Zabezpieczenie balkonu i tarasu przed wodą - Poradnik

18.10.2018 Inne

Balkon wraz z tarasem jest miejscem chętnie wykorzystywanym przez domowników. To właśnie w nim udaje się wypoczywać, zaczerpnąć świeżego powietrza i miło spędzić czas. Natomiast samo miejsce powinno się skutecznie zabezpieczyć przed oddziaływaniem wody. Wynika to przede wszystkim z różnych warunków atmosferycznych, na które są one narażone, czyli deszcz, śnieg i zmienne temperatury. To wszystko może przyczyniać się do niszczenia balkonu i tarasu, a zarazem części konstrukcyjnych mieszkania i domu. Jak więc skutecznie uchronić się przed oddziaływaniem wody i wilgoci na balkon czy taras?

Na początek warto sprawdzić, w jaki sposób została wykonana cała konstrukcja balkonu i tarasu. Dzięki temu można ocenić, kto jest odpowiedzialny za jego przeciekanie.

Balkon

 

W celu skutecznego zabezpieczenia balkonu i tarasu przed działaniem wody warto:

· przygotować podłoże

· przeprowadzić montaż elementów systemu profili okapowych

· przygotować hydroizolację Knauf Hydro Flex 1c do wtapiania elementów systemu

· przeprowadzić montaż profili i narożników

· połączyć i uszczelnić profile

· wykonać właściwą hydroizolację na całej powierzchni tarasu i elementach blacharskich

· nanieść w odpowiednim momencie drugą warstwę hydroizolacji.

Taras

Podczas przygotowywania hydroizolacji na balkonie i tarasie warto uwzględnić kilka istotnych wskazówek:

1. Wymagane jest zagruntowanie podłoża - odbywa się to jeszcze przed wykorzystaniem zaprawy naprawczej Knauf M1 Repair. Do zagruntowania podłoża warto wykorzystać środek gruntujący Knauf Haftemulsion.

2. Hydroizolację powinno się w pełni wykorzystać do zabezpieczenia balkonu i tarasu w czasie 1h. Po tym czasie dochodzi do stężenia materiału, którego nie można drugi raz wystawiać na działanie wody. Nie posiada wtedy już tych samych właściwości uszczelniających. Zanim więc rozpocznie się prace, warto ocenić ilość potrzebnego materiału (zaprawy Knauf Hydro Flex 1C).

3. Należy zabezpieczyć położoną hydroizolację przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych (zbyt szybkim wysychaniem, działaniem promieni słonecznych, przeciągami, opadami i wysoką temperaturą). Dopiero 24h od czasu położenia warstwy hydroizolacyjnej można przejść do położenia na balkonie i tarasie okładziny ceramicznej.

4. Profile warto przyciąć za pomocą odpowiednich narzędzi (unikamy szlifierki kątowej).

Warto pamiętać: Nie można zastosować położonej warstwy hydroizolacyjnej jako podłoża ostatecznego. Wymagane jest zastosowanie specjalnej warstwy okładziny, np. ceramicznej bądź innej.

 

Przebieg klejenia płytek na balkonie i tarasie:

· Po pierwsze należy przygotować podłoże, np. podkład cementowy ze spadkiem 1,5-2%. Gdyby nie było równe, warto zastosować zaprawę naprawczą Knauf M1 Repair. Dodatkowo podłoże musi być suche, stabilne i posiadać dobrze przeprowadzoną dylatację.

· Po drugie należy przeprowadzić montaż blacharskich elementów systemu czyli profili i narożników. Wymaga to przycięcia do odpowiedniego rozmiaru i przytwierdzenia do podłoża. Należy tutaj pamiętać o możliwościach zaprawy uszczelniającej, która po rozdrobieniu powinna być zużyta w przeciągu 1h. Zanim więc zaprawa ta zostanie przygotowana, wszystkie elementy blacharskie powinny być już gotowe. Na początek przykładamy narożnik do miejsca montażu i zaznaczamy otwory na kołki rozporowe. Po odłożeniu narożnika wywiercamy wszystkie otwory na kołki. Oczyszczamy całą powierzchnię z pyłu i innych zanieczyszczeń, a na sam koniec osadzamy kołki rozporowe.

· Po trzecie, przygotowujemy zaprawę uszczelniającą (Knauf Hydro Flex 1C). Rozdrabniamy 20 kg worek w ok. 4,8 litrach czystej wody. Wykorzystujemy do tego czysty pojemnik. Wlewamy do niego wodę, a dopiero później powoli dosypujemy zaprawę, mieszając powoli przez 3 minuty. Uzyskując jednolitą masę zaprawy czekamy przez następne 3 minuty i ponownie krótko mieszamy. Zaprawa jest gotowa do użycia.

· Po czwarte, posiadając już przycięte wszystkie elementy systemu, osadzeniu kołków rozporowych i rozdrobieniu zaprawy Knauf Hydro Flex 1, można przejść do nałożenia w odpowiednie miejsca zaprawy. Do niej przykładamy narożnik, który wkręcamy do połowy. Czekamy chwilę do momentu związania się zaprawy i ponownie dokręcamy kołki.

· Po piąte, gdy wszystkie elementy blacharskie systemu zostały zamontowane, należy połączyć i uszczelnić profile. Wykorzystuje się do tego odpowiednie łączniki od doły i od góry. Wszystkie szczeliny występujące między profilami powinno się dodatkowo uszczelnić, za pomocą masy uszczelniającej Knauf Silikon. Dzięki niej udaje się skutecznie wypełnić szczeliny między profilami.

· Po szóste przechodzimy do dalszego etapu przygotowania hydroizolacji na balkonie i tarasie. Wymaga to ponownego przygotowania zaprawy uszczelniającej (jak powyżej), w celu pokrycia drugiej warstwy hydroizolacji. Należy to uczynić po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy, czyli po około 4h. Hydroizolację Knauf Hydro Flex 1C nakładamy od narożników i profili okapowych. Później w świeżą warstwę zaprawy wtapiamy taśmę uszczelniającą Hydro Flex 1C. Następnie uszczelniamy połączenia tarasu i balkonu ze wszystkimi ścianami. Na sam koniec zaprawę nakładamy na całą powierzchnię, wcześnie lekko zwilżając powierzchnię wodą. Kiedy nałożona zostanie pierwsza warstwa hydroizolacji warto usunąć taśmę zabezpieczającą perforację profili okapowych.

· Po siódme kolejną warstwę zaprawy Knauf Hydro Flex nakładamy zawsze w ten sam sposób. Zawsze po wyschnięciu wcześniejszej warstwy (po ok. 4h).

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook