Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy

Wewnętrzne ocieplanie domu i błędy przy jego wykonaniu

09.02.2018


Zastanawiasz się jak wygląda ocieplanie domu od wewnątrz i czy jest to odpowiednie rozwiązanie? W takim razie nasz artykuł będzie dla ciebie pomocny. 

Dzięki niemu dowiesz się czy ocieplanie budynku od wewnątrz jest odpowiednim rozwiązaniem. Skupimy się też na rzeczach jakie trzeba wziąć pod uwagę decydując się na tę drogę w ociepleniu naszego domu. 

Wspomnimy sobie także o materiałach takich jak styropian, wełna mineralnastyrodur

Zapraszamy do przeczytania artykułu.

 

Czy warto ocieplać budynek od wewnątrz?

Zdarza się, że ocieplanie domu od wewnątrz jest często jedynym rozwiązaniem mającym na celu poprawić izolacyjność cieplną ścian. Ocieplanie wnętrza jest bardziej ryzykownym wyzwaniem niż wykonanie tradycyjnej izolacji na zewnątrz budynku. Składa się na to wiele czynników, które mogą sprawić trudności przy pracach. 

Ocieplanie od środka jest dużo mniej korzystne niż tradycyjne ocieplanie od zewnątrz. Niestety zdarzają się sytuacje, w których jest to jedyna możliwość. Mała popularność takiego zabiegu spowodowana jest z wieloma trudnościami jakie można napotkać podczas pracy (o których za chwile).
 

Można więc powiedzieć że poza niektórymi wyjątkami, jeżeli zastanawiasz się pomiędzy dociepleniem od wewnątrz a od zewnątrz, praktycznie zawsze lepiej będzie wybrać to drugie rozwiązanie. 

 

Konieczność ocieplenia od wewnątrz – kiedy?

Wspominaliśmy już że są sytuacje kiedy ocieplanie wewnętrzne jest jedyną możliwą drogą aby poprawić warunki termoizolacyjne naszego budynku. Przyjrzyjmy się teraz kilku najważniejszych przypadkach.

 

Zabytkowa lub wyjątkowa elewacja

Jeśli elewacja jest naprawdę wyjątkowa, ze względów estetycznych lepiej będzie docieplić od wewnątrz. Warto jednak 10 razy się zastanowić czy elewacja jest faktycznie warta aż takiego zachodu. Jeżeli jest ona dosyć przeciętna, wtedy zalecalibyśmy pozostać przy klasycznych metodach termoizolacji. 

 

Budynek znajduje się pod konserwatorskim nadzorem

W przypadku budynków bardzo zabytkowych, zewnętrzne docieplenie będzie stanowić ogromny problem. Elewacja z perspektywy historycznej może być niezwykle cenna, dlatego jej inwazyjna zmiana może być niemożliwa. 

 

Brak zgody sąsiada

Jeżeli mieszkamy w bliźniaku lub szeregowcu, to istnieje możliwość że z jakiegoś powodu twój sąsiad nie zgodzi się na termoizolację. Warto spróbować się mimo wszystko dogadać, jednak jeżeli będzie to niemożliwe, pozostaje nam jedynie opcja z docieplaniem wewnętrznym.

 

Współwłaściciele nie wyrażą zgody na ocieplenie

Sytuacja podobna do poprzedniej. W takim przypadku ponownie zdecydowanie warto wypracować jakieś porozumienie. Niech ocieplenie od wewnątrz będzie ostatecznością. 

 

Zalety ocieplania od wewnątrz 

Nie jest tak że ocieplenie od wewnątrz posiada same wady. Istnieje kilka zalet, które część osób możliwe że przekonają do obrania takiej drogi. 

 

Mniejszy czas nagrzewania pomieszczenia

 Przez to że ciepło nie będzie rozprowadzać się także po zewnętrznych, nasze pomieszczenie szybciej dojdzie do docelowej temperatury. Jest to coś co szczególnie docenimy po powrocie do domu z długiego zimowego spaceru. 

 

Bardziej równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu 

Równomiernie rozprowadzenie temperatury w pomieszczeniu znacząco zmniejszy szanse na zbyt duże zbieranie się pary wodnej w jednym miejscu. A to skolei zminimalizuje ryzyko powstawania pleśni i grzybów. Wszystko to jednak będzie osiągalne jeżeli dobrze “rozegramy” kwestie wilgoci przy dociepleniu wewnętrznym (a nie jest to proste).

 

Mniejsza ilość energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia 

Tak samo jak w przypadku pierwszej zalety (szybkość ogrzewania), brak oddawania energii do ścian zewnętrznych w teorii spowoduje że ilość potrzebnej energii do zagrzania pomieszczenia będzie mniejsza.
 

Trzeba jednak postawić położyć nacisk na zwrot “w teorii” ponieważ ocieplanie od wewnątrz znacząco zwiększa prawdopodobieństwo na powstanie mostków termicznych. Ich wyeliminowanie będzie niezwykle trudne, a czasami niemożliwe. 
 

Tutaj jednak kończą się główne zalety. Przejdźmy teraz listy poważnych wad.  

 

Wady ocieplania od wewnątrz 

Zmarznięta elewacja

Podstawowym problemem przy decyzji ocieplania budynku od środka jest fakt, że po takim zabiegu konstrukcja (strop, ściany zewnętrzne) znajdą się w strefie nieogrzewanej.
 

Gdy nie ma ocieplenia, cała ściana ma wówczas wyższą temperaturę i tylko mała część zewnętrznego fragmentu znajduje się w temperaturze nie przekraczającej 0 stopni. 
 

Przekłada się to na ewentualne szkody w murze, które spowodowane mogą być zamarzającą wodą w murze, będą powierzchniowe. Po instalacji ocieplenia wewnątrz budynku, temperatura poniżej 0 obejmie większość grubości muru ponieważ ciepło przestanie przez niego uciekać.
 

Sprawia to, że ściana jest o wiele chłodniejsza i bardziej podatna na działania niskich temperatur. Przekłada się to wówczas na uszkodzenia konstrukcyjne, które mogą być spowodowane przez zawilgocenie ściany i przedostawanie się mrozu głębiej struktury muru.

 

Problemy z odprowadzaniem wilgoci

Decydując się na ocieplanie od wewnątrz, twoim głównym wrogiem będzie wilgoć. Jeżeli odpowiednio nie zadbasz o ten aspekt to twoje ściany, podłogi etc zaczną po prostu gnić.
 

O tym że jest to niebezpieczne i wymagać będzie ogromnej ilości włożonych w renowacje kosztów i pracy, wspominać chyba nie musimy. Aby tego uniknąć niezbędna będzie paroizolacja.

 

Folia paroizolacyjna na ściany wewnętrzne

Jeżeli już zdecydujemy się na ocieplanie od wewnątrz – ściany trzeba odpowiednio ochronić przed działaniem wilgoci. Paroizolacja jest elementem, który przeciwdziała przenikaniu pary wodnej przedostającej się z wnętrza domu do środka przegrody.
 

Tradycyjnym sposobem na konstrukcję przegrody jest umieszczenie od środka materiału o najwyższym oporze. Natomiast im dalej na zewnątrz, tym opór kolejnej warstwy powinien być mniejszy. Izolując ściany od środka zaburzony zostaje układ warstw, co oznacza, że należy ograniczyć dostawanie się pary wodnej do środka przegrody.
 

Para przenika inaczej przez różne materiały ociepleniowe, ze względu na ich różne współczynniki oporu dyfuzyjnego. Dlatego rodzaj materiału, który wybieramy do ocieplenia od środka ma wpływ na kondensację pary wodnej, jest to spowodowane jej zachowaniem w przegrodzie zależnym od tempa przepływu.
 

Cała konstrukcja ocieplenia musi być dostosowana do wartości tego parametru. Z tego względu bardzo często wełnę mineralną używaną do ocieplania od środka przykrywa się folią paroizolacyjna o wysokim oporze dyfuzyjnym. Sama paroizolacja aby dobrze działała, musi być szczelnie złączona taśmą dwustronnie klejącą bądź specjalnym klejem – również wokół okien.

 

Mostki termiczne i ocieplania podłogi

Decydując się na ocieplanie od środka, uniknięcie mostków termicznych nie jest łatwym zadaniem. Zapewnienie ciągłości izolacji wewnętrznej w starym budynku jest trudne ponieważ oznacza to konieczność ocieplania nie tylko samych ścian, ale również wszystkich podłóg oraz stropów, przeniesienie wszelkich instalacji i zaizolowanie ich przejść przez stropy.

Sposobem na uniknięcie tego kłopotliwego procesu jest izolacja nie tylko samej ściany zewnętrznej, ale również na szerokości 50-100cm przylegającej do niej przegrody. Podczas ocieplania wewnętrznego, pozbycie się mostków termicznych będzie bardzo trudne (trudniejsze niż w przypadku ocieplania zewnętrznego).
 

 A bez głównych miejsc przez które ucieka ciepło, nasza izolacja może mieć mały sens. To tak jakbyśmy chcieli używać miski, która jest w 30% dziurawa.
 

Jeżeli występowały by na niej małe dziurki, to problem nie jest tak duży, jeżeli jednak większość wody i tak ucieka, to nawet najlepsze ścianki niczego nie zmienią. Podobnie jest z termoizolacją
 

Szczególną trudność przy wykonaniu może sprawić izolacja podłogi, jednak teoretycznie nie powinno się z niej rezygnować. Połączenia pomiędzy ścianą zewnętrzną a tą prostopadłą do niej wewnętrzną powinny być wykonane tak, aby izolacja nie była łączona pod kątem 90 stopni.
 

Jeżeli natomiast nie mamy możliwości ocieplenia ścian prostopadłych do tej zewnętrznej, nadal mamy możliwość zmniejszenia mostka termicznego. Należy wówczas na ścianie prostopadłej nakleić kliny z materiałów ociepleniowych o grubości 0,1 do 20mm i długości 200mm.
 

Alternatywą jest również użycie metalowego kątownika. Mostek termiczny nie jest wówczas możliwy do uniknięcia, jednakże zmieni się rozkład temperatur na korzystniejszy dla mieszkających.
 

Wymieniliśmy właśnie najpoważniejsze wady docieplania od wewnątrz. Mamy nadzieję że teraz widzisz wady i zalety takiego rozwiązania.

 

Dodatkowe kwestie na które należy zwrócić uwagę

Podczas ocieplania wewnętrznego należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych spraw, które dla nowicjusza mogą wydawać się dosyć nie oczywiste.

 

Odpowiedni projekt - bez tego ani rusz!

Jeżeli chcemy uniknąć popełnienia błędów przy ocieplaniu budynku od wewnątrz, najlepszym rozwiązaniem bez wątpienia będzie zlecenie przygotowania projektu osobie, która zna fizykę budowli.
 

Doświadczona osoba działająca w tej dziedzinie wykona odpowiednie obliczenia mające na celu sprawdzenie, czy wewnątrz ocieplanej przegrody nie wystąpi kondensacja pary. 

Każdy przypadek izolacji od wewnątrz wymaga indywidualnego podejścia oraz projektu. Upewnijmy się więc, że hurtownia budowlana, z której będziemy pozyskiwać materiały ma odpowiedni asortyment.
 

Dobrze przygotowany plan działania ogranicza niekorzystny wpływ pary wodnej, która może kondensować się w przegrodzie. Jeżeli projekt jest wykonany nieprawidłowo, może skutkować to wykraplaniem się wody na ścianach domu, co w konsekwencji prowadzi do powstawania grzybów oraz pleśni.
 

W celu osiągnięcia wymagań polskich przepisów, ściana powinna być izolowana warstwą wełny szklanej o grubości 10cm, o współczynniku przewodzenia ciepła 0,030W/(m*K).
 

Pozwoli to uzyskać przegrodę, która jest właściwie zaprojektowana pod względem ochrony przed stratami ciepła. Warto pamiętać, że pomieszczenie po takich pracach zmniejszy się o grubość ocieplenia, czyli co najmniej o 11 cm. Jest to również uzależnione od użytego materiału.

 

Odpowiednia wentylacja to podstawa

Jak już wspominaliśmy, decydując się na ocieplanie wewnętrzne naszym przeciwnikiem będzie problem z odprowadzaniem wilgoci.
 

Jeżeli nasza wentylacja nie radzi sobie zbyt dobrze, to opisywany dziś “zabieg” może nie być najlepszym pomysłem. Warto na początku zainwestować w odpowiednia wentylacje, a dopiero potem w ewentualne wewnętrzne docieplanie.

 

Ocieplenie części domu

Ocieplając od wewnątrz część budynku wielorodzinnego, niestety ale nie mamy wpływu na to, jak będą zaizolowane przegrody w pomieszczeniach nie będących w naszej dyspozycji. Często przeszkodzić mogą również kwestie techniczne, które mogą sprawić, że trzeba będzie zrywać warstwy podłogowe.
 

Jeżeli mamy taką możliwość i zdecydujemy się na ocieplenie pojedynczych pomieszczeń, musimy pamiętać, że będzie to miało wpływ na sąsiednie ściany oraz stropy. Parametry cieplno-wilgotnościowe w ścianie będą wówczas rozkładać się inaczej.
 

Przed izolowaniem tylko jednego pomieszczenia warto dokładnie przeanalizować sytuację, a najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Jeżeli źle przeprowadzimy ten proces to efekty mogą nie przyjść lub nawet zaszkodzić naszemu budynkowi. 

 

Czym ocieplić od wewnątrz? Styropian, wełna, płyty czy może pianka pur?

Przedstawiliśmy Ci już najważniejsze kwestie związane z opisywanym dziś tematem. Jeżeli zdecydujesz na takie rozwiązanie, to automatycznie nasuwa się pytanie czym ocieplić? 

Można zrobić to klasycznym styropianem, wełną mineralną lub pianką PUR. Chcielibyśmy Ci jednak polecić płyty z wełny mineralnej Multimax. Sprawdzą się one idealnie w przypadku docieplania wewnętrznego. Na naszym sklepie znajdziesz wiele wariantów tego produktu.

 

Podsumowanie

Mamy nadzieję że dzisiejszy artykuł objaśnił Ci temat ocieplania budynku od wewnątrz. Jak sam mogłeś przeczytać nie jest to zalecany zabieg, ocieplanie zewnętrzne praktycznie zawsze spisze się lepiej. Istnieją jednak konkretne i specyficzne przypadki kiedy jest to jedynym rozwiązaniem.
 

Zachęcamy do wejścia na nasz sklep internetowy (prawy górny róg) aby zakupić wszelkie niezbędne materiały i narzędzia. 

Powrót do listy