Okna dachowe – dobór i prawidłowe rozmieszczenie

20.07.2017 Pokrycia dachowe

Okna dachowe to najskuteczniejszy sposób na doświetlenie poddasza światłem dziennym. Niewątpliwym atutem jest możliwość przepuszczania prawie dwukrotnej ilości światła, która była by wpuszczana przez okna usytuowane pionowo.

Takie rozwiązanie pozwala również na swobodną aranżację poddasza, ponieważ można je montować w różnych miejscach dachu, grupowo lub pojedyńczo. Okna dachowe są dostępne w bardzo szerokiej gamie modeli i wariantów konstrukcyjnych. Można je łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb jak i architektury budynku. Warto pamiętać, że oprócz samych okien dostępne są również różne akcesoria montażowe, umożliwiające nie tylko odpowiednią instalację ale również poprawiające właściwości termoizolacyjne.

Okna dachowe można wbudować w różne rodzaje dachów: spadziste, płaskie jak i zielone. Dzięki temu, że osadza się je bezpośrednio w dachu, między krokwiami, instalacja dodatkowych elementów konstrukcyjnych nie jest wymagana.

Dobór i rozmieszczenie

Wielkośc pomieszczenia, a dokładniej powierzchnia podłogi jest głównym czynnikiem wpływającym na dobór powierzchni okien dachowych. Przyjmuje się, że 1m2 takiego przeszklenia oświetla 8-10 m2 podłogi. Jednak nie można zapominać, że nie liczą się tylko całkowite wymiary okna ale także powierzchnia szyby. Przykładowo jeżeli pokój ma powierzchnię 12m2, to okno doświetlające powinno mieć powierzchnię szyby 1,1 – 1,6 m2. Inną kwestią są pomieszczenia pomocnicze, takie jak łazienki czy garderoby, w takich miejscach okna nie muszą oddawać tak dużej ilości światła, dlatego powierzchnia samego przeszklenia może być mniejsza niż 10% podłogi.

Zależnie od tego ile światła chcemy aby wpadało do pomieszczenia, możemy zwiększyć ilość zamontowanych okien, zmienić ich ułożenie lub wybrać wariant wykorzystujący przykładowo kilka małych okien koło siebie, bądź mniejszą ilość dużych. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji bądź „matematycznego” rozłożenia okien na połaci dachu.

Wysokość montażu

Odpowiednia wysokość montowanych okien jest kluczowa dla uzyskania wymaganego efektu. Najczęściej okna dachowe montuje się na wysokości, która umożliwi patrzenie przed siebie stojącej naprzeciw osobie. Gdy osoba będzie musiała patrzeć w górę, może to sprawić efekt dyskomfortu, który wynika z odczucia odizolowania.

Aby bezpiecznie i wygodnie użytkować z okna, jego dolna krawędź powinna być umieszczona na wysokości 110-140 cm nad podłogą. Takie umiejscowienie okna pozwala na swobodne ustawianie pod nim mebli oraz poruszanie się koło niego bez konieczności pochylania się. Odległość dolnej ramy od podłogi zależy także od kąta nachylenia dachu (im mniejszy spadek, tym odległość powinna być większa a okno dłuższe)

Rodzaje okien dachowych

Okna dachowe różnią się od siebie przede wszystkim sposobem ich otwierania. Decyduje on o wygodzie użytkowania i osobistych preferencjach.

Okna uchylne posiadają oś obrotu w górnej krawędzi ramy, która powinna znajdować się na wysokości wzroku stojącej osoby. Takie okno jest otwierane i zamykane przy pomocy klamek, które umieszczone są w dolnej części skrzydła obrotowego. Oś obrotu w połowie skrzydła pozwala na swobodne przechylanie w obie strony, co później ułatwia ich mycie.

Okna obrotowe wysokoosiowe – taki rodzaj okien posiada oś obrotu podniesioną do ok. 2/3 wysokości skrzydła. Posiada cechy zwykłego okna obrotowego, ale dodatkowo może być wynoszone za pomocą siłowników ponad powierzchnię dachu. W takim wypadku skrzydło nie wchodzi do wnętrza, umożliwiając wygodniejsze wyglądanie przez okno.

Obrotowo-uchylne okna mają dwie osie obrotu skrzydła, znajdujące się w połowie ramy i w jej górnej krawędzi. Taki rodzaj okna można otwierać na dwa sposoby, jak w przypadku uchylnych, klamką zamontowaną w dolnej części skrzydła, bądź po zwolnieniu blokady.

Rozwierane okna otwierane są na zewnątrz, na zawiasach, które przytwierdzone są do jednej z bocznych krawędzi ramy skrzydła, najczęściej służących jako wyłazy dachowe. Nierozwierane okna służą tylko i wyłącznie do doświetlania pomieszczeń, a ich mycie i konserwacja jest możliwe tylko wtedy, gdy zostaną połączone z innymi typami okien. Ostatnim rodzajem są okna kolankowe, stanowiące połączenie okna pionowego z połaciowym, montowane są w ścianie kolankowej. Jako, że sięgają aż do podłogi, zwiększają znacząco powierzchnię szyb, co pozwala otworzyć szerszy widok z okna.

Uwagi dotyczące montażu

Nie można zapomnieć, że podczas montażu dachowych okien trzeba wypełnić wszelkie szczeliny pomiędzy oknem a konstrukcją dachu materiałem termoizolacyjnym. W tym celu można zastosować specjalny kołnierz uszczelniający z dodatkową termoizolacją wokół okna. Montaż okna w konstrukcji dachu oraz połączenie go z pokryciem dachowym przy pomocy kołnierza, to główna część montażu. Warto pamiętać o dokładnym i starannym ułożeniu izolacji termicznej wokół okna i zabezpieczenie go przed wilgocią, do tego celu możemy użyć gotowego zestawu izolacyjnego. Takie elementy wpływają na brak strat cieplnych i blokują tworzenie się mostków termicznych. Kolejną ważną kwestią jest dobór jednego, konkretnego producenta i dobór wszelkich materiałów aby „zgrywały” się ze sobą. Polecamy Polskiego producenta okien FAKRO, okna tej firmy są doceniane na całym świecie, a klienci bardzo chwalą ich jakość i wykonanie. Takie rozwiązanie podniesie jakość montażu, poprawi szczelność i wpłynie pozytywnie na inne atuty okien dachowych. Pamiętajmy, że źle zamontowane lub słabej jakości okna mogą być przyczyną strat ciepła.

Nowoczesne okna dachowe to optymalne rozwiązanie stosowane w budownictwie, ponieważ doświetlają wnętrze, umożliwiają przewietrzenie poddasza oraz zapewniają widok na zewnątrz. Co więcej montaż okien w dachu to rozwiązanie tańsze i mniej pracochłonne niż budowanie lukarn. Okna dachowe zmieniają się. Obecnie produkowane okna dachowe to produkty najwyższej jakości, które charakteryzują się wysoką trwałością, dużą energooszczędnością, bezpieczeństwem i wygodną obsługą.

Coraz częściej standardowe okna obrotowe wypierane są przez inne, nowocześniejsze konstrukcje okien dachowych. Uznanie w oczach klientów zdobywają okna o podwyższonej osi obrotu czy okna uchylno-obrotowe, ponieważ zapewniają zdecydowanie wyższą funkcjonalność. Wybierając okna dachowe musimy wziąć pod uwagę funkcjonalność, energooszczędność oraz bezpieczeństwo użytkowe i antywłamaniowe. Te aspekty chociaż nieuświadamiane są bardzo ważne dla mieszkańców.

 

Powiązane produkty

Znajdź nas

Allegro Facebook