Ocieplanie budynku to się naprawdę opłaca

23.07.2013 Docieplenia

Ocieplanie budynku to spora inwestycja, ale zwrot kosztów następuje bardzo szybko, ponieważ dobra izolacja przynosi wiele korzyści. Właśnie z powodu licznych korzyści warto rozważyć docieplenie starego budynku, a podczas budowy nowego domu, wliczyć cenę ocieplenia do przewidywanego kosztu całej budowy.

Zalety wykonania izolacji

Podstawowe korzyści wynikające z ocieplenia domu to przede wszystkim spadek kosztów ogrzewania, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń wypuszczanych do środowiska, poprawa mikroklimatu pomieszczeń, lepsza szczelność zmniejszająca występujące przeciągi, lepsza paraprzepuszczalność chroniąca dom przed rozwojem pleśni i grzybów, wyższa wartość domu na rynku nieruchomości, lepszy wygląd elewacji. Powyższe to tylko niektóre z pozytywów pojawiających się krótko po założeniu warstwy izolacyjnej. Wszystkich zalet jest jeszcze więcej, a zatem już na pierwszy rzut oka widać, że inwestycja powinna się opłacać.

Ocieplanie domu jenorodzinnego

Energooszczędność

Za każdym razem, gdy czytamy o ocieplaniu domu pojawia się hasło „energooszczędność”. Nakładanie warstwy styropianu lub wełny mineralnej na ściany domu ma bowiem przynieść jeden podstawowy skutek – zmniejszyć zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania domu. A zatem w domu ma być cieplej zimą, a latem ściany nie mają się zbyt mocno nagrzewać. Takie działanie powoduje, że koszty, które dotychczas mieszkańcy ponosili na paliwo grzewcze mogą zostać znacznie zmniejszone. Ponadto energooszczędność nie tylko zmniejszy wydatki na ogrzewanie, ale również zmieni klasę energetyczną nieruchomości. Oznacza to, że nieruchomość stanie się droższa na rynku i bardziej pożądana przez potencjalnych nabywców.

Energooszczędność domu warunkuje prawidłowe położenie izolacji i zadbanie o to, aby znalazła się ona we wszystkich zalecanych miejscach. Obniżenie kosztów eksploatacji domu można bowiem najszybciej uzyskać po zaizolowaniu ścian zewnętrznych i położeniu dodatkowej warstwy termoizolacyjnej stropodachu. Jest to uzasadnione, gdyż za utratę ciepła odpowiedzialne są przede wszystkim ściany, okna, dach i piwnica, czyli wszystkie przegrody budynku. Dobre przygotowanie izolacji – właściwe przygotowanie podłoża, wysoka jakość materiałów izolacyjnych, odpowiednio wybrana technologia wykonania ocieplenia – to podstawowe elementy, na które należy zwrócić uwagę decydując się na wykonanie prac. Ponadto ważne jest, aby wybierać materiały izolacyjne, które posiadają odpowiednie atesty, jak również warto zwrócić uwagę na fachowość wybranej ekipy budowlanej. Zawsze trzeba pamiętać, że izolacje domu robi się na lata, a inwestycja w nią, ma się zwrócić z nawiązką, dlatego właśnie warto zadbać o najmniejszy szczegół jej wykonania.

 

Izolacja a ekologia

Każde gospodarstwo domowe emituje do atmosfery dwutlenek węgla, który niekorzystnie wpływa na nasze środowisko naturalne. Emisję dwutlenku węgla można ograniczyć poprzez założenie odpowiedniej izolacji budynku, która zmniejszy spożycie energii, a co za tym idzie, obniży zużycie ogrzewania, czyli pobór nieodnawialnych źródeł energii. Ponadto źródeł oszczędności i pro-ekologicznych możliwości można szukać również na innych etapach budowy i wykańczania budynku. Warto chociażby zwrócić uwagę na wentylację, która zapewnia odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach domowych, a która jest zależna zarówno od dobrze wykonanej izolacji, jak i wyboru szczelnych okien, i drzwi.

 

Ładna elewacja i estetyka budynku

Wykonanie izolacji domu polega najczęściej na przymocowaniu warstwy termoizolacji (styropianu) do podłoża (ściany), za pomocą kleju i łączników, położeniu warstwy zbrojącej z siatką z włókna szklanego oraz pokryciu wszystkiego warstwą wybranego tynku. Przeprowadzenie tego typu prac pozwala na uzyskanie bardzo ładnych, kolorowych i świeżych elewacji. W nowych domach elewacja zawsze jest czysta i estetyczna, ponieważ są one nowe. W starych domach natomiast wykonanie izolacji nie tylko będzie poprawiać komfort życia, ale również nada budynkowi zupełnie nowy wizerunek.

Powyższe argumenty na korzyść ocieplania budynków to tylko kropla w morzu dobrodziejstwa jakie spływa na inwestorów, którzy zdecydują się zainwestować i wykonać pracę. Ponadto ocieplanie domów to duży krok w przyszłość, który zaprocentuje również przyszłym pokoleniom i dlatego warto iść do przodu.  

Czym ocieplić dom?

Sposobów na ocieplenie domu jest wiele. Chciałbym przedstawić teraz kilka najpopularniejszych z nich:

Styropian

Jest to jedna z najpopularniejszych form. Tani, sprawdzony i łatwy w montażu. Warto także zastanowić się nad wyborem pomiędzy styropianem szarym a białym. Klikając tutaj możesz sprawdzić nasz asortyment styropianu.

Styropian do ocieplania domu

Wełna 

Jest to kolejna bardzo popularna forma ocieplania. Główne dlatego że jest ona bardzo efektywna, oraz łatwa w montażu. Jeżeli zastanawiasz się kiedy wybrać styropian a kiedy wełnę, zapraszamy do sprawdzenia naszego artykułu Styropian czy wełna mineralna. Zainteresowany wełną? Zachęcamy do sprawdzenia naszego asortymentu.

Wełna mineralna do ocieplania domów

Styrodur

Materiał bardzo często mylony ze styropianem. Jest to materiał droższy od styropianu, jednak o podobnych parametrach. W czym więc tkwi haczyk? Styrodur wytwarzany z polistyrenu, ma o wiele mniejszą grubość (a taką samą wartość izolacyjną). Pozwala nam to bardzo zaoszczędzić nieco miejsca w pomieszczeniach. Sturodur jest także dużo twardszy oraz odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne. Zapraszamy do artykuły gdzie dokładniej piszemy o "rywalizacji" między styropianem i styrodurem. Oferowane przez nas styrodury znajdziesz tutaj :).

Szary styrodur do ocieplana domów

Sposobów na ocieplanie domu jest oczywiście jeszcze więcej, jednak w większości przypadków te 3 materiały będą dla nas dobrą opcją. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zagadnieniu termoizolacji domu, wtedy zapraszamy do naszej kategorii na blogu "Docieplenia".

 

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook