dobrze przygotowany plan działania ogranicza niekorzystny wpływ pary wodnej, która może kondensować się w przegrodzie. Jeżeli projekt jest wykonany nieprawidłowo, może skutkować to wykraplaniem się wody na ścianach domu, co w konsekwencji prowadzi do powstawania grzybów oraz pleśni.

W celu osiągnięcia wymagań polskich przepisów, ściana powinna być zaizolowana warstwą wełny szklanej o grubości 10cm, o współczynniku przewodzenia ciepła 0,030W/(m*K). Pozwoli to uzyskać przegrodę, która jest właściwie zaprojektowana pod względem ochrony przed stratami ciepła. Warto pamiętać, że pomieszczenie po takich pracach zmniejszy się o grubość ocieplenia, czyli co najmniej o 11 cm. Jest to również uzależnione od użytego materiału.

 

Mostki termiczne

Decydując się na ocieplanie od środka, uniknięcie mostków termicznych nie jest łatwym zadaniem. Zapewnienie ciągłości izolacji wewnętrznej w starym budynku jest trudne ponieważ oznacza to konieczność ocieplania nie tylko samych ścian, ale również wszystkich podłóg oraz stropów, przeniesienie wszelkich instalacji i zaizolowanie ich przejść przez stropy. Sposobem na uniknięcie tego kłopotliwego procesu jest izolacja nie tylko samej ściany zewnętrznej, ale również na szerokości 50-100cm przylegającej do niej przegrody.

Szczególną trudność przy wykonaniu może sprawić izolacja podłogi, jednak teoretycznie nie powinno się z niej rezygnować. Połączenia pomiędzy ścianą zewnętrzną a tą prostopadłą do niej wewnętrzną powinny być wykonane tak, aby izolacja nie była łączona pod kątem 90 stopni.

Jeżeli natomiast nie mamy możliwości ocieplenia ścian prostopadłych do tej zewnętrznej, nadal mamy możliwość zmniejszenia mostka termicznego. Należy wówczas na ścianie prostopadłej nakleić kliny z materiału ociepleniowego o grubości 0,1 do 20mm i długości 200mm. Alternatywą jest również użycie metalowego kątownika. Mostek termiczny nie jest wówczas możliwy do uniknięcia, jednakże zmieni się rozkład temperatur na korzystniejszy dla mieszkających.

ocieplenie wnetrza

Ocieplenie części domu

Ocieplając od wewnątrz część budynku wielorodzinnego, niestety ale nie mamy wpływu na to, jak będą zaizolowane przegrody w pomieszczeniach nie będących w naszej dyspozycji. Często przeszkodzić mogą również kwestie techniczne, które mogą sprawić, że trzeba będzie zrywać warstwy podłogowe.

Jeżeli mamy taką możliwość i zdecydujemy się na ocieplenie pojedynczych pomieszczeń, musimy pamiętać, że będzie to miało wpływ na sąsiednie ściany oraz stropy. Parametry cieplno-wilgotnościowe w ścianie będą wówczas rozkładać się inaczej.

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook