Jak wykonać hydroizolację łazienki przy użyciu produktów firmy Knauf?

29.04.2020 Chemia budowlana

Remont bądź budowa łazienki nie jest prostą sprawą. Wymaga od Ciebie nie tylko sporych nakładów czasu i pracy, ale również odpowiedniego zaplanowania czynności budowlanych. Dobrze przemyślany projekt oszczędzi Ci niepotrzebnych nerwów i problemów.

Jednym z elementów takiego planu jest zabezpieczenie łazienki przed często występującą przypadłością, czyli zawilgoceniem i pojawiającym się grzybem i pleśnią. Tego rodzaju wykwity nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale są również szkodliwe dla zdrowia.

Problem pojawia się również we wszelkiego rodzaju sanitariatach, pralniach czy kuchniach. Woda przeważnie przedostaje się przez newralgiczne obszary np. wokół kranu czy w miejscach łączenia ściany z podłogą.

Usuwanie uszkodzeń spowodowanych nieprzewidzianymi wyciekami wiąże się z kłopotliwym remontem i ze sporymi nakładami finansowymi. Czy jest na to jakiś sposób? Na szczęście tak, skutecznym rozwiązaniem jest przeprowadzenie hydroizolacji.

Dlaczego warto zrobić hydroizolację w łazience?

Zadaniem powłoki hydroizolacyjnej jest zabezpieczenie elementów architektonicznych przed przenikaniem wilgoci oraz wody przez fugi oraz nieszczelności. Nakłada się ją przed położeniem okładzin, takich jak płytki ceramiczne czy szkło. Dzięki temu Twoja łazienka zostanie ochroniona przed grzybem i pleśnią.

Natomiast w przypadku awarii np. instalacji sanitarnej, skutki zalania będą o wiele mniej dotkliwe. Ponadto warstwa hydroizolacji położona na podłodze zapobiega niepożądanemu przedostawaniu się wody do innych Twoich pomieszczeń, lub mieszkania sąsiada z niższego piętra.

Jakie materiały będziesz potrzebować? 

W przeprowadzeniu skutecznej hydroizolacji pomogą Ci sprawdzone produkty z serii Knauf Hydro Flex. Przygotowany przez firmę system jest łatwy w obsłudze i gwarantuje wytrzymałość na lata.

  • Płynna folia KNAUF HYDRO FLEX – jest to w 100% wodoszczelny, jednoskładnikowy i od razu gotowy do użycia produkt. Nie musisz go mieszać z innymi substancjami, a to zdecydowanie ułatwia pracę. Ponadto możesz nakładać folię wałkiem lub pędzlem, co powoduje, że jest to dziecinnie proste. Poradzi sobie z tym nawet mniej doświadczony majsterkowicz. W dodatku intensywny niebieski kolor produktu sprawia, że od razu zobaczysz gdzie pominąłeś ominąłeś położenie warstwy hydroizolacyjnej. Warto podkreślić, że folia w płynie jest bardzo wydajna (średnio 0.4 kg/m²) i wystarczy jej na pokrycie wszystkich istotnych powierzchni w łazience.
  • Taśmy, narożniki i mankiety KNAUF HYDRO FLEX – są to akcesoria uszczelniające zbudowane z elastycznego i trwałego materiału, które pomogą Ci ochronić newralgiczne miejsca tj. łączenia między ścianą a podłożę, rogi, odpływy lub wypusty rur w ścianie..
  • KNAUF M1 REPAIR –  jest masą naprawczo-wyrównująca i przyda Ci się wtedy, gdy powierzchnie w Twojej łazience posiadają ubytki, rysy lub pęknięcia, które należy uzupełnić i naprawić.

Po za tym przydadzą Ci się narzędzia takie jak:

Znajdziesz je wszystkie w naszym sklepie internetowym.

Jak krok po kroku zrobić hydroizolację łazienki?

  1. Zacznij od odpowiedniego przygotowania podłoża. Sprawdź czy wszystkie ubytki są uzupełnione, a rysy czy pęknięcia zaklejone. W tym celu możesz wykorzystać zaprawę naprawczo-wyrównującą KNAUF M1 REPAIR. Następnie za pomocą szczotki lub odkurzacza usuń z docelowych powierzchni kurz i pył pochodzący z zaprawy tynkarskiej.
  2. Kolejnym ważnym etapem jest wyznaczenie tzn. stref mokrych czyli podłogi, miejsc na brodzik lub wanna i umywalkę. Te powierzchne pokryjesz warstwą hydroizolacji.
  3. Oczyszczone podłoże należy zagruntować. Jeśli nie jest one  wyjątkowo wymagające, czyli porowate lub mocno pylące, nie musisz używać specjalistycznego środka gruntującego. Wystarczy, że folię w płynie KNAUF HYDRO FLEX rozcieńczysz z wodą w stosunku 1 do 4. Tak przygotowaną substancją pokryj wyznaczone wcześniej strefy mokre. Do narożników i miejsc trudno dostępnych użyj pędzla, a do równych powierzchni wałka malarskiego. Następnie odczekaj około 3h.
  4. Teraz możesz już przystąpić do głównych prac. Na początek za pomocą taśmy, narożników i mankietów uszczelniających zabezpiecz wszelkie rogi, połączenia między ścianą a podłożę, odpływy czy wypusty rur w ścianie. Poszczególne akcesoria uszczelniające powinny nachodzić na siebie na około 2 cm. Produkty zatapiaj w płynnej foli KNAUF HYDRO FLEX. Aby taśma lepiej pracowała w obrębie naroży, zaleca się pokrywanie jedynie jej boków.
  5. Następnie pokryj równe powierzchnie pierwszą warstwą hydroizolacji. Folię w płynie nanoś za pomocą wałka lub pędzla. Potem odczekaj 3h i nałóż kolejną powłokę. Po około 12h możesz bezpiecznie przystąpić do układania glazury.

W ten sposób wykonana hydroizolacja zapewni szczelność powierzchni i zapobiegnie niepożądanym skutkom działania wody i wilgoci przez długie lata. Poniższy filmik prezentuje jak w praktyce sprawdzają się produkty Knauf:

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook