Jak poprawnie wykonać izolację termiczną piwnic?

10.01.2018 Docieplenia

Piwnica to miejsce które na pewno wielu osobom kojarzyć się może z chłodem i wilgocią. Coraz częściej jednak wykorzystuje się je do stworzenia wygodnych pomieszczeń. Nawet w przypadku kiedy piwnica nie jest ogrzewana, niezbędne jest zadbanie o właściwy montaż izolacji. W tym artykule przybliżymy Wam sposoby na zaprojektowanie i wykonanie odpowiedniej izolacji.

 

W jakim celu tworzy się izolację termiczną piwnic?

Ocieplanie piwnic może wydawać się dla niektórych osób bezcelowym zabiegiem. W teorii wystarczy jedynie zaizolować cokół oraz ściany zewnętrzne do pół metra poniżej gruntu odgradzając się od chłodu i ocieplając strop pomiędzy parterem i piwnicą. Jednakże w takim wypadku pomieszczenia znajdujące się pod ziemią będą nadawały się jedynie na skład opału bądź spiżarnie. Jeżeli natomiast chcemy stworzyć w piwnicy miejsce użytkowe, trzeba zadbać o odpowiednią instalację urządzeń grzewczych, a same ściany oraz podłogi dokładnie ocieplić. Izolacja polega na obłożeniu ścian i podłóg materiałem, który jak najmniej przepuszcza ciepło. Unikniemy wtedy niepotrzebnych strat energii, a piwnica przestanie być zimnym i wilgotnym miejscem, używanym tylko do składowania.

Samo ocieplenie piwnic zapobiega również szkodliwej wilgoci. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią izolację termiczną, może to spowodować przemarzanie niektórych elementów budynku, co przejawić może się w formie powstawania wilgoci bądź pleśni na wewnętrznej powierzchni ścian.

Izolacja termiczna ma jeszcze jedno bardzo ważne zadanie. Osłania ona izolację wodochronna przed uszkodzeniem podczas zasypywania fundamentów oraz przed korzeniami roślin lub organizmami, które mogłyby ją uszkodzić.

Izolacja piwnicy

 

Ogrzewana piwnica – izolacja termiczna

Bez ocieplenia muru nie jest możliwe osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła przez ściany, który nie może być większy niż 0,3 W/(m2K). Bardzo ważną kwestią jest ustalenie grubości warstwy termoizolacyjnej przez projektanta, grubość powinna zostać określona w projekcie budowlanym bądź w przypadku istniejącego budynku – projekcie termomodernizacji. W większości przypadków do ocieplenia ścian piwnic ogrzewanych wystarczyć powinno 10 cm styroduru lub styropianu.

Ściany piwnicy powinny być ocieplone przynajmniej na głębokości 1m poniżej poziomu terenu, w praktyce jednak wykonywać powinno się ocieplenie na całej ich wysokości aż do wierzchu ławy fundamentowej.

 

Nieogrzewana piwnica – izolacja termiczna

W przypadku nieogrzewanych piwnic, nie jest wymagane spełnienie żadnych warunków dotyczących przenikania cieplnego. Nie zmienia to jednak faktu, że powinno się ocieplić przynajmniej sam cokół oraz strop pomiędzy parterem a piwnicą. Jeżeli chcemy zmniejszyć ryzyko przemarzania ścian, nawet wówczas gdy piwnica będzie nieogrzewana, lepiej ocieplić całe ściany jak również podłogę na gruncie. Można wówczas zastosować cieńszą warstwę izolacji termicznej o grubości od 4 do 6 cm.

 

Z czego wykonać izolację termiczną ścian piwnicznych?

Niekorzystne warunki panujące w podziemnej części budynków wymuszają wybór nieco innych materiałów izolacyjnych niż w pozostałych przypadkach. Wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne jak i odporność na wilgoć jest tak samo ważna jak izolacyjność termiczna.

Produkty wykorzystywane do ocieplenia przy jednoczesnym kontakcie z gruntem powinny być: wytrzymałe na ściskanie, posiadać dobrą izolacyjność cieplną, odporne na nasiąkanie wodą gruntową, odporne na korozje biologiczne, odporne na zamarzanie i odmarzanie oraz łatwe w montażu.

Najwięcej tych cech posiada bez wątpienia twardy polistyren ekstrudowany XPS, bądź tańszy – styropian. Oba materiały posiadają cechy wymagane do ocieplenia piwnic. Czasami, lecz rzadko używa się wełny mineralnej. Na budowach w naszym kraju najczęściej stosuje się twarde płyty polistyrenowe, posiadające frezowane krawędzie. Można je układać bezpośrednio na izolacji wodochronnej bez konieczności wykonywania ścianki osłonowej. Dzięki frezowanym krawędziom, płyty pozwalają dokładnie się połączyć co przekłada się na uniknięcie powstawania mostków termicznych na ich styku.

 

Jak wykonać izolację termiczną w nowo postawionym domu?

W przypadku nowo postawionych budynków, izolację termiczną montuje się od zewnętrznej strony ścian piwnic. Dzięki temu łatwo eliminuje się mostki termiczne wokół otworów okiennych, koło stropów oraz schodów. Płyty termoizolacyjne ze styropianu lub styroduru przykleja się do powierzchni muru bądź warstwy hydroizolacyjnej bezrozpuszczalnikowym klejem do styropianu lub masą wcześniej zastosowaną do hydroizolacji. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że kleje oraz masy z rozpuszczalnikami organicznymi powodują rozpuszczanie się polistyrenu, także zanim przystąpimy do prac trzeba dokładnie zapoznać się z materiałami. Masa bądź klej powinny pokrywać przynajmniej 60% powierzchni płyty stykającej się ze ścianą. Kiedy już ułożymy płyty, spoiny pomiędzy nimi powinno się wypełnić masą bitumiczną lub klejem (bez rozpuszczalników).

Do przymocowania płyt polistyrenowych bądź wełnianych można zastosować specjalną zaprawę klejącą, gdzie w przypadku styropianu trzeba ją nanieść na całą powierzchnię płyt, które stykają się z murem. Montaż płyt należy rozpocząć od ław fundamentowych, a ściany ocieplać do wysokości przynajmniej 30 cm ponad poziomem gruntu.

 

Detale

Dokładne dopasowanie płyt w narożnikach budynku to rzecz na którą trzeba zwracać szczególną uwagę. Układane powinny być na tzw. mijankę, czyli tak, żeby krawędzie płyt ułożonych na jednej ścianie zazębiały się z krawędziami płyt z przylegającej ściany. Aby zabezpieczyć styropian przed uszkodzeniem przy dużych głębokościach, należy na styropianie nałożyć warstwę tynku cementowego na siatce stalowej. W przypadku mniejszych głębokości, wykonać należy warstwę ochronną z zaprawy klejowej zbrojonej siatką z włókna szklanego. Dopiero po wykonaniu tych czynności tworzy się izolację wodochronną.

 

Motki termiczne

Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych należy zapewnić ciągłość termoizolacji w miejscu oparcia stropu nad piwnicą. Termoizolacja podziemnej części budynku powinna stanowić przedłużenie termoizolacji ścian parteru. Ważne jest, aby nie montować płyt termoizolacji przy użyciu kołków lub kotew ponieważ uszkodzona zostaje wówczas powłoka hydroizolacyjna.

 

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook