Energooszczędność a uszczelniające kołnierze do okien dachowych

27.07.2017 Pokrycia dachowe

Decydując się na montaż okien dachowych w połaciu dachowym, nie można zapomnieć o niezbędnych akcesoriach i dodatkowych elementach, które pozwolą na uzyskanie najlepszych parametrów.

Kołnierz uszczelniający do dachowych okien, pozwalają zwiększyć energooszczędność. Termoizolacja jest ważnym elementem dla coraz większej grupy klientów dlatego szukają sprawdzonych rozwiązań.
Energooszczędność jako jeden z najważniejszych czynników, jest wykorzystywana przez wielu producentów jako podstawowa cecha okien dachowych i ich akcesoriów. Bardzo dobrym przykładem jest Polska firma FAKRO, która skupia się na rozwiązaniach systemowych, które efektywnie zwiększają energooszczędność.

Kołnierz do okien dachowych (EHV-AT Thermo)

topbaner_flash

Dawniej zadaniem kołnierzy dachowych było tylko i wyłącznie odpowiednie odprowadzenie wody deszczowej poza okno. Poszukując efektywnych materiałów do uszczelnienia okien dachowych, warto zainteresować się nowością na rynku jaką jest uszczelniający kołnierz EHV-AT Thermo. Posiada on dodatkową termoizolację i jest elementem systemowego rozwiązania. Gwarantuje to szczelność i bardzo dobre utrzymanie ciepła przy montażu okna z dachem. W jego budowie zawarty jest specjalny elastyczny materiał, który jest przyklejony od wewnętrznej strony, przylega on szczelnie do ościeżnicy okna co po zamontowaniu pozwala utworzyć termoizolacyjną ramę. Materiał o właściwościach termoizolacyjnych charakteryzuje się bardzo dobrym współczynnikiem lambda. Kołnierz termicznie izoluje zamontowane okno dachowe i poprawia właściwości związane z przenikaniem ciepła nawet do 15%. Taka technologia pozwala na ograniczenie powstawania mostków termicznych i większych strat ciepła. Jedną z niewątpliwych zalet jest fakt, że kołnierze typu EHV-AT są uniwersalne, co oznacza możliwość montażu przy wszystkich pokryciach dachowych o wysokości profilu do 90 mm i wszystkich oknach dachowych, tych drewnianych jak i aluminowych.

Oprócz samego kołnierza, podczas montażu należy pamiętać o pozostałych szczelinach powstałych przy pracach montażowych. Są to trudno dostępne miejsca i ciężko znaleźć odpowiedni materiał izolacyjny, który odpowiednio by się dopasował. W tym wypadku na przeciw klientom wychodzi firma FAKRO, przedstawiając izolacyjny zestaw o nazwie XDK. Dzięki niemu, szybko i szczelnie wykonamy izolację paropszepuszczalną, termiczną jak i paroszczelną wokół powierzchni okna. Zestaw taki zawiera kołnierze, materiał termoizolacyjny z naturalnej wełny - dostępny w postaci bloków lub warkocza.

EHV_AT_ilus

1 — górny element kołnierza z materiałem dociepleniowym
2 — dolny element kołnierza z materiałem dociepleniowym i elastycznym fartuchem
3 — boczne elementy kołnierza z materiałem dociepleniowym i klinami uszczelniającymi
4 — rynienka górna odwadniająca
5 — haczyki
6 — profil podpierający dachówkę

Właściwości kołnierzy do okien dachowych

Przystępując do zakupu okien dachowych bądź dodatkowych materiałów, warto dowiedzieć się na temat ich właściwości termoizolacyjnych i paropszepuszczalnych. Materiał izolacyjny, który stosowany jest w kołnierzach, wykonany jest z wełny, ówcześnie odpowiednio zaimpregnowanej. Najważniejsze, że odpowiednia sprężystość i względnie duża gęstość doskonale wypełniają szczeliny wokół okna. Łatwość dzielenia oraz formowania, pozwala na zastosowanie w różnych wariantach docieplenia okna dachowego, niezależnie od tego jak duży jest otwór montażowy. Wełna stosowana w izolacji jest pochodzenia owczego, co oznacza, że jest produktem naturalnym, bezwonnym i nie drażni skóry i oczu.

Kołnierz paropszepuszczalny jest elementem służącym do połączenia foli dachowej i okna. Membrana wysokoparoprzepuszczalna, z której jest wykonany kołnierz - chroni reszte materiału termoizolacyjnego przed dostaniem się wilgoci i stratą energooszczędnych funkcji. Natomiast kołnierz paroszczelny montuje się od środka pomieszczenia. Jest swojego rodzaju barierą dla ciepłego, wilgotnego powietrza które może spowodować zawilgocenie wełny izolacyjnej, co skutkowałoby spadkiem właściwości.

 

Znajdź nas

Allegro Facebook