Płyty OSB - podstawowe informacje oraz zastosowania

28.05.2019 Sucha zabudowa

Płyty OSB to materiał konstrukcyjny oraz podkładowy, który można nabyć w paru rozmiarach oraz o różnych grubościach. Służą również innym celom. Dzięki dzisiejszemu artykułowi dowiesz się więcej na ich temat, zapoznasz się z ich wykorzystaniem, ceną oraz najlepszymi wariantami. 

Zastosowanie płyt OSB

Materiał ten może znaleźć się w wielu miejscach w domu. Mowa chociażby o ścianach, podłodze, poszyciu oraz suficie. Używa się ich do tworzenia zabudowy zarówno w kuchni, jak i łazience oraz przedpokoju. Niektórzy korzystają z niej do stworzenia konstrukcji stopni schodów.

Położenie płyt OSB nie oznacza jednak końca prac, gdyż z reguły zostają one wzbogacone o posadzkę, chociaż wyjątkiem od tej reguły jest cienkowarstwowa wykładzina. Z kolei, kiedy płyty OSB znajdują się na ścianie bądź suficie, do ich wykończenia używa się płytek ceramicznych lub paneli ściennych do produkcji, których wykorzystano drewno, albo inny materiał.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomalować ją farbą, jednakże struktura w tej sytuacji nie ulegnie zmianie. Kolejną opcją jest wytapetowanie jej, ale trzeba sięgnąć po produkt, który został wzmocniony przy pomocy włókna szklanego. Istnieją jednak projekty, kiedy płyta nie zostaje niczym zakryta, a wręcz jest dekoracją danego pomieszczenia. Do jej wykończenia używa się lakieru bądź oleju.

Właściwości materiału

Co tak naprawdę rozumiemy przez określenie płyta OSB? Mowa o płycie wiórowej stworzonej przy pomocy sprasowanych w znacznej temperaturze oraz dużym ciśnieniu wiórek drzewnych o znacznych gabarytach. Elementy drewniane mają długość od 10 do 14 cm, a ich grubość to około 0,6 mm.

Wspomniane wióry łączą się ze sobą przy pomocy żywicy, określanej mianem naturalnego kleju. Płyta OSB posiada trzy warstwy. Warstwy znajdujące się po zewnętrznej stronie posiadają wióry znajdujące się równolegle do dłuższej krawędzi.

W warstwie występującej w środku, wióry znajdują się prostopadle do krawędzi. Omówiona budowa jest jednoznaczna z większą siłą płyty oraz uzyskaniem sztywności biegnącej od podstawowej osi. Płyta jest delikatnie porowata, a z kolei krawędzie proste bądź występujące w postaci frezowanej.

Montaż płyty OSB

W tym przypadku nie potrzeba specjalisty, gdyż jest to zadanie bardzo łatwe. Do jej cięcia używa się piły elektrycznej, aby w dalszej kolejności przymocować ją, dzięki użyciu wkrętów do drewna lub gwoździ spieralnych.

Wspomniane wkręty muszą znajdywać się dalej niż 1 cm od brzegu płyty. Aby rozpocząć nakładzie ich na podłogę należy w pierwszej kolejności ukończyć wylewki. W tym przypadku do ich montażu można wykorzystać również klej montażowy przeznaczony do drewna.

Pod konstrukcja płyt zostaje ułożona w formie mijanki. Chodzi o to, aby połączyć je w sposób piór-wpust, a kiedy krawędzie nie są pozaginane, odbywa się ich łączenie na styk. W drugiej opcji należy zachować mały odstęp wynoszący 3 mm, znany pod nazwą szczeliny dylatacyjnej, nie należy tam umieszczać kleju, ani żadnych innych materiałów.

Najczęściej wybierana płyta konstrukcyjna OSB wykończeniowa, której grubość wynosi 12 mm posiadająca niezagięte krawędzie to wydatek mniej więcej 20 zł za m2. Ten sam rodzaj płyty, jednakże posiadający krawędzie frezowane na piórko oraz dodatkowy wpust jest o 10 zł droższy za m2.

Kiedy wziąć pod uwagę płytę OSB, której grubość wynosi 8 mm, należy liczyć się z wydatkiem około 15 zł za m2, kiedy grubość jest równa 22 mm, należy przygotować 35 zł za m2. Istnieje także możliwość na nabycie formatek. Przez określenie to rozumie się płyty OSB powstałe na konkretny wymiar, jak chociażby 60 x 60 cm. Ich zadaniem jest zabudowanie mebli.

Wybrane płyty OSB różnią się między sobą nie tylko ceną, ale również właściwościami oraz przeznaczeniem. Jedno jest pewne, można je zastosować niemalże w każdym pomieszczeniu, a osoby o bujnej fantazji są w stanie stworzyć z nich oryginalne dekoracje oraz aranżacje wnętrz. Jest to materiał na tyle prosty i solidny że możliwości jego wykorzystania wydają się niegraniczone.

Nie zostaje nam nic innego jak zaprosić Cię do naszego sklepu internetowego, gdzie sprawdzone płyty OSB oferujemy w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Jeżeli zaciekawił cię temat płyt OSB, zapraszamy do przeczytaniu naszego nowego artykułu Poszycie dachu z płyt OSB.

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook