Domy prefabrykowane – beton i drewno klejone

18.02.2018 Materiały budowlane

Prefabrykowane materiały są szeroko dostępne na rynku i bardzo chętnie używane. W swoim asortymencie posiada je praktycznie każda hurtownia budowlana. Jest to sposób na bardzo szybką i dokładną budowę. Zazwyczaj koszt może być trochę większy przy prefabrykatach jednakże pozwoli to znacznie przyspieszyć budowę. Przedstawiamy popularne technologie, dzięki którym powstają domy prefabrykowane.

 

Jakie są zalety budowy domów przy użyciu prefabrykatów?

–    Montowanie samej konstrukcji jest łatwe i szybkie, oczywiście w zależności od technologii i wielkości samego budynku. Może trwać nawet tylko jeden dzień, gdzie przy większych budowach jest to okres około tygodnia. Wykończenie budynku z prefabrykatów zajmuje od miesiąca do trzech,

–    Brak śmieci i odpadów – związane jest to z faktem, że na miejscu budowy pojawiają się tylko niezbędne w danym czasie elementy, przygotowane w konkretnych wymiarach,

–    W bardzo dużym stopniu wyklucza się używanie metod mokrych, które mogą powodować przerwy technologiczne oraz uzależnienie od warunków atmosferycznych. Nawet w wypadku drewna klejonego, które narażone może być na działanie wody, nasiąknie ono tylko powierzchniowo co nie będzie przeszkadzać w montażu.

–    Najczęściej przy domach prefabrykowanych pracują firmy gwarantujące bardzo dobre wykonawstwo ze względu na doświadczenie w pracy z takimi produktami (są to najczęściej pracownicy autoryzowanych firm lub przeszkolone ekipy). Mają oni jasne instrukcje oraz doświadczenie, co pozwala im krok po kroku realizować etapy budowy.

–    Dzięki prefabrykatom oszczędza się również na grubości ścian, co w efekcie przekłada się powierzchnię budynków. Grubość ścian prefabrykowanych nie przekracza zazwyczaj 30cm. W wypadku budowy ścian z materiałów murowych o takich samych parametrach termoizolacyjnych, jej grubość będzie wynosić około 40cm.

–    W technologiach prefabrykowanych można wykonać praktycznie każdy projekt, niezależnie czy jest to typowy dom czy indywidualny projekt.

 

Wadą prefabrykatów może być ich wielkowymiarowość oraz waga, jednakże ich producenci w większości wypadków dysponują zwykle własnym transportem oraz sprzętem do ich montażu. Jest to niestety droga usługa, dlatego często firmy takie pracują na przestrzeni małych odległości.

Prefabrykat

Elementy prefabrykowane betonowe

Przy budowie z użyciem tej technologii, otrzymamy ściany nośne trójwarstwowe. Składające się z wewnętrznej betonowej warstwy konstrukcyjnej połączeń z zewnętrzną betonową warstwą elewacyjną specjalnymi nierdzewnymi łącznikami. Sama warstwa nośna ma grubość od 8 do 20 cm, elewacyjna natomiast co najmniej 5cm. Pomiędzy nimi znajduje się warstwa izolacji termicznej o grubości 10-20 cm. Standardowo grubość takiej ściany wynosi 34 cm, bez tynku wewnętrznego. Składowymi są warstwa nośna grubości 14cm, elewacyjna 5cm, oraz izolacja termiczna ze styropianu o grubości 15cm. Współczynnik przenikania ciepła takiej ściany wynosi 0,22 W/(m2*K). Działowe ściany są wykonywane z pełnego betonu i mają zazwyczaj 10cm grubości.

 

Budowa przy użyciu prefabrykatów betonowych

Budynek można posadowić na fundamentach lub płycie fundamentowej. Elementy ścian ustawiane są wówczas na fundamencie i kotwione w betonie. Są ze sobą połączone łącznikami systemowymi. Szczeliny powstałe pomiędzy płytami w elewacyjnej warstwie wypełnić należy materiałem trwale elastycznym. Same ściany działowe mają na swoich końcach wyprofilowania typu pióro-wpust, które służą do łączenia ich z konstrukcyjnymi. Na tak zmontowanych ścianach układany jest następnie strop. Najczęściej jest to konstrukcja żelbetowa bądź typu filigran, która składa się z płyty żelbetowej z kratownicami. W ścianach umieszczane są rurki oraz puszki do rozprowadzania instalacji elektrycznej oraz wykonania bruzdy po wszystkich instalacjach. Kominy spalinowe, dymowe oraz wentylacyjne są również prefabrykowane. Na konstrukcji można również zastosować tradycyjną więźbe dachową, jednakże firmy zazwyczaj proponują gotowe więźby w postaci wiązarów kratowych, wówczas dolny pas będzie stanowił płaszczyznę podwieszania sufitu.

Jeżeli chodzi o domy z płaskim przekryciem, najczęściej wykonuje się wtedy stropodach pełny.

W przypadku prefabrykatów ściany wewnętrzne nie wymagają tynkowania ponieważ są gładkie, ze względu na wcześniejsze wygładzenie ręczne lub mechaniczne. Jedyną możliwością wówczas jest ich pomalowanie bądź użycie płyt gipsowych. Wykończenie samej warstwy elewacyjnej w standardzie jest gładkie, jednakże jeżeli klient zażyczy sobie szczotkowanie, walcowanie, malowanie, barwienie, impregnowanie, lazurowanie nie powinno być żadnego problemu.

 

Prefabrykaty z elementów betonowo-drewnianych

Grubość prefabrykatów ściennych bez warstwy suchego tynku wewnętrznego wynosi 30,2cm. Składają się one z osłonowej warstwy zewnętrznej nośnej, która wykonana jest z betonu zbrojonego siatką stalową, a warstwa elewacyjna jest przygotowana do bezpośredniego malowania. Warstwa zbrojonego betonu na całej długości ma grubość 6cm, ale w rozstawie co 60cm oraz na końcu każdego z elementów ściennych umieszczone są filary nośne o grubości 8cm, co daje łącznie 14cm betonu zbrojonego. Natomiast we wnętrzu ściany pomiędzy filarami nośnymi znajduje się 22cm styropianu, a na wysokości filarów warstwa termoizolacyjna ma grubość 14cm.

Na stronie wewnętrznej prefabrykowanych elementów ściennych zamocowane są drewniane stelaże służące do montażu płyt G-K, grzejników oraz szafek kuchennych.

 

Budowa domów przy użyciu prefabrykatów betonowo-drewnianych

Jeżeli decydujemy się na budowę przy użyciu takich prefabrykatów należy posadowić budynek na prefabrykowanych słupach fundamentowych. Belki podwalinowe powinny być ustawione na słupach po obwodzie, dzięki czemu będzie można osadzić prefabrykaty ścienne. Podłoga znajdująca się na gruncie powinna być wykonana z pustką powietrzną pod jej spodem, ze względu na konstrukcje składającą się z belek podłogowych opartych również na fundamentowych słupach. Pomiędzy samymi belkami rozkładane są betonowe płyty podłogowe. Wszelkie elementy ścienne łączone są z góra i dołem płaskownikiem, spawając do niego dwie marki umieszczone na końcach prefabrykatu. Podczas montażu ścian zawsze zachowana jest ciągłość warstwy izolacyjnej. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że w ścianach prefabrykowanych są od razu przygotowane otwory okienne oraz drzwiowe. Ściany działowe posiadają stelaż drewniany lub stalowy, który jest wypełniony wełną mineralna i pokryty płytami gipsowo-kartonowymi. Możliwe jest również wykorzystanie tylko jednej warstwy płyt i osłonięcie ich folią polietylenową i ułożenie na niej 6cm jastrychu betonowego. W celu poprawienia parametrów akustycznych stropu, pomiędzy belkami umieszcza się wełnę mineralną. Większość instalacji elektrycznych czy rur prowadzona jest w podłodze, ściankach działowych czy też po suficie.

 

Drewno klejone BSH

Standardowe domu budowane są przy zastosowaniu drewna klasy GL24h o gęstości 380 kg/m3, choć zdarza się czasami, że w niektórych sytuacjach używa się drewna klasy GL32c. Na stropach używane jest drewno o jakości wizualnej ponadstandardowej. Drewniane prefabrykaty przygotowywane są z wysuszonego komorowo drewna do wilgotności 12%, struganego czterostronnie. Z drewna BSH tworzone są wszystkie elementy składające się na konstrukcję domu – ściany, stropy, więźba dachowa. Ważne jest, że drewno klejone jest wymiarowo stabilne i się nie paczy. Ściany zarówno te nośne jak i działowe są tej samej grubości, która standardowo wynosi 10 cm. Jeżeli chodzi o izolacje termiczną – w ścianach zewnętrznych stosuje się wełnę o grubości 15cm pokrytą tynkiem, a od wewnątrz okłada się na nich okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych.

 

Budowa przy użyciu prefabrykatów z drewna klejonego

Budynki takie mogą być wznoszone zarówno na płycie fundamentowej, jak i fundamentach tradycyjnych. Ściany mocowane są do fundamentów przy pomocy kotew. Od strony zewnętrznej przymocowana do ściany zostaje wiatroizolacja, a następnie wełnę mineralną. Całość pokryta zostaje siatką zbrojoną, która zatopiona jest w kleju oraz tynkiem paroprzepuszczalnym. Wewnątrz bezpośrednio do drewna przykręcane są płyty gipsowo-kartonowe. Jeżeli chodzi o stropy najczęściej tworzone są z paneli o grubości 12cm lub 14cm. Na stropie ułożyć trzeba termoizolacje w postaci twardego styropianu o grubości 10cm, w której można poprowadzić instalacje sanitarne, a całość pokryta jest 5cm jastrychu betonowego. Elektryczne instalacje rozprowadzane są w kanałach wydrążonych wewnątrz paneli ściennych wykonanych w fabryce. Jeżeli konstrukcja jest odpowiednio wykonana, można na niej postawić praktycznie każdy rodzaj więźby.

Znajdź nas

Allegro Facebook