Warto budować - niskie ceny

24.06.2013 Inne

Przeglądając oferty na rynku mieszkaniowym wielokrotnie można się złapać za głowę, bowiem okazuje się, że coraz bardziej opłacalna jest budowa własnego domu niż zakup mieszkania. Oczywiście coś za coś. Chcąc mieć własny dom trzeba się liczyć z koniecznością zbudowania go poza miastem i koniecznością zakupu działki budowlanej.

Chcąc natomiast mieć własne mieszkanie trzeba mieć świadomość, że cena jednego metra będzie większa niż cena jednego metra domu, ponieważ mieszkanie będzie inaczej zlokalizowane. A zatem albo duży, przestronny dom na przedmieściach, albo małe mieszkanko w centrum miasta – dla każdego coś miłego.

Obecnie analitycy zachęcają jednak do rozważenia możliwości budowy domu. Na dzień dzisiejszy bowiem sprzyja temu wiele czynników, nad którymi warto się zastanowić. Po pierwsze rząd zapowiedział, że rok 2013 jest ostatnim rokiem, za który będzie się można domagać zwrotu różnicy podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Ulga ta nie będzie już przysługiwać w przyszłym roku, co oznacza koszt zakupu większy o nawet kilkanaście tysięcy złotych. Pozostało sześć miesięcy na odwiedziny w składach budowlanych i zaopatrzenie się w te wszystkie materiały, za które możemy dostać zwrot z fiskusa.

Po drugie nadal utrzymują się niskie ceny na materiały budowlane. Ceny te spadają, ponieważ spada zainteresowanie budową domów, aczkolwiek trzeba mieć świadomość, że sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie i jeśli mamy kupować materiały budowlane w dobrych cenach, to właśnie teraz jest odpowiedni moment. Producenci robią obecnie wszystko, aby niskimi cenami pobudzić popyt na rynku, ale uwaga – czasami robią to w sposób nieuczciwy poprzez zaniżanie wraz z ceną, parametrów technicznych materiałów budowlanych. Wobec tego należy dokładnie przyjrzeć się planowanym zakupom i sprawdzić, czy niska cena nie oznacza materiałów kiepskiej jakości.

Po trzecie budowie nowego domu bardzo sprzyja niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Pierwszy raz w historii banki zdecydowały się obniżyć oprocentowanie kredytów poniżej 4%, co jest wynikiem cięcia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Działania Banku Centralnego wpływają na spadek wysokości rat płaconych przez kredytobiorców, a ponadto niskie oprocentowanie kredytów wpływa na wzrost zdolności kredytowej. O pożyczkę można się zatem starać i są większe szanse na jej uzyskanie, jak również na jej łatwiejsze spłacanie.

Czwartym powodem, dla którego warto się dzisiaj zdecydować na budowę domu, jest łatwiejszy dostęp do dobrych ekip budowlanych. W poprzednich latach, aby zdobyć prawdziwych fachowców, trzeba było stać w kolejce i czekać nawet kilka miesięcy. Dzisiaj to fachowcy zaczynają czekać na klientów, a zatem można nie tylko szybko podpisać umowę z dobrą ekipą budowlaną, ale również negocjować stawki wykonania określonych usług.

Na spore zyski i korzyści mogą również liczyć osoby, które zdecydowały się na budowę domu pasywnego, lub też domu energooszczędnego. W jednym i drugim przypadku można się bowiem starać o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program ten jest pięcioletni, a dofinansowanie może sięgać nawet 50,000 zł. Niestety budowa takiego domu jest trudniejsza niż budowa zwykłego budynku, a pieniądze otrzymuje się dopiero po jego oddaniu do użytkowania. Są jednak dodatkowe profity, poza pieniędzmi, do których zalicza się na pewno niższe koszty ogrzewania związane z użytkowaniem nieruchomości.

Analitycy podkreślają, że budowa domu w obecnej chwili może przynieść wiele korzyści i spełnić niejedne marzenia. Warto zatem dokładnie przemyśleć swoje oczekiwania i możliwości, a później szczegółowo przeanalizować sytuacje na lokalnym rynku budowlanym. Jeśli to co mówią eksperci znajdzie pokrycie w naszych obserwacjach, wówczas własny dom mamy praktycznie w zasięgu ręki, wystarczy tylko po niego sięgnąć.

 

Znajdź nas

Allegro Facebook