Styczeń powiał nadzieją

28.02.2014 Inne

30% niezapłaconych faktur, bardzo wysokie koszty zatrudnienia, mały popyt i niskie ceny – to największe zmartwienia w branży budowlanej od kilku miesięcy. Przedsiębiorcy skarżą się na swoja sytuację, choć mówi się o poprawie koniunktury o 7 punktów procentowych.

Poprawny styczeń

Badania przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny na koniec stycznia 2014 roku wskazują na poprawę koniunktury o 7 procent. Styczniowy wskaźnik zatrzymał się na poziomie minus 20 punktów, co oznacza poprawę w stosunku do grudnia ubiegłego roku, gdy koniunktura pozostawała na poziomie minus 27. Zmiana o siedem punktów procentowych wskazuje na to, że przedsiębiorcy budowlani nie są zachwyceni swoją sytuacją, ale również powoli przestają na nią narzekać.

 

Warto zauważyć, że rok 2013 nie był łatwym rokiem w budownictwie. Najbardziej dokuczliwe były zatory płatnicze, które nie tylko wpływają na ogólną sytuacje przedsiębiorstwa, ale również niejednokrotnie wpędzają je w kolejne koszta windykacyjne. Krajowy Rejestr Długów odnotował, że w 2013 roku to właśnie przedsiębiorstwa budowlane były jedyną grupą deklarująca pogorszenie sytuacji finansowej. Blisko 70% przedsiębiorstw uważa, że nawet jedna niezapłacona faktura może doprowadzić do kryzysu w firmie, a nawet do jej upadłości. Zatory płatnicze blokują zatem płynność finansową firmy a egzekwowanie należności często przekracza możliwości przedsiębiorstwa. 10% zeszłorocznych wydatków firm budowlanych stanowiły wydatki związane z kosztami windykacji zaległych należności.

 

Największe problemy z zadłużeniami, według Krajowego Rejestru Dłużników, w roku 2013, miały firmy w województwie mazowieckim – ponad 15%, w tym najbardziej zadłużona obecnie firma na ponad 9 milionów złotych. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się województwa: śląskie – 13,5% oraz dolnośląskie – 10,5%. Ponadto warto również zauważyć, że znaczący procent długów firm budowlanych jest wynikiem nieudanych inwestycji związanych z EURO2012 i równie nierentownych inwestycji mieszkaniowych.

 

Analitycy przekonują, że rok 2014 będzie rokiem spokojniejszym dla firm budowlanych i zapowiadają poprawę sytuacji w stosunku do analogicznych okresów 2013 roku. Dane dotyczące upadłości firm budowlanych w 2013 roku informują, zż było ich blisko 900. Wzrost koniunktury nie będzie jednak znaczący i na zauważalną poprawę trzeba będzie jeszcze zaczekać.

 

Trudna sytuacja - brak specjalistów

 

Jednym z poważniejszych problemów firm budowlanych jest ciągły brak specjalistów, w szczególności tych, doświadczonych w wąskich specjalizacjach. Często mówi się również o redukcjach etatów, które z pewnością będą stanowiły poważny problem w chwili poprawy nastrojów na rynku. Firmy budowlane zwalniając pracowników zostawiają sobie najbardziej doświadczone i wykwalifikowane kadry, rezygnując jednocześnie z pracowników mniej doświadczonych, o niekierunkowym wykształceniu. W sytuacji poprawy koniunktory zwiększy się zapotrzebowanie na specjalistyczne kadry, ale pracodawcy obawiają się, że nie będzie wówczas z kogo wybierać.

 

Realna szansa na zatrudnienie w branży budowlanej nadejdzie w roku 2015, wraz z kolejnym okresem dofinansowywania projektów infrastrukturalnych ze środków Unii Europejskiej. Firmy, które będą chciały startować w przetargach będą musiały dysponować odpowiednio wykwalifikowaną kadrą, a co za tym idzie już dzisiaj muszą pomyśleć o zatrudnieniu tych najlepszych i najbardziej doświadczonych.

 

Wzrost cen w PSB

 

Problem niskich cen zawsze w branży budowlanej dotyczył zimowych miesięcy. W tym roku styczeń okazał się jednak bardziej przychylnym miesiącem ponieważ przyniósł podwyżkę w hurtowniach Polskich Składów Budowlanych.

Wzrost cen odnotowano dla takich produktów jak: farby, kleje, tapety, narzędzia i sprzęt budowlany, pokrycia i folia dachowa, rynny, cement, wapno, instalacje i techniki grzewcze, wentylacja oraz płytki ceramiczne. Najmocniej spały ceny silikatów.

Porównując dwa analogiczne okresy: styczeń 2014 i styczeń 2013 – sprzedaż materiałów budowlanych w hurtowniach Polskich Składów Budowlanych, była wyższa o 34%.

 

Znajdź nas

Allegro Facebook