Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy
26.11.2022

Jak zrobić szalunek? Choć wydaje się to wiedzą zarezerwowaną jedynie dla fachowców z dużym doświadczeniem budowlanym, w rzeczywistości akurat ta czynność nie należy do najbardziej skomplikowanych. Nie oznacza to, że jest pracą banalną, ale… na podstawie naszego poradnika przekonasz się, że można i warto spróbować samodzielnego szalowania.
 


Domek na drzewie, Jak zbudować?


Wprowadzenie

Szalowanie, inaczej deskowanie, jest jednym z podstawowych działań na początkowych etapach wznoszenia budynków. Jego wykonanie jest wymagane przy budowie fundamentów z ław, konstrukcji stropów czy budowie żelbetowych ścian. Z poniższego poradnika dowiesz się również, czy szalunek jest niezbędny przy zastosowaniu płyty fundamentowej.

Budowa, Szalunek, Żółty, Koparka

Jak zrobić szalunek?

Załóżmy, że jesteś na etapie, gdy na Twojej działce budowlanej zostały już wykonane niezbędne wykopy. Teraz pora na ustawienie szalunków ław. Ścianki powinny być rozstawione według szerokości i wysokości ław. Zwykły, stosunkowo tani i łatwy do przygotowania szalunek wystarczy zrobić z desek sosnowych o grubości o. 2,5-3,2 cm. Alternatywnie możesz też zastosować:

  • płytę OSB o grubości między 12 a 15 mm,
  • sklejkę szalunkową lub zwykłą (jej atutem jest możliwość uzyskania lekko łukowego kształtu, na co pozwala elastyczność materiału).


Do mocowania mogą posłużyć zwykłe, drewniane słupki, które znajdują się na zewnątrz szalunków. Aby ochronić konstrukcję przed betonem, który będzie do niej wlewany, należy połączyć przeciwległe ścianki drutem czy poprzecznymi deskami.

Po ilu dniach zdjąć szalunek?

Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, po ilu dniach zdjąć szalunek. Wynika to przede wszystkim z pogody, która warunkuje tempo wysychania betonu wlanego do szalunku. W ciepłe, słoneczne lato zwykle trzeba poczekać kilka dni na zdjęcie szalunku, a wiosną czy jesienią nawet kilkanaście. Istnieje łatwy sposób, aby ustalić właściwy moment na zdjęcie szalunku – wystarczy sprawdzić, czy między betonem a deskami pojawia się niewielka szpara. To znak, że można rozdeskować ławę fundamentową, a najwcześniej po tygodniu zająć się wznoszeniem ścian fundamentowych budynku.

Stopa, Buty, Concrete, Fundacja

Szalunek fundamentów – lista podstawowych zakupów

Przy okazji przygotowywania szalunku fundamentów na własną rękę skorzystaj z oferty Mal-Drew, gdzie znajdziesz m.in.:


Alternatywny sposób – szalunki przestawne

Choć to stosunkowo kosztowny wybór, część inwestorów decyduje się na wygodę gwarantowaną przez szalunki przestawne, które można wynająć od firmy. To nic innego jak metalowa konstrukcja połączona ze sklejką szalunkową. Najmniejsze szalunki tego typu mają wymiary 150 x 23 cm, a ich waga oscyluje w granicy 10 kg. Łatwo przenieść je i zamontować o własnych siłach, bez użycia ciężkiego sprzętu. Do łączenia używa się specjalnych klamer i profili. Wysoki koszt wynajmu szalunków przestawnych wynika m.in. z czasu oczekiwania na demontaż po zawiązaniu betonu. Tańszą formą jest zatem samodzielne skonstruowanie szalunku z desek albo użycie sklejek lub płyt OSB.


Gotowe szalunki fundamentowe

Standardowy szalunek może sprawdzić się również do wykonania obramowania płyty fundamentowej. Systemy budownictwa z ich wykorzystaniem coraz częściej obejmują gotowe szalunki. To inaczej obrzeż termoizolacyjna – specjalne kształtki z gęstego styropianu, które po zawiązaniu betonu pozostają w ziemi i odgrywają rolę termoizolacyjną.

Stopa, Buty, Concrete, Fundacja

Co jeszcze trzeba wiedzieć o szalunku?

Choć szalunki do fundamentów to pierwsze skojarzenie z opisywanymi przez nas pracami, deskowanie jest niezbędne także przy innych działaniach budowlano-remontowych. „Jak zrobić szalunek na schody?” - to przykład pytania, które pada w odniesieniu do możliwości przeprowadzenia deskowania na własną rękę. Punktem wyjścia jest dokumentacja związana z budową schodów. Do prac wystarczy użyć np. sklejki czy płyty. W konstrukcji niezbędne jest podparcie – stemple ustawiane co ok. 1 m. Trudność wykonania szalunku na schody jest jednak większa niż w przypadku wariantów fundamentowych. Osoby bez fachowego doświadczenia nie wiedzą również, jak zrobić szalunek np. pod strop. We wszystkich takich sytuacjach dużo lepiej powierzyć prace specjalistycznej firmie i mieć pewność, że zostały wykonane profesjonalnie i zgodnie ze sztuką.

W ramach swoistego podsumowania tego poradnika mamy dla Ciebie kilka dodatkowych wskazówek dotyczących szalowania.

  • Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie i szczelność szalunków – masa półpłynnej mieszanki betonowej napiera na nie z dużą siłą, a wprowadzenie uszczelnień i poprawek jest niemożliwe.
  • Należy korzystać z „czystego” szalunku, tzn. płyt czy desek bez pozostałości po wcześniejszych pracach tego typu.
  • Choć nie jest to głównym tematem artykułu, już teraz dowiedz się więcej o zagęszczaniu betonu w trakcie jego wylewania do szalunku – w przeciwnym razie powierzchnia zostanie wykonana nieprawidłowo.


Podsumowanie

Jak widzisz, zrobienie szalunku nie wymaga szczególnie wielu zakupów, a praca – pod warunkiem wykonania jej precyzyjnie i cierpliwie – jest dość łatwa. Najważniejsze to wiedzieć, jakie wymiary powinny mieć szalunki, a także dobrze je wzmocnić. Nie należy też zbyt szybko usuwać deskowania albo stosować słabej jakości materiałów. Wszelkie niezbędne produkty znajdziesz w sklepie Mal-Drew. Pamiętaj też, że do prac w rodzaju deskowania fundamentów, stropu czy schodów zawsze możesz wynająć fachowców.

 



Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu. Mamy nadzieję, że był on pomocny, zapraszamy również do naszego sklepu internetowego!

Zobacz też nasz inny poradnik: https://www.maldrew.com.pl/blog/jak-odpowiednio-ocieplic-balkon-i-taras 
Pozdrawiamy!

Powrót do listy

Dlaczego Mal Drew?

  • Świetna opinia
  • 30 dni na zwrot!
  • Od 40 lat na rynku
  • Zakupy na termin!