Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy

Mycie i czyszczenie kostki brukowej – kompletny poradnik

09.03.2021

Czyszczenie kostki brukowej nie jest skomplikowane. Trzeba jednak pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Poruszymy je w naszym artykule.

Po jego przeczytaniu będziesz w stanie rozpoznać poszczególne rodzaje brudu na kostce brukowej, aby następnie wybrać najlepsze techniki i narzędzia do jej wyczyszczenia.

W artykule poruszamy kwestie takie jak:

  • Czyszczenie kostki brukowej/granitowej z mchu.
  • Czyszczenie kostki brukowej/granitowej z oleju (samochodowego i nie tylko).
  • Ile kosztuje czyszczenie kostki brukowej?
  • Jakich narzędzi i technik użyć?
  • i wiele więcej informacji o kostce brukowej.

Zapraszamy do czytania
 

Czyszczenie kostki brukowej - kilka słów wstępu

Kostka brukowa to jedna z wizytówek naszego domu. Co więcej, jej odpowiednie wkomponowanie w architekturę budynku pozwala podkreślić największe atuty naszej posesji.


 

I chociaż bruk jest materiałem niezwykle długowiecznym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne, to niezbędne jest, by od czasu do czasu prawidłowo o niego zadbać.
 

Czyszczenie kostki brukowej zazwyczaj jest zadaniem stosunkowo prostym, chociaż w niektórych przypadkach wymaga specjalistycznego podejścia i zastosowania pewnych patentów. Wszystkie najlepsze metody pokażemy Ci w dalszej części tego artykułu.

 

Dlaczego warto utrzymywać kostkę brukową w nienagannym stanie?

Czyszczenie kostki brukowej to przede wszystkim gwarancja pięknego obejścia posesji. Zaraz po elewacji budynku bruk to pierwsze, co rzuca się w oczy. Widzą go nie tylko sąsiedzi ze swoich domowych okien, lecz również pasażerowie przejeżdżających samochodów. 
 

Co gorsza, Twoją brudną kostkę brukową może również zobaczyć cały świat, dzięki uprzejmości przejeżdżającego samochodu Google Street View, który akurat zrobi zdjęcie w najgorszym możliwym momencie.
 

Kolejną zaletą, jaką niesie ze sobą czyszczenie kostki, jest dbanie o jej prawidłowy stan techniczny. Wbrew obiegowym opiniom bruk nie jest magicznym materiałem, który przetrwa wszystko. O kostkę brukową również należy odpowiednio zadbać oraz prawidłowo pielęgnować.

Tylko to zagwarantuje jej wieloletnią i bezproblemową eksploatację. Dlatego też, w dalszej części naszego artykułu przybliżymy Ci, jak prawidłowo zadbać o kostkę brukową.

 

Jakie wyróżniamy rodzaje zabrudzeń kostki oraz jakie są przyczyny ich powstawania?

Przyczyn zabrudzeń kostki brukowej może być bardzo wiele. Zaliczają się do nich zarówno zanieczyszczenia opadowe, jak i te spowodowane środkami chemicznymi.

 

Powierzchowne zabrudzenia kostki brukowej

Są to głównie wszelkiego rodzaju pyłki naniesione na naszą posesję przez wiatr oraz sadze opadające z kominów.
 

Przyczyny brudnej kostki mogą być także nieco bardziej prozaiczne, przybierając postać resztek zapraw budowlanych lub cementu, który pozostał po ostatnim remoncie domu. Z tym problemem borykają się głównie majsterkowicze oraz małe firmy budowlane prowadzące działalność na terenie swojej posesji.
 

Na szczęście czyszczenie kostki brukowej z tego rodzaju zabrudzeń jest zadaniem stosunkowo prostym.

 

Oleje oraz tłuszcze

Oleje i tłuszcze to kolejny bardzo często występujący rodzaj zabrudzeń. Zazwyczaj jego przyczyną jest tłuszcz strzelający z grilla, którego wbrew pozorom potrafi naprawdę sporo wykapać na naszą kostkę.
 

Pozostałymi winowajcami zaliczającymi się do tej kategorii są smary i oleje samochodowe, czyli coś, czego wprost nie można uniknąć podczas wymian eksploatacyjnych przeprowadzanych w naszych samochodach, motocyklach i rowerach.
 

Niestety, czyszczenie kostki brukowej z tłuszczów i olejów jest zadaniem trudnym, a jego powodzenie zależy od tego, jak szybko zabierzemy się do pracy po wykryciu zaplamienia.

Polecamy także zobaczenie dwóch poniższych filmów, które z pewnością ułatwią ci ten proces.

 

Mech i rośliny

Co prawda trudno nazwać zabrudzeniem mech porastający fugi pomiędzy kostkami, ale taki widok nie należy do najprzyjemniejszych. Dodatkowo pozarastana trawą kostka brukowa staje się śliska i potencjalnie niebezpieczna, dlatego też z wszelką niechcianą roślinnością należy się rozprawić szybko i skutecznie.

 

Piasek i sól

Zabrudzenia piaskiem i solą to sezonowa bolączka – służby drogowe obficie posypują nimi drogi publiczne podczas zimy, przez co chcąc nie chcąc wwozimy je na teren posesji na kołach naszych samochodów.
 

Co gorsza, problem ten nasila się podczas dużych odwilży, kiedy to zmarznięty wcześniej śnieg z resztkami piasku zaczyna roztapiać się z zaparkowanych aut prosto na wybrukowany parking przed naszym domem.
 

Nie musimy jednak panikować - czyszczenie kostki brukowej z pozimowych resztek należy do zdecydowanie łatwiejszych zadań.

 

 

Odpowiednia eksploatacja może ochronić Twoją kostkę przed brudem!

Założenie kostki brukowej przed domem jest niemałą inwestycją, dlatego też tak ważne jest jej odpowiednie zabezpieczenie.
 

W tym celu najlepiej sprawdzają się specjalne preparaty impregnacyjne, które nie tylko ochronią powierzchnię bruku, lecz również zapewnią mu wygląd fabrycznej nowości na długie lata. Co jeszcze zyskasz, stosując impregnaty do kostek brukowych?

  • Większą odporność na działanie agresywnych środków oraz chemii przemysłowej.
  • Znaczące ograniczenie wchłanialności olejów oraz smarów.
  • Łatwiejsze czyszczenie powierzchni bruku z zanieczyszczeń.
  • Ochronę przed zagrzybieniem kostki oraz występowaniem na niej pleśni.

Dodatkowo środki impregnujące kostkę brukową pomagają również zminimalizować ryzyko wystąpienia nalotów, plamek oraz innych przebarwień.

 

Czym czyścić kostkę brukową oraz jakie narzędzia będą nam w tym celu potrzebne?

Czyszczenie kostki brukowej domowymi metodami nie wymaga posiadania skomplikowanych narzędzi. Wystarczy nam tylko szczotka do czyszczenia bruku montowana na myjkę ciśnieniową a także klasyczny wąż ogrodowy.

Jeśli jednak będziemy musieli dodatkowo rozprawić się z chwastami, to przydadzą nam się do tego wyrywacze i wycinarki do chwastów.

 

Jak prawidłowo i dokładnie wyczyścić kostkę brukową?

To, w jaki sposób zabierzemy się za czyszczenie kostki brukowej, zależy głównie od tego, co spowodowało wystąpienie zanieczyszczeń. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie podręczną listę, która ułatwi Ci rozprawienie się z każdym rodzajem zabrudzeń.

 

Powierzchowne zanieczyszczenia oraz pozimowe resztki

W pierwszej kolejności zmieć, co tylko Ci się uda, a następnie zacznij raz przy razie czyścić powierzchnię szczotką założoną na myjkę ciśnieniową. Nie martw się też, jeśli nie posiadasz takiego sprzętu w swoim przydomowym warsztacie. Szczotki do bruku można kupić w praktycznie każdym sklepie z akcesoriami ogrodowymi.
 

W tym segmencie od wielu lat największą popularnością cieszą się przyrządy marki Karcher. Czyszczenie kostki przy ich pomocy przebiega niezwykle sprawnie, a efekty utrzymują się na długo. Po zakończonym myciu spłucz resztki brudu z wybrukowanej powierzchni przy pomocy zwykłego szlaucha ogrodowego. 

 

Oleje oraz tłuszcze

Czyszczenie kostki brukowej z oleju potrafi sprawić wiele problemu. Dzieje się tak, ponieważ olej potrafi bardzo głęboko wniknąć w strukturę bruku, przez co bardzo trudno się go usuwa.
 

Kluczowy jest tutaj czas – czym szybciej zabierzesz się za sprzątanie, tym większe będziesz mieć szanse na pozbycie się plam. Zabierając się za wywabianie zabrudzeń z oleju, warto posłużyć się specjalnymi detergentami do czyszczenia powierzchni brukowanych. Zawarte w nich aktywne składniki ułatwiają usuwanie plam i jednocześnie impregnują kostkę.
 

Niestety, w niektórych przypadkach na nic zdadzą się domowe patenty. W takich sytuacjach konieczne może okazać się wezwanie profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem bruku.
 

Pracujący w nich fachowcy mają łatwiejszy dostęp do ciężkiej chemii, która dużo lepiej radzi sobie z usuwaniem zabrudzeń niż preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych. Niestety, wiąże się to także z wysokimi kosztami.
 

Zatem ile kosztuje czyszczenie kostki brukowej przez profesjonalną firmę? W przypadku drobnych zabrudzeń będziemy musieli zapłacić od 12 do 15 złotych za m2 wyczyszczonej kostki.
 

Jednak o prawdziwą dziurę w domowym budżecie przyprawią nas plamy z zaschniętego oleju oraz zapraw budowalnych. Tutaj należy liczyć się z kosztami rzędu 20 – 30 złotych za m2, a w przypadku szczególnie uporczywych zabrudzeń cena może sięgnąć nawet 50zł za metr kwadratowy wyczyszczonej kostki.

 

Mech i rośliny

Czyszczenie kostki brukowej z mchu może przebiegać na dwa sposoby – mechaniczny i chemiczny. Ten pierwszy jest tańszy, ale też dużo bardziej pracochłonny.
 

Aby usunąć mech porastający kostki, niezbędne będą nam ręczne narzędzia do usuwania chwastów. Spotkamy je w sklepach ogrodniczych, a ich koszt nie obciąży zbytnio naszego domowego budżetu.
 

Usuwanie mchu przy pomocy ręcznych narzędzi to nic innego jak dokładne wydłubywanie i czyszczenie fug kostki brukowej. Ważne jest, by czynność tę wykonać skrupulatnie i starać się usunąć całą porastającą roślinę wraz z jej korzeniami.
 

Drugą metodą walki z niechcianymi porostami są środki chemiczne dolewane do zbiornika myjki ciśnieniowej. Woda pod ciśnieniem wymywa mech ze szczelin kostki, podczas gdy środki chemiczne działają chwastobójczo, usuwając przyczynę pojawiania się roślinek i jednocześnie impregnują kostkę, zabezpieczając ją przed wystąpieniem tego problemu w przyszłości.


Zachęcamy także do zobaczenia filmiku poniżej (przynajmniej fragmentu)

 

Czy kostkę brukową trzeba czyścić przed wyłożeniem?

Wielu inwestorów zastanawia się, czy czyszczenie kostki granitowej jeszcze przed jej ułożeniem jest konieczne. Zasadniczo nie jest to w żaden sposób wymagane, chociaż potrafi być dobrą praktyką.


 

Jest to dokonała okazja do przejrzenia całej partii materiału. Dzięki temu mamy okazję sprawdzić jakość kostek przed ich wyłożeniem, a jeśli zobaczymy, że któreś z nich są uszkodzone, to będziemy mogli je od razu zareklamować.

Mamy nadzieje że nasz artykuł był dla ciebie przydatny. Zachęcamy do wejścia na nasz sklep internetowy (prawy górny róg).

Powrót do listy

Promocje