Poszycie dachu z płyt OSB

20.05.2020 Materiały budowlane

Płyta OSB jest jednym z tych materiałów, które są uniwersalne i znajdują wiele zastosowań. Doskonale sprawdzi się nie tylko na ścianach i podłogach, ale również przy budowie dachu. Z tego artykułu dowiesz się więcej o budowaniu sztywnych poszyć dachowych i wykorzystaniu w tym celu płyt OSB.

Sztywne poszycie dachu

Papa, gont, blacha czy dachówka, a może łupek kamienny? Zastosowane pokrycie dachowe będzie determinowało użycie konkretnych materiałów do wykonania poszycia. Jeżeli Twój dach posiada kąt nachylenia mniejszy niż 10-20°, lub jeśli zdecydujesz się na gont bitumiczny albo blachę płaską, to sztywne poszycie z desek bądź płyt OSB będzie konieczne.

Zaletą takiego rozwiązania jest zwiększenie usztywnienia całej konstrukcji dachu oraz znaczna poprawa izolacji akustycznej poddasza. Ponadto sztywne poszycie, które zostanie zaizolowane papą stanowi tymczasowe zadaszenie i przydaje się, gdy budowę domu rozkładamy na dłuższy okres czasu. Wtedy nie musimy obawiać się, że budynek ulegnie zniszczeniu w czasie przestojów w pracach.

Natomiast minusami tego sposobu budowania dachu jest czasochłonność wykonania sztywnego poszycia, większa cena oraz dodatkowe obciążenie dachu.

Płyta OSB na dach

Płyta OSB jest trwałym i ekonomicznym materiałem wykorzystywanym przy budowie poszyć dachowych. Ponadto jej montaż, szczególnie na równej powierzchni, jest znacznie wygodniejszy i szybszy niż mozolne przybijanie tradycyjnych desek.

Płyta jest wykonana ze sprasowanych w dużej temperaturze oraz znacznym ciśnieniu wiórek drzewnych o znacznych gabarytach. Więcej o jej właściwościach i zastosowaniu dowiesz się w tym artykule.

Zalecane do budowy płyty to OSB/3 oraz OSB/4. Charakteryzują się one większą trwałością i odpornością na zginanie. Po za tym przy wyborze odpowiedniej płyty trzeba wziąć pod uwagę jej grubość, która powinna  posiadać szerokość przynajmniej 18-22mm. W dodatku na rynku są dostępne płyty z krawędziami prostymi oraz z elementami pióro-wpust. Rekomendowane w przypadku dachów jest użycie tych drugich, które posiadają lepszą szczelność.

Jeśli zdecydujesz się na zakup płyty OSB to musisz pamiętać o bardzo ważnej kwestii, czyli o ich odpowiednim składowaniu. Powinieneś ułożyć płyty na równym i odizolowanym od gruntu podłożu. Dodatkowo musisz przykryć cały materiał folią lub plandeką, lecz w taki sposób aby zapewnić dostęp powietrza. Te czynność mają na celu ochronę płyt przed warunkami atmosferycznymi. Płyty, które przez dłuższy czas mają styczność z wodą mogą napęcznieć lub całkowicie się odkształcić.

Poszycie dachu płytą OSB Swiss Krono

Swiss Krono jest firmą o szwajcarskich korzeniach, produkującą od ponad 50 lat płyty i wyroby drewnopochodne. Wytwarzane w Polsce, a dokładnie w Żarach, płyty OSB/3 to trójwarstwowy materiał stworzony w 90% z drewna.  Dzięki temu są one wytrzymałe na rozciąganie i rozrywanie, stanowią świetną alternatywę dla zwykłej płyty wiórowej, desek czy sklejki oraz posiadają wszechstronne zastosowanie. Z powodu swojej trwałości i właściwościom ekologicznym są polecane do budowy dachów.

Zanim jednak przystąpisz do pracy, musisz sprawdzić czy krokwie oraz kratownice nie są uszkodzone, są ułożone równo i w jednej osi. Wszelkie odkształcenia mogą wpłynąć na finalny kształt dachu. Zmoczone przez deszcz płyty powinieneś wysuszyć i zabezpieczyć oraz zadbać o odpowiednią wentylację nieogrzewanego poddasza.

Płytę OSB zawsze układaj na przynajmniej dwóch podporach. Musisz montować je ich dłuższym brzegiem prostopadle do krokwi lub kratownic. Krótsze boki powinny łączyć się na podporach dachowych. Do ich zamocowania użyj wkręty do drewna, gwoździe spiralne lub pierścieniowe, których długość wynosi przynajmniej 2,5 razy więcej niż grubość płyty. Mocowania umieszczaj  w odstępach ok. 30 cm na krokwiach, co ok. 15 cm na łączeniach płyt oraz w odległości przynajmniej 1 cm od brzegu płyty.

Dłuższe krawędzie płyty podeprzyj oraz połącz profilem H. Pamiętaj także o wykonaniu dylatacji, czyli szczeliny o szerokości min. 3 mm, wszędzie tam gdzie stykają się boki płyt o prostych krawędziach. Ponadto w trakcie pracy przestrzegaj zasad BHP.

Dach na dom, garaż lub altanę

Dzięki zastosowaniu płyty OSB możesz w prosty i ekonomiczny sposób skonstruować poszycie dachowe, niezależnie od tego czy będzie to pełnoprawny dach domowy czy zadaszenie ogrodowej altanki. Z powodu swojej wytrzymałości oraz prostocie montażu, materiałem tym wykończysz także podłogi czy ściany swojego budynku. Nie czekaj i zamów już teraz najlepsze płyty OSB w najniższych cenach w naszym sklepie internetowym.

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook