Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy

Jak wykonać hydroizolację balkonu lub tarasu przy użyciu produktów firmy Knauf?

23.03.2020

Jednak nic z tego nie wyjdzie, jeśli okaże się, że Twoje wymarzone miejsce odpoczynku ma popękane płytki, nieszczelne fugi i jest pokryte grzybami. Aby cieszyć się letnią pogodą i tarasem na lata, który nie rozpadnie się po jednej soczystej ulewie, potrzebujesz przeprowadzić hydroizolację.

 

Czemu potrzebujesz hydroizolacji?

Każdy z nas chce ochronić swój dom przed niepożądanymi skutkami zawilgocenia. Hydroizolacja to metoda, która wykorzystuje nałożenie dodatkowej warstwy ochronnej na daną powierzchnię i dzięki temu zapobiega niszczeniu materiałów budowlanych przez wodę i wilgoć. Grzyby oraz pleśń przestaną Ci uprzykrzać życie, a szukanie źródła przecieku stanie się już tylko złym wspomnieniem. W przeprowadzeniu skutecznej hydroizolacji pomoże Ci oferta firmy Kanuf.
 

Jakie produkty będziesz potrzebować?

Firma Kanuf przygotowała pełny system produktów, który pozwoli na przeprowadzenie udanej hydrolizacji. Do zabezpieczenia tarasu lub balkonu będziesz potrzebować:
 • KNAUF HAFTEMULSION – środek gruntujący przeznaczony do użycia wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jego zastosowanie pozwoli Ci na wstępne zabezpieczenie powierzchni i przygotuje ją do dalszych prac.
 • KNAUF M1 REPAIR – to masa naprawczo-wyrównująca, która przyda Ci się, gdy powierzchnia Twojego tarasu lub balkonu nie wygląda estetycznie, posiada ubytki i wymaga naprawy.
 • KNAUF HYDRO FLEX 1C – to jednokomponentowa elastyczna zaprawa uszczelniająca. Jest na tyle prosta w użyciu, że nie musisz posiadać wysoce specjalistycznej wiedzy. Za to zastosowanie tego produktu ochroni Twój balkon lub taras przed wodą na długie lata.
 • Taśmy i narożniki KNAUF HYDRO FLEX – uzupełniają system hydroizolacji. Będziesz ich potrzebować do ochrony najbardziej newralgicznych i wystawionych na działanie warunków atmosferycznych miejsc.
 • KNAUF K4 ELASTYCZNY PLUS – specjalny klej, który przyda Ci się do mocowania wszystkich rodzajów okładzin ceramicznych.
 • KNAUF ELASTIC PLUS FUGA ELASTYCZNA i KNAUF SILIKON SANITARNY – dwa produkty, które dopełnią Twój projekt i sprawią, że łączenia pomiędzy płytkami będą czyste i trwałe.
 
Wszystkie produkty znajdziesz w naszym sklepie internetowym w rozsądnych cenach, które nie zrobią z Ciebie bankruta.
 

Jakie narzędzia będziesz potrzebować?

Pamiętaj, że samymi rękami nie zdziałasz za dużo. Potrzebujesz do tego odpowiednich narzędzi takich jak:
 • Poziomica – za jej pomocą sprawdzisz nachylenie podłoża i dowiesz się czy jest równe,
 • Młotek i dłuto – przydadzą Ci się do usunięcia wszelkich nierówności,
 • Duży pędzel – będziesz go potrzebował do zagruntowania powierzchni,
 • Kielnie – będą Ci potrzebne przy nakładaniu i wyrównywaniu zaprawy,
 • Wiadro – w nim będziesz mieszać wszystkie potrzebne składniki,
 • Miarka i przecinak – dzięki nim wymierzysz i przytniesz profile i narożniki okapowe,
 • Wiertło i mieszadło – zamontujesz je do wiertarki i użyjesz do wywiercenia dziur na elementy blacharskie oraz do wymieszania potrzebnych substancji,
 • Krzyżaki i wyciskacz do mas – użyjesz ich podczas wykańczania tarasu fugą i silikonem,
 • Ołówek – przyda Ci się przy wszelkich pracach budowlanych i wierzymy, że gdzieś w domu taki posiadasz.

​Wszystkie niezbędne narzędzia znajdziesz w naszym sklepie stacjonarnym i internetowym.

 

Jak wykonać hydroizolację powierzchni zewnętrznej?

 1. Upewnij się, że twój taras lub balkon posiada odpowiedni spadek (około 1,5-2%), który bezproblemowo odprowadzi wodę. Jeśli tak nie jest, to użyj masy naprawczo wyrównującej. Następnie zagruntuj całą powierzchnie środkiem KNAUF HAFTEMULSION.
 2. Gdy masz już pewność, że powierzchnia twojego tarasu lub balkonu jest odpowiednia, możesz przystąpić do wymierzenia i przycięcia elementów blacharskich jak narożniki i profile. Następnie wstępnie je osadź, pamiętając o około 2mm odstępach pomiędzy nimi i nawierć dziury na kołki rozporowe. Uwaga! Ważne abyś wykonał ten krok przed rozdrobnieniem zaprawy uszczelniającej ponieważ powinna zostać zużyta w ciągu godziny po jej przygotowaniu.
 3. Kolejnym etapem jest nałożenie warstwy uszczelniającej  KNAUF HYDRO FLEX 1C. Zacznij od ułożenia narożników i profili w świeżo nałożonej powłoce hydroizolacji. Przymocuj je wstępnie śrubami do podłoża. Odstępy między nimi możesz wypełnić klejem KNAUF SILIKON SANITARNY.  Następnie zabezpiecz narożniki i krawędzie fasady przy użyciu taśmami i narożników  KNAUF HYDRO FLEX oraz rozrobionej zaprawy. To samo zrób na styku profili okapowych z podłożem.
 4. Nim nałożysz pierwszą warstwę KNAUF HYDRO FLEX 1C na resztę tarasu pamiętaj, aby go wcześniej zwilżyć wodą. Zaprawą nakładaj równomiernie pacą i wypełnij wszystkie pory w podłożu. Nanieś ją również na ściany na wysokość planowanego cokołu. Potem odczekaj około 3-4 godziny i nałóż koleją powłokę warstwy.
 5. Po 24 godzinach możesz zacząć wykańczać powierzchnię okładziną ceramiczną. W tym celu użyj KNAUF K4 ELASTYCZNY PLUS. Po nałożeniu wszystkich płytek wypełnij powierzchnie pomiędzy nimi fugą KNAUF ELASTIC PLUS FUGA ELASTYCZNA. Łączenia płytek ze ścianą oraz narożnikami możesz wypełnić silkonem KNAUF SILIKON SANITARNY.
 
Tak wykonany projekt pozwoli Ci cieszyć się trwałym tarasem lub balkonem przez długie lata. W poniższym filmiku możesz zobaczyć jak materiały Knauf przydają się przy renowacji tarasu:
 
Powrót do listy