Izolacja akustyczna a istniejący dom

01.02.2018 Materiały budowlane

Podczas budowy domu niestety ale często zapomina się o bardzo ważnej kwestii jaką jest akustyka. Brak odpowiedniej izolacji akustycznej może okazać się kłopotliwym problemem, który trudno później naprawić. Na szczęście są sposoby na częściowe wyciszenie ścian, stropów, podłogi oraz dachów. W tym celu należy użyć specjalistycznych materiałów do wykonania odpowiedniej izolacji akustycznej.

Na rynku pojawia się coraz więcej różnych produktów, które mają na celu poprawienie komfortu akustycznego w domach, świadczy to oczywiście o dużym zapotrzebowaniu na takie materiały, ale również o tym, że tradycyjne produkty budowlane nie zawsze spełniają nasze oczekiwania w kwestii akustyki. Spowodowało to pojawienie się dużej ilości płyt akustycznych, mat, taśm a nawet otulin do rur. Pierwszy remont domu jest świetną okazją aby zaopatrzyć się w takie materiały i poprawić to, o czym zapomnieli projektanci jak i wykonawcy.

 

Cichy dom

Osoba zajmująca się projektem domu, już w początkowej fazie powinna zaplanować rozwiązania, które pomogą spełnić wymagania dotyczące izolacji akustycznej. Niestety wymagania dotyczące tego zagadnienia w domach jednorodzinnych nie są wcale wysokie, co sprawia, że często architekci nie przywiązują dużej uwagi do zadbania o odpowiednią akustykę. Przekłada się to również w kolejnych etapach na samych wykonawców, którzy chcąc szybko zakończyć prace nie rozważają zbytnio nad izolacją akustyczną. Skutki takich działań bardzo często objawiają się dopiero po wprowadzeniu się do nowego domu. Powoli zaczynają ujawniać się uporczywe hałasy od samochodów poruszających się po ulicy po dźwięk spuszczanej wody z toalety. W takim wypadku pozostaje jedynie zastosować odpowiednie materiały do wyciszenia, co niestety wiąże się z remontem.

maty akustyczne

 

Czynniki wpływające na izolacyjność akustyczną

Jednym z podstawowych czynników tłumiących dźwięki będzie bez wątpienia duży ciężar. Wszelkie masywne ściany czy stropy bardzo dobrze powstrzymują przenikanie dźwięku. Jeżeli chodzi o lżejsze materiały, one także dobrze radzą sobie z hałasem pod warunkiem, że mają włóknistą bądź porowatą strukturę. Ostatnio popularne stają się pustaki, które także dobrze tłumią dźwięki dzięki swojej kanałowej budowie. Jeżeli natomiast chodzi o rozpraszanie dźwięków – stworzono do tego specjalnie ukształtowane czy też perforowane produkty takie jak, płyty akustyczne. Z dźwiękami powstającymi przez uderzenia najlepiej będą radzić sobie materiały elastyczne (guma, pianka poliuretanowa, styropian elastyczny).

 

Elementy domu

1. Ściany

Ich zadaniem jest przede wszystkim powstrzymywanie przepływu wszelkich dźwięków powietrznych. Jeżeli jest możliwość, dobrze również zadbać o to aby nie były przekazywane inne dźwięki, takie jak uderzeniowe czy drgania ze stropów, podłóg i ścian. Podstawowym rozwiązaniem i zarówno najlepszym jest zbudowanie ścian z materiałów tłumiących dźwięki. Mogą nimi być bloczki z silikatów czy cegły ceramicznej. Jeżeli natomiast decydujemy się na użycie betonu komórkowego lub pustaków, izolacyjność akustyczna powinna być zapewniona przez ułożenie grubej warstwy izolacji z wełny mineralnej.

W ścianach szkieletowych bardzo ważne będą przekładki akustyczne pomiędzy nimi a stropem. Przekładki wykonywane są z taśmy kauczukowej a także z wełny mineralnej. Ściany działowe powinny być zbudowane z cegły ceramicznej, klinkierowej bądź silikatowej, wtedy uzyskamy najlepsze parametry izolacji akustycznej.

2. Dachy

Najlepszą ochronę akustyczną uzyskamy jeżeli dach będzie płaski, zbudowany z betonu i zaizolowany wełną mineralną. Skośne dachy także dobrze radzą sobie z tłumieniem dźwięków pod warunkiem, że są solidnie ocieplone wełną i pokryte ciężkim materiałem – dachówką, łupkiem lub płytami włóknocementowymi. Jeżeli posiadamy dach skośny pokryty blachą profilowaną bez sztywnego poszycia, najlepiej będzie zastosować dodatkową izolację akustyczną.

3. Stropy

Najlepsze są oczywiście masywne stropy – żelbetowe lub betonowe prefabrykowane. Gorzej sprawdzą się natomiast bardzo popularne stropy gęstożebrowe. Charakterystyczną cechą stropów jest przekazywanie dźwięków uderzeniowych na ściany, tak więc niezależnie od ich rodzaju powinno się je izolować akustycznie przy użyciu wełny, styropianu bądź specjalnych mat kauczukowych. Taką izolację należy wykonać przed zrobieniem podkładu podłogowego. Najgorzej akustycznie wypadają stropy drewniane, które są kłopotliwe w wykonaniu i wymagają starannego stworzenia izolacji akustycznej. Dobrze w wypadku drewna sprawdzi się wełna mineralna lub keramzyt.

Znajdź nas

Allegro Facebook