Styrodur czy Styropian co Cieplejsze?

25.08.2020 Docieplenia

Myślisz nad ociepleniem domu (lub innego budynku)? Zapewne w sklepach natrafiłeś na styropian lub styrodur? Ten artykuł pomoże ci wybrać na jaki materiał powinieneś się zdecydować. Konkretna odpowiedź na konkretne pytanie.Styrodur, ciekawa alternatywa

Styrodur to stosunkowo nowy produkt dociepleniowy na rynku materiałów budowlanych. Swoim wyglądem przypomina styropian, ale posiada nieco inne właściwości. Podpowiemy ci, w jakim przypadku wybrać jaki materiał oraz który z nich jest cieplejszy.
 

Styrodur i Styropian czym się różnią?

Styrodur to tak zwany polistyren ekstrudowany o symbolu XPS. Jest on wykonany z tego samego materiału co styropian EPS, ale różni się metodą produkcji.

Granulki styropianu

Struktura styroduru jest całkowicie gładka, a jego cząsteczki są mocno zbite w przeciwieństwie do klasycznego styropianu. Pozwala to na produkcję dużo cieńszych płyt, które są jednocześnie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo XPS nie przepuszcza powietrza, co zwiększa jego współczynnik izolacji termicznej.
 

W jaki sposób powstaje Styrodur i jakie zyskuje dzięki temu właściwości?

Klasyczny styropian EPS powstaje w wyniku spienienia polistyrenu do postaci małych granulek, które są następnie wtłaczane do specjalnych form, gdzie pod wpływem gorącej pary wodnej przybierają swoją końcowa formę.

Styrodur produkowany jest w podobny sposób, a główną różnicą jest proces jego formowania. Granulki po spienieniu są poddawane procesowi ekstruzji, która nadaje mu jego właściwości. Największa zaletą tej metody jest grubość gotowego produktu.

XPS jest znacznie cieńszy niż EPS, co pozwala na zminimalizowanie szerokości warstwy ocieplenia. Jest to szczególnie przydatne przy ocieplaniu domów jednorodzinnych, gdyż umożliwia projektowanie smuklejszych ścian i minimalizowanie grubości wnęk okiennych.

Dodatkowo XPS ułatwia niwelowanie mostków termicznych w trudno-dostępnych miejscach.
 

Mocne Strony Styropianu i Styroduru

Sturodur ze względu na swoją małą grubość doskonale spisuje się w nowoczesnym budownictwie, gdzie dąży się do budowania jak najcieńszych ścian. Bardzo niski współczynnik termoprzepuszczalności λ wynoszący nawet 0,028 pozwala spełnić nawet najbardziej wymagające normy budowlane.

Niestety, XPS jest droższy niż styropian, przez co wielu ludzi zastanawia się, czy w ogóle warto go stosować. Na szczęście pierwotna inwestycja zwróci się szybciej, niż możemy się tego spodziewać.

Doskonałe właściwości izolacyjne styroduru nie tylko pozwolą zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w sezonie jesienno-zimowym, ale też sprawią, że w upalne dni w mieszkaniu będzie chłodniej. Jeśli jednak jesteśmy mocno ograniczeni budżetem, to warto rozważyć zastosowanie różnych form ocieplenia.

Styropian doskonale sprawdzi się jako forma zabezpieczenia fundamentów – tam grubość zazwyczaj nie gra roli. Po styropian możemy też sięgnąć jako formę docieplenia domów stawianych metodą starego budownictwa lub zabezpieczenia domków letniskowych przed przemarzaniem instalacji.


Co wybrać – styropian czy styrodur?

Jeśli możemy sobie na to pozwolić, to zdecydowanie wybierzmy styrodur. Jest lepszym izolatorem, który pozwala na budowanie cieńszych ścian. Zastosowanie XPS pozwoli na wysmuklenie ścian i zwężenie wcięć potrzebnych na montaż okien.

Styropian tylko pozornie jest tańszy – pieniądze zaoszczędzone podczas budowy domu szybko wydamy na pokrycie kosztów ogrzewania. Najlepiej sprawdzi się podczas wykonywania izolacji fundamentów i piwnicy. Możemy też użyć go do zabezpieczenia poddasza nieużytkowego oraz do docieplenia garaży i przestrzeni magazynowych.
 

Jakie są opinie innych osób?

Klienci zastanawiają się co wyjdzie taniej, styrodur czy styropian. Np. Martinezzz, użytkownik znanego forum budowlanego zadaje pytanie:

Ocieplać styrodurem czy styropianem FS20?

Zastanawiam się czy strodur to tylko niepotrzebny wydatek, bo może wystarczy dobrze zasmarować FS20 i efekt będzie taki sam, a dużo taniej.

Użytkownik Adamol odpowiada:

Dlaczego dużo taniej?

Styrodur kosztuje ok. 100 euro netto/m3, a styropian FS 200 - 250 zł netto (Austrotherm). Właściwości nie porównywalne!

W przypadku styroduru przyklejasz i zasypujesz ziemią, wykańczasz tylko część wystającą ponad powierzchnię gruntu...

W przypadku styropianu trzeba klej, siatkę, itd. 

Cenowo wyjdzie to samo, a styrodur dużo lepszy.....

 

Całkowicie zgadzamy się z tą opinią. Styrodur to materiał zwarty, twardy, nienasiąkliwy przez co jest odporny na dyfuzje pary wodnej oraz jest mrozoodporny. Jest on niemalże niezastąpiony przy ociepleniu ścian fundamentów. 

Raz założony, zostaje przykryty ziemią i więcej nie musimy przejmować się termoizolacją naszych fundamentów. Taka gwarancja jest niezastąpiona. Para wodna nie wchodzi w strukturę styroduru, nie zmienia swojej objętości pod wpływem zamrażania i rozmrażania wody.

Polistyren ekstrudowany może być stosowany w miejscach o najwyższej wilgoci. Dodatkowo oprócz ścian fundamentowych, wykorzystujemy go również na mostkach termicznych, piwnicach, ścianach, cokołach oraz na dachach płaskich, odwróconych i skośnych.

Nie można zapomnieć o objętości styroduru. W wielu przypadkach może zależeć nam na powierzchni pomieszczenia i budynku. Pokój w małym domku ocieplonym styrodurem, zachowa nieco przestrzeni.  

styrodur termoizolacja obwodowa

 

 

Jeżeli zdecydujesz się na styropian to zachęcamy cię do przeczytania naszego artykułu w którym dowiesz się czy wybrać styropian szary lub biały.

Jeżeli zastanawiasz nad wyborem styroduru to zachęcamy cię przeczytania naszego artykuły na ten temat.

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook