Ważne detale przy ocieplaniu poddasza

02.01.2018 Docieplenia

Dach to nie tylko duża powierzchnia ale również wiele detali, których błędne rozwiązania mogą sprawić, że cała izolacja może znacznie stracić na jakości. Jest to powód, dla którego warto zatrudnić fachowców w celu ocieplenia poddasza, ponieważ błędy mogą być bardzo kosztowne.


Nie można zapominać, że skośne dachy nad poddaszami są w szczególności narażone na zmienne warunki klimatyczne zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Od zewnętrznej strony zagrażać może deszcz, temperatura, promieniowanie UV czy też śnieg. Z tego powodu ważne są nie tylko warstwy samego dachu, lecz także wykończenie detali. Przykładowo mogą to być okna dachowe, przejście komina oraz innych przewodów przez połać, połączenie dachu ze ścianą.

Jeżeli któryś z tych elementów jest wykonany niepoprawnie, cała reszta izolacji może nie spełniać swojej funkcji.

ocieplanie

 

Dokładne ocieplanie dachu

 W celu zapewnienia odpowiedniej szczelności oraz ciągłości izolacji cieplnej, więźba musi być odpowiednio połączona ze ścianami zewnętrznymi. Aby dobrze połączyć te elementy można stosować różnego rodzaju akcesoria, takie jak taśmy wentylująco-uszczelniające, wywietrzniki kalenicowe, grzebienie okapowe, taśmy klejące, opaski paroprzepuszczalne i inne. Wszystkie akcesoria oraz połączenia muszą być trwałe i odporne na różne czynniki pogodowe. Należy również pamiętać o odpowiednim odprowadzeniu wilgoci w postaci pary wodnej lub wody.

 

Komin i połać

Jeżeli planujemy uszczelnianie przejścia komina, należy wówczas wykorzystać taki sam materiał, jakiego użyliśmy na warstwę wstępnego krycia. Najlepszym rozwiązaniem będzie wycięcie opasek paroprzepuszczalnych, podobnie jak podczas montażu okien dachowych, tak aby fragment, który doszczelnia przejście był w jednym kawałku. Jeżeli natomiast uszczelnienie musi być wykonane z kilku fragmentów membrany, należy je przymocować do warstwy wstępnego krycia dochodzącej do komina, rozpoczynając od najniżej położonych części. Części folii czy też membrany umieszczone w górnej części obwodu przejścia będą zachodziły od góry na fragmenty przyklejone niżej.

Komin

 

Komin – obróbki

 W tym wypadku występuje identyczna reguła jak podczas układania głównych elementów obróbki komina – najpierw dolna krawędź przejścia komina, następnie krawędzie boczne, a na końcu górna krawędź przejścia. Dzięki takiemu ułożeniu, woda opadowa będzie swobodnie spływać po kolejnych elementach obróbki w kierunku okapu, eliminując możliwość podciekania pod poszycie dachu.

 

Dach i ściany zewnętrzne – łączenie

 Połączenie dachu ze ścianami wymaga szczególnej staranności oraz zachowania ciągłości izolacji cieplnej pomiędzy termoizolacją dachu i ściany. Cieplna izolacja dachu, która znajduje się między krokwiami powinna szczelnie przylegać od góry do murłaty. Ocieplenie układane na kolankowej ściance powinno sięgać murłaty i izolować ją od zewnątrz. Pozostałą przestrzeń między murłatą a warstwą ocieplenia na zewnętrznych ścianach należy wypełnić materiałem termoizolacyjnym. Oparcie krokwi bezpośrednio na krawędzi ściany szczytowej powodować będzie powstanie mostka cieplnego. W celu jego eliminacji, elementy nośne konstrukcji dachu, powinny zostać wydłużone poza ścianę szczytową, tworząc okap szczytowy. Wówczas skrajne krokwie więźby dachowej, dzięki temu, że wystają poza obrys szczytowej ściany, umożliwią połączenie izolacji ścian razem z izolacją dachu.

 

Okno dachowe – montaż

 Oprócz samego mechanicznego mocowania okna dachowego w połaci, należy pamiętać o prawidłowym ociepleniu oraz uszczelnieniu ościeżnicy okna i miejsca w którym będzie montowane. W celu ułatwienia prawidłowego połączenia ościeżnicy okna z warstwą wstępnego krycia, producenci okien dodają do zestawów paroprzepuszczalne opaski, które nakłada się na zamontowane wcześniej okno i szczelnie łączy z membraną lub folią dachową. Taką opaskę można również wykonać samemu, wycinając odpowiedni kształt z materiału, który zastosowano w dachu jako wstępne krycie. Następnym krokiem jest wykonanie odpowiedniej izolacji cieplnej ościeżnicy okna dachowego, przy czym również istotne jest zachowanie ciągłości izolacji. Przestrzeń wokół ościeżnicy powinna być wypełniona materiałem izolacyjnym.

 

Znajdź nas

Allegro Facebook