Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy

Jak prawidłowo ocieplić balkon? Izolacja na balkon krok po kroku!

24.06.2021


Jeżeli zastanawiasz się jak ocieplić balkon oraz zająć się całościowo jego izolacją, to nasz poradnik będzie dla ciebie przydatny.

Po jego przeczytaniu będziesz wiedzieć czy warto docieplać balkon oraz jak się za to zabrać. Całość staraliśmy się rozbić na logiczne części napisane w zrozumiały sposób. 

W artykule poruszamy kwestie takie jak:

  • Czy warto ocieplać balkon?

  • Jakie są rodzaje balkonów oraz co z tego wynika dla naszej termoizolacji?

  • O czym pamiętać podczas budowy aby nie musieć ocieplać balkony?

  • Jakie materiały do ocieplania balkonów wybrać?

  • Jak ocieplić balkon?

  • i więcej!

Zapraszamy do czytania!

 

Balkon, czyli poważne zagrożenie mostka termicznego

Myśląc o termoizolacji naszego domu oraz mostkach termicznych (miejscach przez które tracimy duże ilości ciepła) rzadko kiedy przyjdzie nam do głowy że przez balkon możemy tracić masę ciepła. I nie mowa tu tylko o drzwiach i oknach.

Głównym problemem jest tutaj sama budowa balkonu a mianowicie jego łączenie ze stropem. Jest to wyrwa w termoizolacji, która może znacząco zwiększyć nasze rachunki za prąd. 
 

Dodatkowymi kwestiami, na które trzeba zwrócić uwagę jest paro i hydroizolacja. Wszystko to powoduje że niby prostym w budowie balkonem powinniśmy się szczególnie zainteresować.

 

Jakie są konsekwencje braku izolacji na balkonie?

Pierwszym i głównym problemem z jakim się spotkamy jeżeli nie ocieplimy balkonu jest utrata dużej ilości ciepła. Przełoży się to bezpośrednio na temperaturę w naszych pomieszczeniach. Pozostanie nam wtedy albo założyć kurtki albo zacząć płacić więcej za ogrzewanie. Obydwie wizje nie są zbytnio przyjemne. 
 

Brak hydro i paroizolacji powodować będzie że nasz balkon może zacząć gnić co jest dużym zagrożeniem dla osób go użytkujących. Miejsca przez które ucieka dużo ciepła mogą powodować problemy w konstrukcji naszego budynku (poprzez niepoprawną cyrkulację powietrza). Więcej o konsekwencjach mostków termicznych przeczytasz w naszym artykule:

Mostki termiczne - czym są, gdzie się pojawiają i jak im zapobiegać

 

2 główne typu konstrukcji balkonów

Balkon może być wolnostojący. Oznacza to że opiera się on na słupie/słupach/ścianach przymocowanych do gruntu, które podtrzymują całość. Jednak zdecydowanie popularniejszym rodzajem są balkony z konstrukcją wspornikową. W drugim przypadku problemem będzie łączenie ze stropem. Właśnie to miejsce jest zagrożeniem dla naszej termoizolacji.  

 

Co zrobić aby nie musieć ocieplać balkonu?

W domach nastawionych na jak największą energooszczędność nie jest zalecany. Brak balkonu to brak konieczności jego ocieplania. Prosta filozofia, jednak powinieneś się zastanowić czy balkon jest tobie w ogóle potrzebny. Im prostszy dom (bardziej prostokątny) tym lepsza będzie termoizolacja. 
 

Jeżeli jednak balkon jest dla ciebie istotnym elementem w przyszłym domie, to mamy dla ciebie pewne rozwiązanie. Chodzi tu o łączniki zbrojeniowe z wkładką termiczną z np styropianu lub styroduru. Skutecznie zwalczają one powstały na łączeniu stropu mostek termiczny. Zdecydowanie polecamy te rozwiązanie.

 

Czym ocieplić balkon?

Bardzo popularnym i skutecznym materiałem do ocieplenia balkonu jest styrodu. Jest to obecniej jeden z najbardziej odpornych na wilgoć i warunki atmosferyczne materiał dociepleniowy. Co bardzo istotne w przypadku balkonu, gdzie optymalna grubość izolacji to około 5 cm, styrodur jest cieńszy od styropianu. Czyli potrzebujemy mniejszej grubości styroduru aby osiągnąć daną wartość izolacyjną. 

 

Jak ocieplić balkon - krok po kroku?

Przechodzimy właśnie do najważniejszej części dzisiejszego poradnika, w którym wyjaśnimy jak krok po kroku ocieplić balkon.

 

Zadbaj o okna i drzwi

Zanim przejdziemy do eliminowania mostka termicznego powstałego przy stropie, warto skupić się na innym bardzo istotnym miejscu. Mowa tu oczywiście o oknach i drzwiach balkonowych.

Uszczelnianie okien i drzwi różni się w zależności od materiału, warunków, jakości wykonania itp. Wbrew pozorom nie jest to temat do omówienia w kilku akapitach. Dlatego też zachęcamy Cię do sprawdzenia naszego innego artykułu “Jak uszczelnić okno na zimę?”. Kompleksowo omawiamy w nim ten temat. Wyeliminowanie tego źródła utraty ciepła będzie kluczowe w termoizolacji budynku.

 

Oczyszczenie podłoża

Tak samo jak w przypadku praktycznie że każdej pracy, powinniśmy zacząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Powinniśmy je oczyścić ze wszelkiego kurzu, kamyczków, piasku itp. Jest to niezwykle ważny etap, który trzeba wykonać starannie.
 

Nie zapomnij też o tym że balkon powinien mieć spady około 2,5%. Dzięki temu woda będzie swobodnie spływać z balkonu (jednak nie będzie to nachylenie bardzo odczuwalne dla ludzi).

 

Warstwa izolacyjna po dwóch stronach balkonu

Bardzo istotną kwestią jest wykonanie docieplenia zarówno na górze jak i na dole balkonu. Tylko w ten sposób unikniemy powstawania mostków termicznych. Jak już pisaliśmy szczególnie polecamy użycie styroduru. Jest to obecnie najlepszy wybór na rynku. Jednak styropian takż się sprawdzić. Powinniśmy zdecydować się na grubość około 5 cm. Do klejenia polecamy użyć kleju poliuretanowego do płyt xps i styropianu marki tytan.

 

Montaż profili okapowych

Aby nasza hydroizolacja miała sens, trzeba zdecydować się na uszczelnienie balkonu od frontu. W tym przypadku można użyć specjalnych profili okapowych. Ich montaż nie jest zbytnio skomplikowany. Cały proces jest pokazany bardzo dobrze w filmiku poniżej.

 


 

 Hydroizolacja

Będziemy mogli wtedy przejść do wykonania hydroizolacji. Dzięki niej nasz balkon wytrzyma nawet wielodniowe ulewy. Polecamy zastosowanie zaprawy uszczelniającej Knauf Hydro Flex 1C.

 

Układanie posadzki

Po przejściu przez wszystkie poprzednie kroki możemy w końcu przejść do układania posadzki. Tak samo jak w przypadku innych prac budowlanych, tak i w tym przypadku trzeba zachować dużą dbałość o szczegóły i dokładność.

Mamy nadzieję że nasz poradnik przypadł Ci do gustu. Poruszaliśmy w nim najważniejsze kwestie i staraliśmy się wyjaśnić je w jak najprostszy sposób. Zachęcamy do sprawdzenia naszej internetowej hurtowni budowlanej (prawy górny róg strony). Znajdziesz tam szeroki wybór narzędzi i materiałów budowlanych w atrakcyjnych cenach. 

Powrót do listy