Jak odpowiednio ocieplić balkon i taras?

25.01.2018 Docieplenia

Podczas wykonywania izolacji cieplnej, nawet najdrobniejsze błędy mogą być przyczyną zawilgocenia i przemarzania płyty konstrukcyjnej. Jeżeli chcemy pozbyć się problemu mostków termicznych, potrzebny będzie dobrze wykonany projekt oraz staranne wykończenie.

Skuteczne ocieplenie balkonu

W większości wypadków balkony to konstrukcje wspornikowe, które zakotwione są w wieńcu oraz połączone ze stropem. W przypadku domów murowanych konstrukcję stanowi przeważnie żelbetowa płyta, której zbrojenie łączy się również ze zbrojeniem stropu. Taka płyta bardzo dobrze przewodzi ciepło, co niestety wychładza przylegający do niej strop.

Powierzchnie otaczające okno oraz drzwi balkonowe również wpływają na dodatkowe straty ciepła.

Wydawać się może, że ocieplenie balkonu nie jest ważną kwestią – nic bardziej mylnego. Pozostawienie go bez ocieplenia prowadzi do uchodzenia ciepła z wnętrza domu. W ogrzewanym środku wyraźnie można odczuć intensywne wychładzanie strefy koło balkonu. Na zimnych powierzchniach znajdujących się w przegrodach kondensuje się para wodna, co spowodować może zawilgocenie konstrukcji.

Ocieplenie balkonu nie należy do łatwych zadań. Jednym z najpopularniejszych sposobów ograniczającym mostek termiczny na styku balkonu ze ścianą jest obłożenie żelbetowej płyty izolacją. Nie można zapomnieć, że ocieplenie balkonu powinno być ułożone zarówno na wierzchniej jak i spodniej jego płaszczyźnie. Wówczas ciepło, które przedostaje się do płyty balkonowej przez wieniec stropowy musi przebyć dłuższą drogę, aby wydostać się na zewnątrz. Jeżeli ocieplenie zostanie ułożone tylko na spodniej stronie płyty, ciepło, znajdując najkrótszą drogę, wydostanie się przez nieosłoniętą powierzchnię.

W celu zabezpieczenia izolacji termicznej przed zamoknięciem, na czołowej płaszczyźnie płyty konieczne jest wykonanie obróbek zapobiegających podciekaniu wody pod spód balkonu. Gdy nie wykonamy obróbek, podciekająca woda będzie powoli niszczyć jego konstrukcję. Najlepszym rozwiązaniem, które zminimalizuje przenikanie ciepła do płyty żelbetowej, jest zastosowanie na połączeniu płyty balkonowej wraz ze stropem specjalnego łącznika termicznego. Łączniki takie są oferowane przez większość hurtowni budowlanych.

 

 

Skuteczne ocieplenie tarasu nad pomieszczeniem

Taras musi być zawsze szczelny i odpowiednio zaizolowany termicznie, niezależnie od tego, czy znajduje się nad ogrzewanym pomieszczeniem, czy też nie – jest to rodzaj stropodachu. Płaska powierzchnia tarasu jest nieustannie narażona na przeciekanie. W klimacie jaki panuje w Polsce, wahania temperatur podczas dnia i nocy, zmuszają nas do wykonywania izolacji ze szczególną starannością. Zamarzająca woda powiększa objętość, co może skutkować pęknięciem izolacji wodochronnej. Konsekwencją takiej sytuacji jest wnikanie wody w głębsze warstwy tarasu. Jest to powód dla którego bardzo duże znaczenie ma rodzaj materiału jaki został użyty do ocieplenia. Musi on być nienasiąkliwy, twardy oraz odporny na działanie różnych czynników zewnętrznych. Jeżeli do izolacji cieplnej dostanie się wilgoć, nasiąknie również strop znajdujący się pod nią, co doprowadzi w ostateczności do przemarznięcia konstrukcji.

Izolacja cieplna to jeden z tych elementów na których nie warto oszczędzać – ułożenie zbyt cienkiej warstwy ocieplenia i pozostawienie niezaizolowanych miejsc spowoduje powstanie mostków termicznych. Odpowiednia grubość natomiast zapobiegnie wychładzaniu stropu i skraplaniu się wody na suficie pod tarasem. W standardowych rozwiązaniach zaleca się przeważnie układanie 15 cm warstwy ocieplenia. Ta grubość jest bez wątpienia za mało, aby osiągnąć komfort termiczny w pomieszczeniach znajdujących się bezpośrednio pod tarasem. Odpowiednią ochronę może zapewnić izolacja tarasu o oporze cieplnym R = 9, czyli takim samym, jak dla dachu. Należy wówczas pamiętać o izolacji nie tylko płyty tarasu, ale również przylegające do niego elementy konstrukcyjne, co pozwoli utrzymać ciepło w ogrzewanych wnętrzach.

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook