Duży market czy lokalna hurtownia budowlana? Co wybrać?

19.06.2014 Materiały budowlane

 

Budując lub remontując często nie zastanawiamy się gdzie kupić materiały budowlane. Najzwyczajniej idziemy do marketu wierząc, że tam jest najtaniej i najlepiej. Warto jednak rzucić światło świadomości na ten wybór. 

W przypadku firmy wykonawczej jest on prosty, firma budowlana wybiera lokalną hurtownie budowlaną, która jest w stanie zapewnić jej kompleksową obsługę i materiały budowlane w hurtowych ilościach i dobrych cenach. Zastanawia mnie jednak fakt wypełnionego parkingu przed dużymi marketami budowlanymi przez detalicznych klientów. Dlaczego wybieramy market zamiast lokalnej hurtowni budowlanej, czy to ma sens?

 

Przeciętny Kowalski, myśląc o czekającej go drobnej pracy budowlanej wybiera niedzielną podróż do dużego marketu, bo po pierwsze tam jest najlepszy wybór, a po drugie mają tam najniższe ceny. Widział przecież na własne oczy bilboardy i slogan, że nikt nie może dać niższej ceny niż oni...nawet to gwarantują. Piękne hasło, lecz wystarczy trochę zainteresowania i cała iluzja rozmywa się zupełnie. Prawda, market zwróci ci różnice, jednak musisz udowodnić, że to ten sam produkt. Ten produkt jednak musi nazywać się dokładnie tak samo. Tak się jednak nie stanie, dlatego że partie produktów, które leżą na marketowych półkach, to serie zrobione specjalnie dla tego marketu. Jednym zdaniem: market może zagwarantować najniższa cenę, tylko dlatego, że DOKŁADNIE TEN produkt, sygnowany nazwą i serią jest tylko u nich!

Jeżeli już jesteśmy w temacie serii produkowanej specjalnie dla marketu, to trzeba zaznaczyć, że często firmy produkujące materiały, wypuszczają serie specjalnie dla marketu, które mają mieć jak najniższą cene. Co z tego wynika? Produkt różni się jakością od materiałów które trafiają do hurtowni budowlanych. Ponad to, często zdarza się, że opakowanie jest mniejsze niż w lokalnych składach budowlanych, co często myli, bo cena jednostkowa jest niższa. Dopiero gdy przeliczymy na jednostkę miary, wychodzi że wcale taniej nie jest. Czytając fora lub słuchając obiektywnych opinii, ludzie często narzekają na jakość produktów, które kupują w dużym markecie budowlanym. Cena może być atrakcyjna, jednak możesz się zdziwić, gdy np. wydajność farby z marketu jest niższa o 4 m kwadratowe w stosunku do "tej samej" farby z lokalnej hurtowni budowlanej. Przez co ostetecznie zaopatrując się w markecie budowlanym zapłacisz więcej. Oczywiście nie można zaprzeczyć temu, że w markecie możemy trafić na doskonałą promocje na pewne produkty, dlatego że mają możliwości wynegocjonowania dobrych cen z dostawcami, z uwagi na skale biznesu jaki prowadzą. Te właśnie produkty zobaczysz na bilboardach czy w telewizji i mogą być one niższe niż w innych miejscach. Tutaj jednak również pojawia się haczyk. Dla przykładu, reklamowana tania płyta gipsowa może być rzeczywiście tańsza niż w innych sklepach, nikt jednak nie powie Ci, że dodatki których potrzebujesz by tę płytę zamontować, wyniosą dużo drożej niż w hurtowni budowlanej, przez co cena całych zakupów będzie wyższa. Ponad to, dochodzi koszt transportu, to kolejny ukryty koszt, który trzeba zapłacić w marketach budowlanych. Jak widać, wystarczy tylko troszkę zagłębić się w szczegóły a mit, że markety mają najniższe ceny zaczyna się mocno chwiać.

 

Myślę, że kolejnym argumentem dlaczego wybieramy market budowlany jest po prostu wygoda. Pewność, że dostaniemy to co będziemy chcieli, wszystko jest pod jednym dachem, wszystkiego możemy dotknąc i powąchać. W markecie znajdziesz duży wybór producentów, lecz nie wszystkich. Często może zabraknąc produktów naprawde wysokiej jakości właśnie dlatego, że market nastawiony jest by ceny były niskie. Kupowanie drogich produktów marketowi po prostu się nie opłaca. Warto się zastanowić, czy kupując pozornie tańszą dachówkę nie zapłacisz więcej, bo nikt nie da ci gwarancji że wytrzyma ona wystarczająco długo. W hurtowniach budowlanych możesz nie doświadczyć takiego wyboru. Zamiast ośmiu producentów farb znajdziesz tam dwóch lub trzech. Dlaczego? Po prostu, więcej nie jest potrzebne. Wybór przykładowych farb i tak już jest wystarczający. Liczba możliwych kolorów i tak już jest nieograniczona, tylko że zamiast np. farby Dulux dostaniesz farbę Kabe lub Śnieżka. Hurtownia budowlana, z biegiem czasu wybiera i specjalizuje się w sprzedaży produktów tych producentów, z którymi współpraca jest rzeczywiście owocna. Hurtownia buduje współpracę z producentem, która zapewni dobre ceny klientom. Jedno jest pewne, w hurtowni budowlanej dostaniesz wszystkie produkty potrzebne do budowy lub remontu. Może nie będziesz miał takiego wyboru jak w markecie, ale dostaniesz produkt, który na pewno będzie odpowiedni do twoich prac, a dodatkowo będzie w doskonałej cenie, dzięki skoncentrowanej współpracy z odpowiednim producentem.

 

Ten teskt nie jest "antymarketowy". Nie można podważyć pewnych faktów, dotyczących korzyści kupowania w markecie. Wybór to oczywiście jedna z nich. Mając potrzebę szybkiego zakupu pojedyńczego artykułu, lecimy do marketu bo mamy pewność, że tam to będzie. Myślę, że kupowanie w markecie nie jest błędem i nie chce pisać, że wybór lokalnej hurtowni budowlanej jest zdecydowanie lepszy. Uważam jednak, że nasz ostateczny wybór powinien być świadomy, przecież nie trzeba biec za tłumem albo dlatego, że na ekranie telewizora wyświetlił się slogan, że tam jest najlepiej. Mając w planach większą pracę niż drobne majsterkowanie, należy wybrać zakup materiałów w hurtowni budowlanej, gdzie masz pewność kompleksowej obsługi budowy czy remontu, doskonałe ceny produktów idealnych do twoich prac, wysoką jakość materiałów oraz profesjonalne doradztwo ludzi, którzy rzeczywiście się na tym znają.

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook