Szybki Sposób Na Poziomowanie Płytek

27.07.2020 Sucha zabudowa

Kładzenie glazury to bardzo żmudne zadanie, które wymaga wprawy, specjalistycznych narzędzi i dokładnego oka. Czasami jednak i to nie wystarcza, a my niechcący skrzywimy płytkę, psując końcowy efekt naszej pracy. Jak temu zapobiec i jednocześnie ułatwić sobie pracę?

Poziomowanie płytek podłogowych

Fachowcy najczęściej starają się wypoziomować kafelki przy pomocy krzyżaków, poziomicy i lasera krzyżowego. Niestety, jest to bardzo żmudna metoda, w której łatwo popełnić błąd.

Nawet przykładając samą poziomicę do powierzchni płytki, można niechcący wywrzeć zbyt duży nacisk, który spowoduje jej obniżenie się w którymś z rogów. Wystarczy drobne skrzywienie jednego kafelka, by zaburzyć poziom reszty.

Co gorsza, minimalne przemieszczenia płytek są bardzo trudne do wychwycenia, nawet stosując wysokiej klasy poziomicę. Dlatego też powstały różne systemy, których zadaniem jest ułatwienie poziomowania płytek podłogowych.

Zazwyczaj są to zintegrowane systemy składające się ze specjalnego klipsa (kotwy) oraz klinika, które wkładane są bezpośrednio w szczelinę pomiędzy poszczególnymi kafelkami. Można je stosować zarówno na powierzchniach poziomych, jak i pionowych. Poniżej przyjrzymy się jednemu z najpopularniejszych rozwiązań tego typu na rynku.

Jaki system poziomowania płytek wybrać?

Oferowany przez firmę Marten system Marten-Level pozwala znacznie przyśpieszyć pracę i jednocześnie zwiększyć dokładność ustawiania kafelków. Składa się z jednorazowych, zrywalnych klipsów oraz kliników wielorazowego użytku. Jest ceniony przez fachowców za wysoką jakość i dokładność wykonania oraz za możliwość wielokrotnego użytku.

Firma Marten oferuje możliwość dokupienia samych klipsów, które po związaniu płytek są zrywane i nie nadają się do ponownego użytku. W przypadku konkurencyjnych systemów poziomowania płytek można jedynie nabyć nowy zestaw kliników wraz z klipsami.

Pozwala to na uzupełnianie tylko tych elementów, które się zużyły. Na dłuższą metę oferuje to znaczne oszczędności finansowe i zwiększa opłacalność pracy.

Kolejną zaletą systemu Marten-Level jest jego całkowicie beznarzędziowa obsługa. Inne rozwiązania często wymagają specjalistycznych szczypiec, które trzeba dokupić osobno i zajmują cenne miejsce. Firma Marten przykłada szczególną uwagę, by jej produkty powstawały przy zachowaniu najwyższych standardów, w efekcie czego kliniki łatwo można ustawić w klipsach dłońmi.

Warto też pochwalić system Marten-Level za możliwość układania płytek na ścianach i innych powierzchniach pionowych. Gorszej jakości systemy poziomowania kafelków bardzo często nie są na tyle wytrzymałe, by utrzymać na sobie ciężar płytek i samoczynnie pękają, powodując osunięcia.

Czasami może też zdarzyć się, że nieodpowiedni kształt klipsa spowoduje odspojenie się kleju, przez co płytka nie zostanie należycie przyklejona do ściany. Firma Marten opatentowała specjalny kształt klipsa, który eliminuje ryzyko obsuwania się kafelków i nie zaburza powierzchni kleju do glazury.

Jak używać klipsów do kafelków?

1. Korzystanie z systemów poziomujących do kafelków jest bardzo proste.

2. Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać, jest nałożenie kleju packą do glazury na wcześniej przygotowaną powierzchnię oraz posmarowanie płytki od wewnątrz.

3. Następnie układamy kafelek i dokładnie go poziomujemy przy pomocy poziomicy. Jest to szczególnie ważne, gdyż to właśnie on będzie naszym punktem odniesienia, od którego zależeć będzie dokładność montażu reszty płytek.

4. Po odpowiednim ustawieniu kafelka ostrożnie wkładamy klipsy pod jego krawędzie. Powinniśmy zastosować co najmniej dwa klipsy na jedną krawędź płytki, chociaż w przypadku płytek wielkogabarytowych warto rozważyć większą liczbę.

5. Następnie układamy kolejne kafelki bezpośrednio na zamontowane wcześniej klipsy.

6. Kolejnym krokiem jest włożenie klinika i ustawienie go na odpowiedniej pozycji. Ważne jest, by liczba „zębów” zaciągniętych na kliniku była taka sama dla wszystkich płytek! Tę czynność powtarzamy dla reszty kafelków.

7. Po związaniu kleju wyłamuje się klipsy i wyrzuca resztki. Kliniki sprzątamy do przygotowanego wcześniej pojemnika – przydadzą się podczas realizacji kolejnego zlecenia.

Znajdź nas

Allegro Facebook